Aktualności

Rozmawiamy z: Krzysztofem Lipczyńskim - dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, o: Defibrylatorze, ogromnych dotacjach na naukę pływania i kinie letnim.

Redaktor: Mija już prawie siódmy miesiąc, odkąd pełni Pan obowiązki nowego dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica w Pustkowie - Osiedlu, który z sezonu na sezon gości coraz większą rzeszę fanów spędzania wolnego czasu na basenach. Z czego, co udało się do tej pory zrobić, jest Pan najbardziej zadowolony?

Krzysztof Lipczyński: Najbardziej zadowolony jestem z zaufania tych, którzy odwiedzają nasz Kompleks Basenów, czego dowodem są kolejne i kolejne wizyty. Poza tym cieszę się, że wraz zespołem pracowników wypracowaliśmy wspólnie dobre zasady, które przekładają się na miłą obsługę, dbałość o porządek i bezpieczeństwo na Kompleksie Basenów NEMO.Redaktor: Mówi Pan o wzmożonych odwiedzinach. Jak się to przedstawia w liczbach?

Krzysztof Lipczyński: W 2014 roku odnotowaliśmy ponad 70 tys. osób, które korzystały z Kompleksu, a w 2015 odwiedziło nas ponad 140 tys klientów. Ale to nie wszystko. Mamy podpisane umowy na korzystanie z basenu ze Szkołą z Tuszymy, Gminą Przecław oraz dla wszystkich uczniów klas od 1 - 3 z Gminy Dębica. Odwiedzają nas też użytkownicy z poza powiatu dębickiego tj. Mielca, Ropczyc i Rzeszowa.Redaktor: Jest takie powiedzenie, że dobrze, że jest, ale lepiej, żeby się nie przydał. Mam na myśli defibrylator, który od kilku tygodni czeka w pogotowiu, nie tylko dla użytkowników Kompleksu, ale całej społeczności.

Krzysztof Lipczyński: Tak to prawda, a co ważne i co chcę podkreślić, defibrylator, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica nie kosztował ani złotówki. Wystąpiliśmy do firmy energetycznej PGE Obrót SA z prośbą o ufundowanie tego urządzenia na nasz Kompleks Basenów, co spotkało się z pozytywną opinią, skutkiem czego, mamy go do dyspozycji. Jest już wywieszony, co więcej wszyscy pracownicy Kompleksu zostali przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy z udziałem defibrylatora.Redaktor: Co jeszcze uważa Pan za swoje osiągnięcia, które służą tym, którzy odwiedzają Kompleks Basenów NEMO?

Krzysztof Lipczyński: Przede wszystkim uważam, że to co jest do dyspozycji, to nie tylko moja zasługa, a rezultat pracy zespołowej wszystkich pracowników. Każdy ma tutaj swoje zadania, za które odpowiada. Duży udział w sukcesie Kompleksu Basenów ma też oczywiście wsparcie Urzędu Gminy, gdzie sam wcześniej pracowałem jako kierownik w Referacie Sportu, Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Teraz zawsze mogę liczyć na pomoc, czy ze strony wójta, czy też innych pracowników Urzędu Gminy, co sprzyja jak najlepszemu wykonywaniu zadań.Redaktor: W takim razie żeby było jak najlepiej, więc szukamy nadal sukcesów. Latem ubiegłego roku, została otwarta plaża dla dzieci z klockami wielkogabarytowymi, czyli świetna zabawa, jak się okazało nie tylko dla dzieci?

Krzysztof Lipczyński: Wójt Stanisław Rokosz był na targach gdzie prezentowano takie zabawki i doszedł do wniosku, że jest to dobry pomysł, by wprowadzić je też u nas na kompleksie.

Wszystkie prace ziemne wykonaliśmy we własnym zakresie, mam tu na myśli przygotowanie plaży. Zakupiliśmy klocki, huśtawki, palmy, piaskownicę które dzieciaki przyjęły z ogromnym entuzjazmem. W tym roku plac zabaw uzupełnimy będzie o kolejne takie klocki by wszystko razem z palmami i leżakami dobrze się prezentowało.Redaktor: A palmy przypominają zimą o lecie na basenie krytym - zamkniętym?

Krzysztof Lipczyński: Tak, tym bardziej, że są to palmy wyciągane, więc już w pierwszych dniach lata wrócą na plażę, a teraz umilają czas naszym klientom w środku. Dodatkowo jako efekt współpracy z firmą Tikkurila, otrzymaliśmy też cztery palmy i kolorowe leżaki, z których teraz w okresie zimowym można korzystać przy saunach, na basenie krytym oraz przy widowni. Z kolei latem na pewno przydadzą się na basenie odkrytym i przy kinie letnim na basenie, którego start latem tego roku.Redaktor: Kino letnie na basenie? Proszę coś więcej powiedzieć na ten temat. Skąd pomysł na taką inicjatywę?

