Aktualności

Koleją bliżej

Firma Feroco - lider konsorcjum realizującego przebudowę linii kolejowej Tarnów - Dębica, złożyła do sądu wniosek o upadłość układową. Czy zakłóci to termin oddania do użytku modernizowanej magistrali kolejowej E30 łączącej Kraków z Rzeszowem?Przebudowa linii kolejowej łączącej Małopolskę z Podkarpaciem, przebiegającej przez Bochnię, Tarnów, Dębicę, której koszt oscyluje w granicach 3,5 miliarda złotych, jest obecnie jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.Ma zaowocować nową siecią trakcyjną, nowymi torami i peronami, przebudowanymi obiektami inżynieryjnymi jak mosty, wiadukty i przepusty, ponadto ma zagwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz lepszą infrastrukturą pasażerską na stacjach i przystankach.Przede wszystkim ma jednak skrócić do niecałych 90 minut podróż między Krakowem a Rzeszowem. Termin zakończenia modernizacji przewidziano na przyszły rok. Tymczasem firma Feroco specjalizująca się w zakresie budownictwa komunikacyjnego, modernizująca tory na odcinku Tarnów - Dębica, złożyła do sądu wniosek o upadłość układową. Nie brakuje więc głosów, że problemy finansowe Feroco mogą zakłócić oddanie w terminie do użytku magistrali kolejowej. Dorota Szalacha z PKP Polskie Linie Kolejowe SA studzi obawy i zapewnia, że prace na odcinku między Tarnowem a Rzeszowem wciąż trwają.– Modernizacja magistrali kolejowej E30 łączącej Kraków z Rzeszowem realizowana jest w ramach sześciu kontraktów. Jednym z nich jest kontrakt obejmujący odcinek Tarnów - Dębica, którego wykonawcą jest konsorcjum składające się z czterech firm, któremu lideruje Feroco. Firma pracuje, realizuje kontrakt, a jej wewnętrzne problemy na dzień dzisiejszy nie powodują spowolnienia prac – wyjaśnia Dorota Szalacha.W ocenie PKP Polskie Linie Kolejowe SA, nawet jeżeli Feroco zejdzie z budowy, to kontrakt dokończą pozostałe firmy, które wchodzą w skład konsorcjum. Warto podkreślić, że modernizowany odcinek Tarnów - Dębica jest częścią linii kolejowej E30, stanowiącej fragment międzynarodowego korytarza transportowego z Drezna do przejścia granicznego Gorlitz – Zgorzelec, a następnie przez najważniejsze ośrodki południowej Polski: Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Przemyśl na Ukrainę, do Lwowa i Kijowa.Mariusz Kamienieckinull

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Ogniwko 2018
  • Kino KOSMOS w kwietniu - znamy repertuar.
  • Janusz Radek wystąpi w Dębicy.
  • XXII Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych
  • Tylko Polska Piosenka z Januszem Radkiem


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Marzec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

SONDA

Jak oceniasz dbałość o drogi zimą w mieście?

...
Godzina: 14:53
...
...