Aktualności

Rozmawiamy z: Andrzejem Regułą - starostą Powiatu Dębickiego o: szkolnictwie, sporcie i pewnych oporach..

Redaktor: Mija pierwszy rok Pana kadencji na stanowisku starosty Powiatu Dębickiego, co w tym czasie udało się zrobić?

Andrzej Reguła: Zadań jest sporo. Jeśli chodzi o tematy inwestycyjno - remontowe to bolączką zawsze były drogi powiatowe. Na dziś zrobiliśmy 12 odcinków tych dróg, co daje ponad 16 km. Całość kosztowała 11,5 mln zł., z czego 8,5 mln pozyskaliśmy z subwencj i programów, a 1,8 mln od Gmin.

Zrobiliśmy też 5 odcinków chodników - to jest 2,5 km. Do tego jeszcze most, który kosztował 960 tys. zł. Zabezpieczyliśmy też osuwisko w Jodłowej, co kosztowało Powiat 860 tys. zł. To były bardzo poważne zadania jeśli chodzi o infrastrukturę drogową.Redaktor: Zadania Powiatu to nie tylko chodniki, mosty i drogi, co jeszcze udało się z robić w innych dziedzinach?

Andrzej Reguła: Oddaliśmy (wyremontowaną przy. Red.) szkołę w Kleciach, która kosztowała 700 tys. zł. oraz salę gimnastyczną, z której korzysta Klub Sportowy Wisłoka i ZSZ nr 2. - 0,5 mln zł. Z inwestycji to by byo na tyle.Redaktor: W takim razie co poza inwestycjami?

Andrzej Reguła: Przygotowaliśmy już dokumentację na most na Wisłoce (w kier. Straszęcina przyp. Red.), projekt drugiego, który będzie przedłużeniem ul. Kościuszki jest w trakcie realizacji. Kolejny projekt, który realizujemy to łącznik z autostradą od zjazdu w Żyrakowie do Straszęcina. Chcemy to zrobić w ramach RPO. Na obecną chwilę czekamy na ogłosznie naboru, żeby jak najszybciej złożyć projekt.Redaktor: Co jeszcze uznaje Pan za sukces w kontekście ostatniego roku na stanowisku starosty?

Andrzej Reguła: Z drobniejszych, ale ważnych spraw, uporządkowaliśmy tematy w Wydziale Komunikacji. Sytuacja widocznie się tam poprawiła. Jest już klimatyzacja, kącik malucha oraz wi - fi.

Poza tym powołaliśmy też do życia COP - Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Gminy już złożyły swoje oferty jeśłi chodzi o tereny inwestycyjne. Jeśli tylko będą chętni, mamy wyznaczone osoby, które będą koordynować zadania, dzięki którym przedsiębiorcy nie będą musieli błądzić po urzędach i czekać w kolejkach.Redaktor: Można powiedzieć, że to pewna innowacyjność, czy jeszcze coś nowego w ramach Starostwa udało się zrobić?

Andrzej Reguła: Tak, to co obiecywałem, czyli elektroniczny obieg dokumentów. Wdrażamy ten system. Były opory, ale widzę, że pracownicy go doceniają.Redaktor: Dlaczego były opory?

Andrzej Reguła: Podejrzewam, że przez przyzwyczajenie. Teraz program wiele czynności wykonuje sam, np. wpływ dokumentów, rejestrację, terminowość załatwiania spraw. Dzięki temu wszystko mamy pod kontrolą. Niczego już nie trzeba pisać na kartkach, tylko na komputerze. Później akceptacja naczelnika działu bądź dyrektora i na końcu do starosty. Jeśli jest wszystko w porządku - akceptuję, drukujemy i przesyłamy dalej.Redaktor: To ogromna oszczędność czasu.

Andrzej Reguła: I przede wszystkim papieru. Dzięki temu systemowi mamy bardzo logicznie uporządkowaną dokumentację. Nie ma możliwości, by cokolwiek zostało zgubione, czy przełożone.Redaktor: A czego Panie starosto nie udało się zrobić?

Andrzej Reguła: Obiecałem, że w tym roku przygotuję inwestycję budowy Szkoły Specjalnej. Mamy już koncepcję, więc wstęp jest. Nie wypaliła lokalizacja w Straszęcinie, ale jest działka na terenie dawnej jednostki wojskowej z niewykorzystanymi budynkami Uniwersytetu Ekonomicznego. Teraz trwają rozmowy, ale jestem dobrej myśli. Poza tym rusza program rewitalizacji, gdzie można uzyskać nawet 85 % dotacji.Redaktor: Z tego programu będziecie chcieli Państwo skorzystać?

Andrzej Reguła: Tak oczywiście. Budowa nowej Szkoły Specjalnej będzie kosztować ok. 10 mln zł. Gdy byśmy dostali pełne dofinansowanie, to wtedy Powiat dołożyłby tylko 1,5 mln.Redaktor: Mówi Pan o budowie, czyli nowej hali gimnastycznej i modernizacji dwóch, już istniejących budynków?

Andrzej Reguła: Tak zgadza się, taka jest koncepcja przyjęta przez radnych z większym bądź mniejszym aplauzem. Jednak zanim to zrobimy chcemy jeszcze wybudować windę w obecnej szkole, by choć trochę polepszyć tam warunki.Redaktor: Kiedy to nastąpi?