Krzysztof Lipczyński: Zaczęło się od wizyty w Zakopanym. Przechodząc przez Krupówki zauważyłem właśnie takie kino letnie z podobnymi leżakami. Gdy wróciłem do Dębicy, pomyślałem czemu nie zrealizować coś podobnego u nas na basenach. Kolejnym etapem były rozmowy z dębickimi firmami. Leżaki, jak już wspomniałem, ufundowała nam firma Tikkurilla. Jestem po rozmowach z firmami Olimp i Ventor, którzy zadeklarowali przekazanie firmowych leżaków.Redaktor: Już wiadomo jaki film będzie wyświetlony jako pierwszy?

Krzysztof Lipczyński: Oczywiście w nawiązaniu do nazwy Kompleksu “Gdzie jest Nemo?”. Repertuar kolejnych seansów będzie uzależniony od zainteresowania odwiedzających Kompleks. Podejrzewam, że będzie trochę filmów dla młodzieży i starszych, ale nie zapomnimy też o najmłodszych i bajkach dla nich.Redaktor: Pozostając nadal w temacie atrakcji dla dzieci, Kompleks Basenów NEMO i Klub Sportowy CHEMIK prowadzą darmową naukę pływania dla dzieci z klas od 1 - 3. Niedawno udało się pozyskać kolejne dotacje na ten cel w niebagatelnej kwocie 130 tys. zł.

Krzysztof Lipczyński: Zgadza się to kolejne pozyskane środki finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W 2014 roku wspólnie z Klubem Sportowym CHEMIK otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na 2 projekty powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” o łącznej kwocie ponad 80 tys. zł. i wkładzie Gminy Dębica prawie 40 tys. zł., dzięki czemu z bezpłatnej nauki pływania skorzystało 571 dzieci. W 2015 roku również otrzymaliśmy dofinasowanie z MSiT na kolejne 2 projekty powszechnej nauki pływania o łącznej kwocie ponad 192 tys. zł. i wkładzie gminy prawie 67 tys. zł., dzięki czemu bezpłatne lekcje nauki pływania pobierało 1402 dzieci z terenu Gminy Dębica.

W tym roku natomiast otrzymaliśmy informację, że kolejna dotacja jaka zostanie przeznaczona na darmową naukę pływania to 130 tys. zł., do czego Gmina ze swojego budżetu dołoży 70 tys. zł., co pozwoli kolejnym 924 dzieciom na naukę pływania za darmo. Łącznie w ciągu trzech lat pozyskaliśmy z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” wspólnie z KS CHEMIK kwotę ponad 400 tys. zł., oraz wsparcie Gminy Dębica w wysokości ponad 170 tys. zł. co umożliwiło 2897 dzieciom korzystanie z bezpłatnej nauki pływania dla dzieci, by nauczyły się pływać, jednocześnie odciążając kieszeń rodziców.Redaktor: Mówi Pan o środkach pozyskanych na naukę pływania, a konkretnie na co się one przełożyły?

Krzysztof Lipczyński: Wszystkie środki zostają wykorzystywane na opłacenie instruktorów nauki pływania, zakup biletów wstępu oraz transportu dzieci na basen. Ani złotówka z pozyskanych środków nie zostanie przeznaczona na obsługę projektu. Te zadania wykonaliśmy dzięki pracownikom GOSiRu i Klubu Sportowego Chemik.Redaktor: Co jeszcze udało się zrobić?

Krzysztof Lipczyński: Udało nam się podpisać kolejne umowy na korzystanie z basenów przez uczniów ze Szkół z Przecławia i Tuszymy, czyli nasza oferta wychodzi już poza granice Gminy Dębica. Prowadzone są rozmowy na współpracę z klubem z Olchowej, dotyczące nauki pływania na naszym kompleksie.Redaktor: Przypomnijmy o jeszcze jednym sukcesie - typowo społecznym. Mam na myśli pomoc przy drobnych pracach remontowych, która płynie ze strony osób przebywających w Zakładzie Karnym.

