Aktualności

Rozmawiamy z: Romanem Ciszkiem - radnym Rady Powiatu Dębickiego.

MD : Minęło dwa lata od momentu w którym został Pan radnym Powiatu Dębickiego. Jak Pan ocenia te dwa lata ? Co udało się zrobić ?

Roman Ciszek : W tym czasie udało się zrealizować kilka projektów np. wykonać remont ulicy Kościuszki, wyremontowanych zostało wiele dróg w Powiecie, wiele dróg jest w trakcie modernizacji. Udało się także zlikwidować kolejki w wydziale komunikacji. Mam nadzieję, że w drugiej połowie kadencji uda się np. wybudować łącznik z autostradą, rozpocząć budowę szkoły specjalnej, czy wykonać bieżnię przy ZSZ nr 1 i zdobyć pieniądze na nowy most na Wisłoce.Jednak problemów do rozwiązania przybywa, kolejnym jest zadłużenie dębickiego szpitala. Choć marny ten szpital, jednak nikt by nie chciał aby zbankrutował, a zadłużenie rośnie dość szybko. Ten problem jest w całej Polsce, rząd kompletnie nie ma pomysłu jak rozwiązać problem zadłużonych szpitali.

MD: Jaka jest najważniejsza inwestycja drogowa dla radnego Ciszka?

Roman Ciszek: Oczywiście to temat przebudowy ul. Wielopolskiej z tzw. Schetynówki. Ogromna i wyczekiwana inwestycja, która swoim zakresem miała objąć nie tylko Wielopolską, ale i drogę na Stasiówkę.

MD: Wniosek na dofinansowanie został odrzucony z powodu błędów formalnych we wniosku. Tak sprawę wyjaśnia sam dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Roman Ciszek: To oficjalna wersja i miejsce na kolejne pytanie. Czy takich błędów formalnych, nie można było poprawić, dając Powiatowi szansę na realizację ważnej inwestycji, a jednocześnie ludziom nową drogę? Stefan Bieszczad kilka tygodni temu w mediach przestrzegał starostę, że powinien skupić się na inwestycjach. Dlaczego więc Pan Bieszczad nie pomógł powiatowi i jego mieszkańcom? W kuluarach, aż huczy, że do zablokowania tej inwestycji przyczyniła się "dobra zmiana”.

MD: Na jaką ocenę zasługuje starosta Reguła?

Roman Ciszek: Generalnie myślę, że działania starosty oceniłbym na trzy plus. Ja od starosty oczekuję przede wszystkim skuteczności i konsekwencji w działaniu, a z tym w przypadku Andrzeja Reguły jest różnie. Jeśli np. ustaliliśmy, że priorytetem jest budowa nowej szkoły specjalnej to nie może być tak, że od starosty co trzy miesiące słyszymy o nowej lokalizacji takiej szkoły. Bo to świadczy o braku profesjonalizmu starosty i naraża go na śmieszność. Mam nadzieję, że starosta przestanie być dobrowolnym zakładnikiem: proboszczów, wójta Rokosza i jeszcze kilku osób, a stanie się niezależnym starostą. Choć muszę powiedzieć, że ostatnio starosta mnie zaskoczył stwierdzeniem, że jeśli zostanie odwołany z funkcji starosty, to rozważa start na wójta gminy Dębica.

MD: Zrezygnował pan z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, jak ocenia pan swoich następców?

Roman Ciszek: Co tu oceniać. To jest funkcja iluzoryczna, tych dwóch panów można porównać do paprotek. Po zorientowaniu się, że tak to wygląda po prostu zrezygnowałem. Ja nie nadaję się na paprotkę. Generalnie ilość radnych, posłów w Polsce powinno się zmniejszyć o 70%, bo to marnowanie pieniędzy podatników.

MD: Jak Pan widzi przyszłość Dębicy i Powiatu?

Roman Ciszek: Marnie. Dziś np. mamy burmistrza, który jest zakładnikiem proboszczów, PiS-u itd. Startując na ten urząd, twierdził, że jest niezależny. Jego dokonania są marne, bo nie ma i nie będzie miał sukcesów, człowiek bez charyzmy i niesamodzielny. Podobnie jest w przypadku starosty.

Byłem na koncercie w DK „Mors” i taka refleksja mnie dopadła, gdyby nie Brzostowski, to nawet nie byłoby tego DK. Dziś, aż się prosi, aby go wyremontować lub wyburzyć i postawić nowy, podobnie jest z dębickimi stadionami. Tyle było, różnych pieniędzy czy to z EU, czy z budżetu państwa, aby to zrobić.

Dla mnie najważniejszy jest charakter człowieka, burmistrz, starosta musi mieć cechy przywódcy, musi być liderem, bez tego wygląda to źle, tak jak widać.

MD: Na koniec wyjdźmy poza Powiat. Jak ocenia pan zmiany po ostatnich wyborach parlamentarnych?

Roman Ciszek: Dojna zmiana i tyle. Kaczyński to sprytny facet. Dał ludziom pięćset plus i super, to faktycznie dobry pomysł. Jednak zapomniał powiedzieć jednego, że to jest na kredyt i ktoś, za jakiś czas będzie musiał za to zapłacić. Podobnie jest z wiekiem emerytalnym, pracujemy krócej tylko prawdopodobnie, ten kto przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat nie będzie miał za co żyć. W ekonomii nie ma cudów. Za dwa, trzy lata grozi nam katastrofa finansów publicznych i ratowanie sytuacji poprzez podnoszenie podatków i różnych opłat około podatkowych.

W Anglii była Margaret Thatcher, która zrobiła porządek w państwie. Rozgoniła pseudo związkowców, wszelkiej maści lewackich nierobów, pozamykała kopalnie i generalnie zreformowała państwo. Ja dziś nie widzę kogoś takiego na horyzoncie w Polsce.

Inna sprawa to szaleństwo smoleńskie, ekshumacje, komisja itd. To co wyrabia sekta smoleńska w głowie się nie mieści. Cynicznie z katastrofy lotniczej, gdzie zginęło tylu ludzi robią przedstawienie.

Chwały rządzącym nie przynoszą też PiSiewicze, czyli tabuny zatrudnionych przez PiS na różnych posadach. Dębiccy PiSiewicze to np. Leski, wcześniej Kutrzeba, Trojan i wielu innych. To wszystko to prosta recepta na katastrofę ekonomiczną, oby do niej nie doszło bo ucierpimy wszyscy.

Nie zazdroszczę nauczycielom PiS-owska reforma oświaty wielu z nich pozbawi pracy.

Jednak jak to powiedział Karol Marks „Każdy naród ma taką władzę na jaką zasługuje”

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 15:25
...
...