Andrzej Reguła: Złożyliśmy już wniosek do PEFRONu. Jeśli udałoby nam się skorzystać z dofinansowania, winda kosztowałaby nas tylko połowę kwoty.Redaktor: Kiedy, w takim razie dzieci i pracownicy mogliby się nią posługiwać?

Andrzej Reguła: Myślę, że w przyszłym roku na pewno.

To chyba wszystko, co nie wyszło do końca, ale jest i będzie realizowane, tak by zostało zakończone według planu.Redaktor: Jeśli jesteśmy przy planach, to proszę powiedzieć jakie pomysły ma Pan na najbliższą przyszłość?

Andrzej Reguła: Jest bardzo dużo zadań jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe i doposażenie pracowni. Mamy częściowo zrobioną termomodernizację, a żeby zrobić kolejne, przygotowujemy się do składania wniosków. Docelowo chcemy zmniejszyć koszty utrzymania szkół zawodowych, by zbliżyć się do samofinansowania tych placówek, bo nie wierzę, by miało do tego dojść całkowicie.

Poza tym jest kwestia łączników autostradowych, czyli zjazd Zawada - Pustynia. Tam nad torami komunikację w stronę Zawady mamy (zapewnioną przyp. Red.)

Przygotowujemy się też z Marszałkiem do wykonania projektu i budowy infrastruktury drogowej w stronę Mielca. To bardzo duże zadanie inwestycyjne, które będzie kosztować ok. 50 mln zł. Marszałek na sesji Rady Gminy Dębica oficjalnie zadeklarował, że koszty pokryje w 100 %. Natomiast my jako Powiat przygotowujemy koncepcję, czyli pomysł jak chcemy to (zadanie przyp. Red.) zrobić wspólnie.

Dodatkowo przygotowujemy dokumentację na węzeł zachodni, by jak najszybciej starać się o dofinansowanie z RPO. Tą inwestycję też przygotowujemy wspólnie z Marszałkiem oraz Gminami: Miastem Dębica i Żyrakowem.Redaktor: Gminy też się muszą dołożyć?

Andrzej Reguła: Tak, tym bardziej, że Marszałek może przekazać maksymalnie 15 mln zł. Jeśli my jako trzy samorządy dołożymy po milionie, to mamy razem 18 mln zł. Za tą kwotę planujemy wybudować łącznik oraz dwa ronda: na Zawierzbiu i w Straszęcinie.

Wtedy zostałaby nam budowa mostu, by puścić ciężki sprzęt z autostrady w stronę Stomilu, a później zajmiemy się drugą stroną.Redaktor: Czy coś jeszcze?

Andrzej Reguła: Inwestycje drogowe tak jak mówiłem i Szkoła Specjalna, o czym już też wspominałem. Szkoły przede wszystkim. Chcemy je doposażyć i wybudować boiska sportowe.Redaktor: Czyli szkolnictwo zawodowe pełną parą.

Andrzej Reguła: Tak pełną parą. Chcemy też urealnić ofertę, jeśli chodzi o kierunki kształcenia, dlatego rozpoczęliśmy współpracę z zakładami pracy. Spotkania i rozmowy trwają. Myślę, że to by było na tyle.Redaktor: W takim razie przejdźmy do kolejnego pytania. Biorąc pod uwagę ostatni rok działalności na stanowisku starosty Powiatu Dębickiego, jaką ocenę by Pan sobie wystawił?Andrzej Reguła: (śmiech)Trudne zadanie, chociaż... Nie chciałbym być nieskromny, ale na tę 5 powinienem zasłużyć, jeśli chodzi o wykonanie tego, co sobie założyłem. Jak oceniają mnie inni to nie wiem. Uważam, że zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, by zrealizować to, co było do zrobienia. Zobaczymy jaki będzie kolejny rok. Jest dużo niewiadomych. Nowy Rząd. Nowe podejście. Pieniądze nie wiadomo, w którym kierunku pójdą. Nawet tworzenie naszego budżetu na przyszły rok ma charakter bardzo otwarty.Redaktor: A jeśli nie pełniłby Pan obecnej funkcji, to kim by Pan był? Nauczycielem? A może strażakiem?

Andrzej Reguła: Karierę nauczyciela rozpocząłem zaraz po studiach. Po dwóch latach doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie, więc do tego już nie wrócę. Strażakiem byłem do 60 roku życia, bo uważam, że do tego potrzebna jest sprawność fizyczna. Teraz mogę ewentualnie doradzać.

W sporcie też kiedyś działałem. Byłem przewodniczącym Rady Miejsko - Gminnej - Ludowej. Osiągaliśmy wysokie wyniki na skalę Polski, ale to też już przeszłość.

Byłem Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, to było po linii wykształcenia, ale ponieważ tak się złożyło, że miałem dobry wynik w wyborach samorządowych, to zostałem starostą. Gdyby nie to, byłbym dalej w Inspekcji.Redaktor: Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów i owocnych pomysłów.

Andrzej Reguła: Serdecznie dziękuję.

Rozmawiała: Monika Heleniak

Fot.: Monika Heleniak

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 04:15
...
...