Krzysztof Lipczyński: Należy podkreślić, że większość tych osób to świetni specjaliści i bardzo pracowite osoby. Ogromny ukłon i podziękowanie w stronę Dyrektora Zakładu Karnego w Dębicy, za to, że udało nam się taką współpracę podjąć. To rzeczywiście obopólna korzyść. Większość prac remontowo – porządkowych to zasługa osób z Zakładu Karnego. Dla GOSiRu to oszczędności, a dla nich nowe doświadczenie i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu.Redaktor: Dobrze, w takim razie po pochwałach, ale zaznaczmy, że pochwałach zasłużonych, proszę powiedzieć, czego zrobić się nie udało?

Krzysztof Lipczyński: Nie udało nam się i to już trzeci rok z kolei ze względów na warunki atmosferyczne, uruchomić stoku narciarskiego, ale liczmy na to, że na ferie się uda.. Z naszej strony, technicznie jesteśmy przygotowani, ale czekamy jeszcze na prawdziwą zimę i ujemne temperatury, bo bez tego nawet z użyciem armatek śnieżnych nie damy rady.

Poza tym bar w budynku kompleksu, czyli mała gastronomia, który już od jakiegoś czasu próbujemy wynająć do prowadzenia dla firmy z zewnątrz. Nie mam na myśli restauracji, ale bardziej coś w rodzaju baru szybkiej obsługi.Redaktor: A co z planami na przyszłość? Co w najbliższym czasie zobaczymy na Kompleksie Basenów NEMO?

Krzysztof Lipczyński: Przede wszystkim chcemy jeszcze efektywniej minimalizować koszty utrzymania naszych obiektów. Dlatego już niebawem zostanie uruchomiony system energii odnawialnej tj:, instalacja fotowoltaiczna i instalacja kolektorów słonecznych. 2 lata temu została wykopana studnia głębinowa, do której będziemy chcieli wspólnie z gminą dobudować stację uzdatniania wody, co umożliwiłoby zmniejszenie kosztów dostawy wody. Rozważamy również budowę stacji transformatorowej przy Kompleksie Basenów NEMO, co pozwoliłoby na obniżenie kosztów za energię elektryczną.Redaktor: Co jeszcze?

Krzysztof Lipczyński: Kolejnym zadaniem na przyszłość jest uatrakcyjnienie oferty na korzystanie z Kompleksów „Moje Boisko ORLIK 2012” w Pustkowie, Pustkowie - Osiedlu i Nagawczynie.

A poza tym nadal będziemy składać kolejne wnioski o dofinansowanie naszych zadań i imprez sportowo - rekreacyjnych, które odbywają się na naszych obiektach. Niedawno złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o środki na organizację II Pływackiego Mamoriału im. Jana Pawła II w XI rocznicę Śmierci. W naszym kalendarzu mamy aż 33 imprezy o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, m. in. Rajd Rowerowy Cyklokarpaty, XVI Ogólnopolski Spływ Kajakowy, Wojewódzki Bieg Spartan i II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w konkurencji XC w Stobiernej, na które bardzo serdecznie zapraszam.Redaktor: Dobrze, przedostatnie pytanie. Biorąc pod uwagę czas, w którym pełni Pan funkcję dyrektora GOSiRu, na jaką ocenę by się Pan ocenił w skali od 1 do 6.

Krzysztof Lipczyński: Zarówno teraz jako dyrektor, a wcześniej jako jego zastępca, staram się działać dobrze dla społeczności Gminy Dębica i GOSiRu, a przede wszystkim dla mieszkańców. Nie dam sobie najwyższej oceny, bo wiem, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale myślę, że na 4 + zasługuję.Redaktor: Gdyby nie pełnił Pan obecnej funkcji, to czym by się Pan zajmował zawodowo?

Krzysztof Lipczyński: Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego. Nigdy nie przypuszczałem, że będę pracował jako dyrektor takiej jednostki. Moją pierwszą pracę podjąłem w Urzędzie Gminy Dębica. Po utworzeniu Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica zostałem zastępcą dyrektora, po rezygnacji Pana Kamińskiego, zająłem jego miejsce. A gdyby nie to, cóż zawsze od dziecka uwielbiałem sport. Grałem w piłkę w Igloopolu, Czarnej w Pilźnie, obecnie jestem również sędzią piłki nożnej więc jakby nie ta funkcja, to na pewno coś związanego ze sportem.Redaktor: Dziękuję za rozmowę i życzę samych sukcesów.

Krzysztof Lipczyński: Dziękuję również i już teraz zapraszam na kolejną inicjatywę przygotowaną przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, czyli ferie na Kompleksie Basenów NEMO w Pustkowie - Osiedlu.

Redaktor: Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo TUTAJ.

Rozmawiała Monika Heleniak

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 04:15
...
...