Aktualności

Koleją bliżej

Firma Feroco - lider konsorcjum realizującego przebudowę linii kolejowej Tarnów - Dębica, złożyła do sądu wniosek o upadłość układową. Czy zakłóci to termin oddania do użytku modernizowanej magistrali kolejowej E30 łączącej Kraków z Rzeszowem?Przebudowa linii kolejowej łączącej Małopolskę z Podkarpaciem, przebiegającej przez Bochnię, Tarnów, Dębicę, której koszt oscyluje w granicach 3,5 miliarda złotych, jest obecnie jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.Ma zaowocować nową siecią trakcyjną, nowymi torami i peronami, przebudowanymi obiektami inżynieryjnymi jak mosty, wiadukty i przepusty, ponadto ma zagwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz lepszą infrastrukturą pasażerską na stacjach i przystankach.Przede wszystkim ma jednak skrócić do niecałych 90 minut podróż między Krakowem a Rzeszowem. Termin zakończenia modernizacji przewidziano na przyszły rok. Tymczasem firma Feroco specjalizująca się w zakresie budownictwa komunikacyjnego, modernizująca tory na odcinku Tarnów - Dębica, złożyła do sądu wniosek o upadłość układową. Nie brakuje więc głosów, że problemy finansowe Feroco mogą zakłócić oddanie w terminie do użytku magistrali kolejowej. Dorota Szalacha z PKP Polskie Linie Kolejowe SA studzi obawy i zapewnia, że prace na odcinku między Tarnowem a Rzeszowem wciąż trwają.– Modernizacja magistrali kolejowej E30 łączącej Kraków z Rzeszowem realizowana jest w ramach sześciu kontraktów. Jednym z nich jest kontrakt obejmujący odcinek Tarnów - Dębica, którego wykonawcą jest konsorcjum składające się z czterech firm, któremu lideruje Feroco. Firma pracuje, realizuje kontrakt, a jej wewnętrzne problemy na dzień dzisiejszy nie powodują spowolnienia prac – wyjaśnia Dorota Szalacha.W ocenie PKP Polskie Linie Kolejowe SA, nawet jeżeli Feroco zejdzie z budowy, to kontrakt dokończą pozostałe firmy, które wchodzą w skład konsorcjum. Warto podkreślić, że modernizowany odcinek Tarnów - Dębica jest częścią linii kolejowej E30, stanowiącej fragment międzynarodowego korytarza transportowego z Drezna do przejścia granicznego Gorlitz – Zgorzelec, a następnie przez najważniejsze ośrodki południowej Polski: Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Przemyśl na Ukrainę, do Lwowa i Kijowa.Mariusz Kamienieckinull

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Lipiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 01:23
...
...