Aktualności

Rozmawiamy z: Ewą Gołębiowską - burmistrzem Pilzna, o: 110 - letniej Szkole, Domu Kultury i tradycjach rodzinnych.

Redaktor: Funkcję burmistrza Pilzna pełni Pani już od ponad 5 lat. Jednak tradycją poprzednich wywiadów, skupimy się na ostatnim roku.

Co udało się w tym czasie zrobić? Co uważa Pani za największe sukcesy?

Ewa Gołębiowska: W takich kategoriach można mówić na pewno o remoncie Szkoły Podstawowej w Pilźnie. To jedna z największych szkół podstawowych na terenie gminy i zapewnienie uczącym się w niej dzieciom jak najlepszych warunków było obowiązkiem samorządowych władz. Modernizacja rozpoczęta jeszcze w 2012 roku miała kompleksowy charakter i obejmowała wnętrza, remont kotłowni, a także elewację budynku. Prace przeprowadzono bardzo starannie i w efekcie dzisiaj obiekt prezentuje się bardzo okazale, a uczniowie uczą się w naprawdę dobrych warunkach. W tym roku szkoła będzie obchodzić 110 rocznicę istnienia i to jest dodatkowa okoliczność, powodująca że właśnie tę inwestycję chciałabym wyróżnić w sposób szczególny.Redaktor: Na pewno będzie to miłe uczucie, gdy podczas 110 urodzin będzie Pani spoglądać na w pełni wyremontowany budynek szkoły.

Ewa Gołębiowska: Moje uczucia są tutaj na drugim planie. Najważniejsze, że rodzicie wraz ze swoimi dziećmi mogą korzystać z obiektu, który jest dobrze przygotowany do prowadzenia zajęć dydaktycznych.Redaktor: Co jeszcze udało się zrobić prócz szkoły?

Ewa Gołębiowska:Lista zrealizowanych zadań jest długa. Szczególnie pilne jest zabezpieczania osuwisk, które zagrażają gminnym drogom, a także obiektom użyteczności publicznej i domom prywatnym. Jedno spośród siedmiu osuwisk zostało już zabezpieczone, a wydatki z tym związane sięgnęły kwoty wynoszącej milion sześćset tysięcy złotych. Niemal w stu procentach pieniądze na ten cel pochodziły z funduszy zewnętrznych.

Niezmiennie od lat priorytetowo traktujemy modernizację i remonty dróg gminnych. W ubiegłym roku wydaliśmy na ten cel prawie 2 miliony złotych. Dzięki temu nową nawierzchnię asfaltową zyskała droga Zajączkowice w Lipinach na całym jej odcinku 3400 metrów, droga Zastawnie w Machowej (ponad 1700 metrów) oraz m.in. droga dojazdowa do Orlika w Pilźnie i ulica Staszica. W 2015 roku wybudowano także parkingi m.in. w Łękach Górnych. Udało się także doprowadzić do końca budowę chodnika przy drodze krajowej nr 73 w Jaworzu Górnym. Gmina Pilzno przygotowała dokumentację projektową, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych Oddział w Rzeszowie zrealizowała inwestycję. Z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa inwestycja ma ogromne znaczenie, ponieważ chodnik jest przy bardzo ruchliwej drodze w kierunku Jasła.

Redaktor: A czy na rok 2016 również zostały zaplanowane prace nad osuwiskami?

Ewa Gołębiowska: W budżecie mamy już zaplanowany prawie milion złotych na stabilizację osuwisk i wszystko wskazuje na to, że uda się nam przeprowadzić kolejne prace. Co ważne, pieniądze te pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrońmy Środowiska nie obciążają budżetu gminy.Redaktor:Czego w takim razie nie udało się zrobić?

Ewa Gołębiowska: Nasze wysypisko powinno zostać poddane rekultywacji, ale nie udało się tego zrobić. Nie ma możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz na ten cel. W efekcienie możemy już wywozić tam odpadów i musimy zamknąć wysypisko.Redaktor: Dlaczego nie można sięgnąć po dofinansowanie?

Ewa Gołębiowska: Wysypisko nie jest na tyle duże, byśmy byli w stanie sami wystąpić o środki. Pozostało nam ubieganie się o dofinansowanie, z innymi gminami. Niestety na obecną chwilę nie mieliśmy szczęścia i nie otrzymaliśmy tego dofinansowania. Ale nie poddajemy się i staramy się je pozyskać. To będą spore kwoty, dlatego nie chcę by pochodziły z budżetu Gminy, bo zbyt bardzo by go obciążyły, a wydatków mamy też sporo. Pieniądze z budżetu chcemy skierować na inne zadania.Redaktor: W takim razie, jakie plany na przyszłość?

Ewa Gołębiowska: W pierwszym rzędzie konieczna jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, które do tej pory nie zostały jej poddane. Chodzi o szkoły i budynki komunalne takie jak Ośrodek Zdrowia w Pilźnie. Bardzo poważnym przedsięwzięciem jest modernizacjai rozbudowa Domu Kultury w Pilźnie. Jak na potrzeby gminy obiekt jest zbyt mały i niefunkcjonalny, co powoduje ograniczenia w organizacji imprez czy zajęć. Na zagospodarowanie czeka także zalew w Strzegocicach. To wyjątkowy teren, który może być atrakcją turystyczną. Wydatki z tym związane będą z pewnością duże, ale jest szansa, że krok po kroku uda się osiągnąć cel.

W planach jest także rewitalizacja boiska sportowego w Pilźnie, budowa targowiska miejskiego. To tylko najważniejsze zamierzenia.

Redaktor: W takim razie jedno z ostatnich pytań. Jeśli miałaby się Pani ocenić, w kontekście ostatniego roku w skali od 1 - 6, to jaką ocenę by sobie Pani wystawiła?

Ewa Gołębiowska: Nie do mnie należy ocena mojej pracy. To jest domena mieszkańców. Ja w roli burmistrza Pilzna staram się od samego początku słuchać mieszkańców i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Oczywiście, zawsze można sobie wyobrazić, że można zrobić więcej, ale trzeba pamiętać, że budżet ma swoje ograniczenia. Podobnie jest w gospodarstwach domowych: czasem chciałoby się zaspokoić kolejną potrzebę, ale nie pozwala na to budżet domowy. W skali gminy jest podobnie i realizacja kolejnych celów musi być rozłożona w czasie. Mam nadzieję, że generalnie efekty zostaną ocenione pozytywne.Redaktor: Ostatnie pytanie. Jeśli nie pełniłaby Pani funkcji burmistrza Pilzna, to, czym by się Pani zajmowała?

Ewa Gołębiowska:Publiczna działalność sprawia mi często wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy doceniają ją mieszkańcy. To trochę tradycja rodzinna, bo moja babcia była społecznicą, a moje ciotki są też radnymi i sołtyskami. Także siostry angażują się w publiczną działalność. Zanim jednak trafiłam do samorządu, to miałam własną działalność gospodarczą i nie miałam prawa narzekać. Nie jestem skazana na samorząd, ale lubię tę pracę, bo ona pozwala wpływać na kierunki rozwoju gminy.

Redaktor: Życzymy więc samych sukcesów w dążeniu do zaplanowanych celów.

Ewa Gołębiowska: Bardzo dziękuję.

Rozmawiała Monika Heleniak

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • MUNDIALITO 2018
  • Dni Dębicy 2018
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Maj 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 11:10
...
...