Aktualności

Rozmawiamy z: Mateuszem Paskiem - wicestarostą Powiatu Dębickiego o: Szpitalu, przedsiębiorcach i podróżach.

Redaktor: Mija pierwszy rok kadencji, w której pełni Pan funkcję wicestarosty Powiatu Dębickiego, co w tym czasie udało się zrobić? Co uważa Pan za swoje sukcesy?

Mateusz Pasek: Pierwszą ważną sprawą, którą udało się zrobić, było pozyskanie pieniędzy na modernizację hali sportowej „Kwiatka” przy Wisłoce, na co pozyskaliśmy 23 tys. zł.

Inne duże inwestycje, to remont lokalnych dróg za pieniądze ze schetynówek. Zabezpieczenie osuwiska w Jodłowej - inwestycja warta prawie 9 mln zł.Redaktor: Co jeszcze udało się zdziałać?

Mateusz Pasek: Zgłosiliśmy ponad 20 nowych projektów na chodniki i drogi. Tego może jeszcze teraz nie widać, ale to będą te inwestycje, których realizacją będziemy się zajmować przez kolejne 3 lata.Redaktor: Czy za sukcesy, uważa Pan tylko wkład w infrastrukturę drogową? Czy coś jeszcze dołożyłby Pan do tego koszyka?

Mateusz Pasek: Moim konikiem od zawsze była poprawa sytuacji w Wydziale Komunikacji przez np. wprowadzenie okienka dla przedsiębiorcy, ponieważ uważam, że przedsiębiorcy powinni być trochę lepiej traktowani w urzędzie. Są to osoby, które mają ogromny wkład w rozwój Powiatu. Dzięki nim mamy wpływy z podatków, co daje nam szansę na inwestowanie w drogi, czy szkoły.

W Wydziale Komunikacji zeszliśmy w końcu z prawie półtoragodzinnych kolejek, ograniczając je do max. 20 min. To spory sukces.Redaktor: Na co nowego jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy?

Mateusz Pasek: Dokładnie 1 grudnia 2015 roku, powołaliśmy do życia Centrum Obsługi Przedsiębiorców, które ma obsługiwać lokalnych przedsiębiorców oraz tych, którzy chcieliby zainwestować na terenie Powiatu.

Jeśli mówimy o inwestowaniu, to stworzyliśmy też okienko dla inwestorów, gdzie zainteresowani dwa razy w tygodniu, mogą się umówić na spotkanie.Redaktor: Co jeszcze?

Mateusz Pasek: Na pewno jeszcze powstanie autostrady, czyli tzw. drogi życia, która jest fenomen w możliwościach. Musimy to wykorzystać. Opozycja atakuje nas za Strategię Rozwoju Powiatu, ale to właśnie ona pokazała, że nasze cele są realne. Mam tu na myśli firmę francuską, która jest zainteresowana inwestycją na naszym terenie. Do tego COP. Dążymy też do tego, by raz w tygodniu, szczególnie mali przedsiębiorcy mogli skorzystać z darmowej pomocy prawnej.

Udało się odzyskać połowę gruntu (80 arów) od Uniwersytetu Ekonomicznego, na terenie dawnej Jednostki Wojskowej, gdzie z programu Rewitalizacja w świetnej lokalizacji powstanie nowa Szkoła Specjalna. Będzie to trzy wspaniałe, nowe budynki: A, B i sala gimnastyczna. Myślę, że w IV kwartale przyszłego roku ruszy już budowa.

Udało nam się też zrealizować audyt Szpitala Powiatowego w Dębicy, mimo tego, że był negatywnie oceniany przez niektórych radnych i społeczeństwo. Jednak po pewnym czasie nawet na komisjach radni opozycji przyznali, że audyt otworzył im oczy na wiele spraw. Okazało się, że tam gdzie myśleliśmy, że jest dobrze, dobrze nie było. Natomiast tam gdzie zakładaliśmy, że wszystko jest ok., trzeba jeszcze sporo poprawić. Mamy w końcu dokument, na którym możemy się opierać. My jako Starostwo i oczywiście Szpital. Stworzyliśmy taki zespół, który ma nie tylko już oceniać, ale też tworzyć plany na przyszłość.

Ogromnym sukcesem jest też porozumienie z Gminą Dębica w sprawie przychodni ambulatoryjnej z wodolecznictwem w Latoszynie, dzięki czemu będzie można szukać inwestorów. My z Gminą do tej inwestycji dokładamy się po milionie zł., a resztę inwestor.

Redaktor: Czego w takim razie nie udało się zrobić?

