Aktualności

Rozmawiamy z: Ewą Gołębiowską - burmistrzem Pilzna, o: 110 - letniej Szkole, Domu Kultury i tradycjach rodzinnych.

Redaktor: Funkcję burmistrza Pilzna pełni Pani już od ponad 5 lat. Jednak tradycją poprzednich wywiadów, skupimy się na ostatnim roku.

Co udało się w tym czasie zrobić? Co uważa Pani za największe sukcesy?

Ewa Gołębiowska: W takich kategoriach można mówić na pewno o remoncie Szkoły Podstawowej w Pilźnie. To jedna z największych szkół podstawowych na terenie gminy i zapewnienie uczącym się w niej dzieciom jak najlepszych warunków było obowiązkiem samorządowych władz. Modernizacja rozpoczęta jeszcze w 2012 roku miała kompleksowy charakter i obejmowała wnętrza, remont kotłowni, a także elewację budynku. Prace przeprowadzono bardzo starannie i w efekcie dzisiaj obiekt prezentuje się bardzo okazale, a uczniowie uczą się w naprawdę dobrych warunkach. W tym roku szkoła będzie obchodzić 110 rocznicę istnienia i to jest dodatkowa okoliczność, powodująca że właśnie tę inwestycję chciałabym wyróżnić w sposób szczególny.Redaktor: Na pewno będzie to miłe uczucie, gdy podczas 110 urodzin będzie Pani spoglądać na w pełni wyremontowany budynek szkoły.

Ewa Gołębiowska: Moje uczucia są tutaj na drugim planie. Najważniejsze, że rodzicie wraz ze swoimi dziećmi mogą korzystać z obiektu, który jest dobrze przygotowany do prowadzenia zajęć dydaktycznych.Redaktor: Co jeszcze udało się zrobić prócz szkoły?

Ewa Gołębiowska:Lista zrealizowanych zadań jest długa. Szczególnie pilne jest zabezpieczania osuwisk, które zagrażają gminnym drogom, a także obiektom użyteczności publicznej i domom prywatnym. Jedno spośród siedmiu osuwisk zostało już zabezpieczone, a wydatki z tym związane sięgnęły kwoty wynoszącej milion sześćset tysięcy złotych. Niemal w stu procentach pieniądze na ten cel pochodziły z funduszy zewnętrznych.

Niezmiennie od lat priorytetowo traktujemy modernizację i remonty dróg gminnych. W ubiegłym roku wydaliśmy na ten cel prawie 2 miliony złotych. Dzięki temu nową nawierzchnię asfaltową zyskała droga Zajączkowice w Lipinach na całym jej odcinku 3400 metrów, droga Zastawnie w Machowej (ponad 1700 metrów) oraz m.in. droga dojazdowa do Orlika w Pilźnie i ulica Staszica. W 2015 roku wybudowano także parkingi m.in. w Łękach Górnych. Udało się także doprowadzić do końca budowę chodnika przy drodze krajowej nr 73 w Jaworzu Górnym. Gmina Pilzno przygotowała dokumentację projektową, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych Oddział w Rzeszowie zrealizowała inwestycję. Z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa inwestycja ma ogromne znaczenie, ponieważ chodnik jest przy bardzo ruchliwej drodze w kierunku Jasła.

Redaktor: A czy na rok 2016 również zostały zaplanowane prace nad osuwiskami?

Ewa Gołębiowska: W budżecie mamy już zaplanowany prawie milion złotych na stabilizację osuwisk i wszystko wskazuje na to, że uda się nam przeprowadzić kolejne prace. Co ważne, pieniądze te pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrońmy Środowiska nie obciążają budżetu gminy.Redaktor:Czego w takim razie nie udało się zrobić?

Ewa Gołębiowska: Nasze wysypisko powinno zostać poddane rekultywacji, ale nie udało się tego zrobić. Nie ma możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz na ten cel. W efekcienie możemy już wywozić tam odpadów i musimy zamknąć wysypisko.Redaktor: Dlaczego nie można sięgnąć po dofinansowanie?

Ewa Gołębiowska: Wysypisko nie jest na tyle duże, byśmy byli w stanie sami wystąpić o środki. Pozostało nam ubieganie się o dofinansowanie, z innymi gminami. Niestety na obecną chwilę nie mieliśmy szczęścia i nie otrzymaliśmy tego dofinansowania. Ale nie poddajemy się i staramy się je pozyskać. To będą spore kwoty, dlatego nie chcę by pochodziły z budżetu Gminy, bo zbyt bardzo by go obciążyły, a wydatków mamy też sporo. Pieniądze z budżetu chcemy skierować na inne zadania.Redaktor: W takim razie, jakie plany na przyszłość?

Ewa Gołębiowska: W pierwszym rzędzie konieczna jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, które do tej pory nie zostały jej poddane. Chodzi o szkoły i budynki komunalne takie jak Ośrodek Zdrowia w Pilźnie. Bardzo poważnym przedsięwzięciem jest modernizacjai rozbudowa Domu Kultury w Pilźnie. Jak na potrzeby gminy obiekt jest zbyt mały i niefunkcjonalny, co powoduje ograniczenia w organizacji imprez czy zajęć. Na zagospodarowanie czeka także zalew w Strzegocicach. To wyjątkowy teren, który może być atrakcją turystyczną. Wydatki z tym związane będą z pewnością duże, ale jest szansa, że krok po kroku uda się osiągnąć cel.

W planach jest także rewitalizacja boiska sportowego w Pilźnie, budowa targowiska miejskiego. To tylko najważniejsze zamierzenia.

Redaktor: W takim razie jedno z ostatnich pytań. Jeśli miałaby się Pani ocenić, w kontekście ostatniego roku w skali od 1 - 6, to jaką ocenę by sobie Pani wystawiła?

Ewa Gołębiowska: Nie do mnie należy ocena mojej pracy. To jest domena mieszkańców. Ja w roli burmistrza Pilzna staram się od samego początku słuchać mieszkańców i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Oczywiście, zawsze można sobie wyobrazić, że można zrobić więcej, ale trzeba pamiętać, że budżet ma swoje ograniczenia. Podobnie jest w gospodarstwach domowych: czasem chciałoby się zaspokoić kolejną potrzebę, ale nie pozwala na to budżet domowy. W skali gminy jest podobnie i realizacja kolejnych celów musi być rozłożona w czasie. Mam nadzieję, że generalnie efekty zostaną ocenione pozytywne.Redaktor: Ostatnie pytanie. Jeśli nie pełniłaby Pani funkcji burmistrza Pilzna, to, czym by się Pani zajmowała?

Ewa Gołębiowska:Publiczna działalność sprawia mi często wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy doceniają ją mieszkańcy. To trochę tradycja rodzinna, bo moja babcia była społecznicą, a moje ciotki są też radnymi i sołtyskami. Także siostry angażują się w publiczną działalność. Zanim jednak trafiłam do samorządu, to miałam własną działalność gospodarczą i nie miałam prawa narzekać. Nie jestem skazana na samorząd, ale lubię tę pracę, bo ona pozwala wpływać na kierunki rozwoju gminy.

Redaktor: Życzymy więc samych sukcesów w dążeniu do zaplanowanych celów.

Ewa Gołębiowska: Bardzo dziękuję.

Rozmawiała Monika Heleniak

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 04:15
...
...