Aktualności

Była najlepsza, ale dyrektorem został mąż radnej.

W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu powołał na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego Leszka Klabachę.

Rozmawiamy z Anną Wilczyńską – kandydatką, która teoretycznie wygrała konkurs, gdyż uzyskała największą liczbę głosów w konkursie na to stanowisko ( 5 na 10 głosów poparcia), ale nie zdobyła większości bezwględnej i Zarząd Powiatu musial wskazać kandydata. Wybór padł na kontrkandydata i męża radnej z PSL-u, który z Wilczyńską przegrał w konkursie.

Jak ocenia Pani decyzję Zarządu Powiatu?

Uważam, że Zarząd Powiatu podjął decyzję polityczną. Wiadomo przecież, że kandydat, który przegrał ze mną w konkursie jest mężem Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu – Danuty Klabachy. A więc bardziej niż kwalifikacje czy zaprezentowana wizja szkoły, liczył się układ polityczno-towarzyski. Choć chciałabym się mylić i zobaczyć naprawdę dobrą koncepcję oraz wizję rozwoju szkoły, która jest w wielkim kryzysie.

Czy miała Pani okazję zaprezentować swoją koncepcję czonkom Zarządu Powiatu?

Tak, dwa dni temu – 7 czerwca zostałam zaproszona na Zarząd, gdzie usłyszałam od starosty Reguły, że moja koncepcja jest znakomita. Stwierdził także, że moja wiedza merytoryczna jest ogromna. Przyznam, że ogólne wrażenie było takie, iż Zarząd zaakceptuje decyzję, która mnie wydawała się oczywista – że dyrektorem zostaje ten, kto zdobył najwięcej głosów.

Co takiego jest w Pani koncepcji, że mogło wzbudzić kontrowersje?

Chyba nie o to chodziło, nie zaproponowałam niczego kontrowersyjnego. Wręcz przeciwnie - zasugerowałam szereg rozwiązań, które z pewnością odpowiadałyby Rodzicom, Uczniom i przyczyniłyby się do poprawy jakości pracy szkoły oraz jej wizerunku, poczynając od wprowadzenia projektu „szkoła bez korepetycji” i promocji szkoły i uczniów w lokalnym środowisku poprzez działania wiążące proces kształcenia z wychowaniem, na pozyskiwaniu środków unijnych kończąc. A dodam, że w tym ostatnim jestem ekspertem.

Uważa Pani, że coś w koncepcji nie przekonało Zarządu Powiatu do Pani?

Hm… Na pewno nie dlatego, że ta koncepcja była słaba. Usłyszałam nawet na Zarządzie, że jest bardzo ambitna. Po prostu nie jestem związana z żadną opcją polityczną – to jak sądzę mankament dla władzy w powiecie.

Czy usłyszała Pani na Zarządzie trudne lub niewygodne pytania?

Raczej powiedziałabym, że część pytań była nietrafiona i nieelegancka – zostałam wprost zapytana przez wicestarostę Paska w jaki sposób będę zwalniać nauczycieli. To pytanie nietrafione, gdyż zbliża się reforma edukacji, w której prawdopodobnie wydłuży się czas nauki w liceum, a więc nie będzie ryzyka utraty pracy przez nauczycieli. Za nieeleganckie uważam zaś pytania starosty Reguły, formułowane na podstawie zasłyszanych plotek, np. o jakiś bliżej niezidentyfikowany kłótnię z BOR-em w Sejmie. Tym bardziej, że chwilę wcześniej starosta stwierdził, że mnie w ogóle nie zna. Człowiek na takim stanowisku powinien bardziej ważyć słowa i osądy.

Czy czuje się Pani przegrana?

Nie – ja konkurs wygrałam. Poparło mnie przede wszystkim Kuratorium Oświaty, a w szkolnictwie to najważniejszy organ, decydujący o merytoryce i jakości wdrażanych rozwiązań. Dodajmy – oceniający też szkoły pod tym względem. Poparły mnie także oba związki zawodowe działające w szkole, a więc nauczyciele oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Bardzo mocno też kibicowali mi uczniowie, choć nie zasiadają w komisji konkursowej – zresztą sam starosta Reguła podczas Zarządu stwierdził, iż wie że uczniowie mnie bardzo popierają. To dla mnie wielka siła – tyle ludzi zaaprobowało moją osobę i pomysły. Natomiast decyzja Zarządu – cóż – sam starosta przyznał, że mnie nie zna ani jako człowieka, ani jako nauczyciela – to dość zaskakujące – bo może tak jest też w przypadku innych kandydatów. Warto było poświęcić może nieco czasu na poznanie każdego, spokojne rozeznanie sytuacji, a nie działania polityczne i słuchanie plotek.

Dziękuję Pani za rozmowę.Źródło: iR

Artykuły o podobnej tematyce

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 12:58
...
...