Aktualności

Niezwykła wystawa Józefa Steca.

W czwartek (11. 02.2016 r.) w Muzeum Regionalnym przy udziale córki Autora, Burmistrza Dębicy, Starosty dębickiego, członków komisji kultury i sportu, samorządowców oraz tłumu mieszkańców powiatu została otwarta wystawa fotograficzna.

Jej autorem jest niezwykły dokumentalista - fotografik - Józef Stec.

Urodził się w Dębicy i był na stale z nią związany. Zamiłowanie do fotografii Autor okazywał już od wczesnych lat dokumentując obozy, zbiórki harcerskie, prace na polu, przemarsze z okazji świąt państwowych i narodowych. Uczeń Gimnazjum Władysława Jagiełły, harcerz, w czasie okupacji dzięki staraniom księżnej Heleny Jabłonowskiej pracownik Starostwa Powiatowego, pracownik Miejscowego Okręgu PCK, uczestnik akcji "Burza" i walk na Kałużówce. Z pośród wielu cennych fotografii warto wspomnieć o wydarzeniu, które zostało utrwalone przez Autora. Józef Stec zasłynął fotografując przedostatnią publiczną egzekucję w powojennej Polsce odbywającą się na dębickim Rynku. Zdjęcie zamieszczone w londyńskiej prasie pokazywało brutalność i bezwzględność władz PRL-u. Po rozpracowaniu dębickich struktur organizacji Wolność i Niezawisłość, której Autor był członkiem władza ludowa skutecznie rozprawiła się z Panem Józefem skazując go na ciężkie 7-letnie więzienie m.in w Rzeszowie. Ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony i wrócił z powrotem do Dębicy. Nie mogąc otrzymać żadnej stałej pracy, Józef Stec założył warsztat fotograficzny w swoim mieszkaniu.

Archiwizując wydarzenia i szczególne momenty miasta autor skupiał się przede wszystkim na ludziach. Tych zmęczonych, oszukanych przez władzę PRL-u ale też młodych i uśmiechniętych.

Oglądając wystawę warto zwrócić uwagę na piękne portrety. Pomimo upływu lat postaci na nich przyciągają swoją prostotą ale też spojrzeniem.

Dzięki staraniom Dyrektora Muzeum oraz zaangażowaniu pracowników mamy niezwykłą możliwość cofnąć się w czasie. Warto przyjść wraz z dziadkami i babciami posłuchać historii naszych rodzin i naszego miasta.

Wystawa jest też dobrą lekcją historii dla uczniów dębickich szkół, co po premierze podkreślił Roman Ciszek - wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

- Pomysł zorganizowania wystawy, która tak dokładnie prezentuje dzieje Dębicy i jej mieszkańców, na przestrzeni lat, to wspaniała i bardzo potrzebna inicjatywa. Jako odbiorców mam tu na myśli szczególnie młodzież, której w ramach wycieczek szkolnych warto pokazać te fotografie. Na mnie piorunujące wrażenie wywarły zniszczone budynki ogólniaka z czasów wojny. Trzeba to po prostu zobaczyć. - Mówi Roman Ciszek.Dodatkowo w trakcie wystawy rozmawiamy z Panem Tomaszem Czaplą, kustoszem Muzeum Regionalnego w Dębicy:

Redaktor: Skąd pomysł na wystawę o jednym z najbardziej znanych fotografików dębickich?

Tomasz Czapla: Znanych było część zdjęć Józefa Steca. Wiedzieliśmy, że dość dużą spuściznę po sobie pozostawił, natomiast one nie były znane społeczeństwu. Dotarliśmy do źródła, do rodziny. Chcieliśmy pokazać jak Dębica, dębiczanie wyglądali, jak przeżywali codzienność na przestrzeni okresów.

Józef Stec fotografował rzeczywistość przed wojną jako amator. Wyprowadził fotografię z atelier w plener. Powojenne fotografie pokazują jak władza wprowadzała swoje rządy zniewalając społeczeństwo. Dokumentował prawdę. Późniejsza rzeczywistość PRL-u była niego ciekawa gdyż prezentuje jak zmieniają się ulice, domy. Pokazuje człowieka.Redaktor: Czy po za Józefem Stecem dotarliście jako Muzeum do ludzi, którzy w tak obszerny sposób dokumentowali historie naszego miasta?

Tomasz Czapla: Dębica miała wielu znakomitych fotografów. Z historycznych zdjęć najciekawsza kolekcja całościowa znajduje się w rękach jednostki w Krakowie. Są to zdjęcia Stefanii Górdowej. Przedwojenne, piękne zdjęcia portretowe - mieszkańców Dębicy i okolic. Zdjęcia są wydane w wersji albumowej i klisze stały się znane za granicą.Redaktor: Czy Muzeum ma w planach bardziej spopularyzować zdjęcia Józefa Steca np. organizując spotkania w szkołach, lekcje historyczne?

Tomasz Stec: Skromny katalog pokazuje, że spuścizna tego fotografa jest niezwykle ciekawa. Ta rzecz w jakiś sposób obrazuje jego sylwetkę. Natomiast nasze Muzeum jest otwarte. Zachęcamy do odwiedzin. Każda grupa jest mile widziana. Służymy pełną informacją, lekcją muzealną. Tu jest to miejsce gdzie dokonuje się ta właściwa edukacja. Tu można zanurzyć się w tą przestrzeń fotografii Józefa Steca.

Źródło: IW, "Dębica i jego mieszkańcy w obiektywie Józefa Steca"Jacka Dymitowskiego

Opracowanie: Marcin Strzyż

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC
  • Dzień Dziecka na basenach MOSiR.
  • Dzień Dziecka pod Muszlą i na Rynku.
  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Czerwiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 18:37
...
...