Mateusz Pasek: Jestem odpowiedzialny za szkolnictwo w Powiecie i myślałem, że szybciej ruszymy z modernizacją naszych szkół zawodowych. Zrealizowaliśmy w sumie tylko minimum, czyli salę gimnastyczną na Wisłoce. Plany są oczywiście większe.Redaktor: Do planów i pomysłów jeszcze wrócimy, czy jest coś jeszcze, co według Pana się nie udało zrealizować?

Mateusz Pasek: Też nie do końca udało nam się nawiązać współpracy z firmami, które miałyby objąć patronat nad szkołami. Oczywiście jest ich sporo, ale spodziewaliśmy się ich o wiele więcej. Rozmowy cały czas trwają i deklaracje się pojawiają, dlatego myślę, że w przyszłym roku uda się ten temat doprowadzić do końca.Redaktor: Po tym, co się udało i czego się nie udało, przyszedł czas na pytanie o plany na przyszłość. Jak się one kształtują w Pana wyobrażeniu?

Mateusz Pasek: Podstawowa sprawa to rozwój Szpitala Powiatowego. Konkretnie chodzi o blok operacyjny, o którym wszyscy mówimy, ale to nie wszystko. To minimum i konieczność, by ten szpital funkcjonował, tym bardziej, ze to największy Szpital Powiatowy na Podkarpaciu. Rozbudowa, jaką planujemy będzie kosztować ok. 17 - 22 mln. zł.

Zresztą już od stycznia Szpital będzie próbował ogłosić przetarg na finansowanie tej inwestycji. Będziemy się też starać o środki zewnętrzne.Redaktor: Powiedział Pan, że blok operacyjny to nie wszystko. W takim razie, co jeszcze?

Mateusz Pasek: Niedawno spotkałem się ze światowej sławy profesorem Piotrem Podolcem, który jest szefem Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Chcielibyśmy, by on objął taki honorowy patronat nad kardiologią w naszym Szpitalu, bo chcemy tą kardiologię odbudować i doposażyć, ale to też nie wszystko. Chcemy też ściągnąć nowych lekarzy – kardiologów. Jeśli chcemy zrobić kardiologię inwazyjną i urazową, a do tego operacje, co miałoby na celu rozszerzenie naszej oferty w ZOZie, to ta kardiologia musi być na poziomie.Redaktor: Jakie są jeszcze plany?

Mateusz Pasek: Planem, ale już po części zrealizowanym, będzie budowa łącznika z autostradą przez poligon, jeśli oczywiście uda nam się zdobyć pieniądze na ten cel. Poza tym będziemy też chcieli uzyskać dofinansowanie na most w Straszęcinie. To ważna inwestycja, która odciąży drogi lokalne, wypuszczając ruch na Stomil. Łącznik powstanie ze środków z RPO, o które już się staramy. Wszystkie dokumenty mamy złożone.

Natomiast most będziemy chcieli zrealizować z rezerwy Ministerstwa Infrastruktury.

Poza tym wracając do poprawy edukacji, tylko na przyszły rok na ten cel mamy zabezpieczone 1, 7 mln. zł.

Poza tym dużym planem jest rozpoczęcie współpracy z firmą francuską, o której już wspominałem. Będzie to 700 nowych miejsc pracy, a nawet 8 tys. jeśli chodzi o firmy kooperujące z tym zakładem. Bez wątpienia byłby to ogromny wkład w rozwój Powiatu.Redaktor: Biorąc pod uwagę ostatni rok działalności na stanowisku wicestarosty, jaką ocenę, by Pan sobie wystawił w skali 1 - 6?

Mateusz Pasek: Ze względu na to, że nie udało się wszystkiego zrealizować, co sobie zaplanowałem i nie udało się też przekonać do końca opozycji do naszych pomysłów, a one są nastawione na rozwój Powiatu, to myślę, że na 4 zasłużyłem. (śmiech) Ale mam nadzieję, że z biegiem czasu ta ocena będzie wyższa i mam nadzieję, że po czterech latach kadencji wicestarosty społeczeństwo lepiej mnie oceni.Redaktor: W takim razie ostatnie pytanie: Gdyby nie pełnił Pan obecnej funkcji, czym by się Pan zajmował?

Mateusz Pasek: Pewnie nadal prowadziłbym firmę wraz z żoną, która zajmuje się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych. Podróżowalibyśmy po świecie, bo to kochamy. A przede wszystkim miałbym więcej czasu dla swoich dwóch córek, którym tego czasu powinienem poświęcać jeszcze więcej.Redaktor: Życzymy w takim razie samych sukcesów.

Mateusz Pasek: Dziękuję serdecznie.

Rozmawiała: Monika Heleniak

Fot.: Monika Heleniak

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 04:15
...
...