Aktualności

Rozmawiamy z: Romanem Ciszkiem - radnym Rady Powiatu Dębickiego.

MD : Minęło dwa lata od momentu w którym został Pan radnym Powiatu Dębickiego. Jak Pan ocenia te dwa lata ? Co udało się zrobić ?

Roman Ciszek : W tym czasie udało się zrealizować kilka projektów np. wykonać remont ulicy Kościuszki, wyremontowanych zostało wiele dróg w Powiecie, wiele dróg jest w trakcie modernizacji. Udało się także zlikwidować kolejki w wydziale komunikacji. Mam nadzieję, że w drugiej połowie kadencji uda się np. wybudować łącznik z autostradą, rozpocząć budowę szkoły specjalnej, czy wykonać bieżnię przy ZSZ nr 1 i zdobyć pieniądze na nowy most na Wisłoce.Jednak problemów do rozwiązania przybywa, kolejnym jest zadłużenie dębickiego szpitala. Choć marny ten szpital, jednak nikt by nie chciał aby zbankrutował, a zadłużenie rośnie dość szybko. Ten problem jest w całej Polsce, rząd kompletnie nie ma pomysłu jak rozwiązać problem zadłużonych szpitali.

MD: Jaka jest najważniejsza inwestycja drogowa dla radnego Ciszka?

Roman Ciszek: Oczywiście to temat przebudowy ul. Wielopolskiej z tzw. Schetynówki. Ogromna i wyczekiwana inwestycja, która swoim zakresem miała objąć nie tylko Wielopolską, ale i drogę na Stasiówkę.

MD: Wniosek na dofinansowanie został odrzucony z powodu błędów formalnych we wniosku. Tak sprawę wyjaśnia sam dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Roman Ciszek: To oficjalna wersja i miejsce na kolejne pytanie. Czy takich błędów formalnych, nie można było poprawić, dając Powiatowi szansę na realizację ważnej inwestycji, a jednocześnie ludziom nową drogę? Stefan Bieszczad kilka tygodni temu w mediach przestrzegał starostę, że powinien skupić się na inwestycjach. Dlaczego więc Pan Bieszczad nie pomógł powiatowi i jego mieszkańcom? W kuluarach, aż huczy, że do zablokowania tej inwestycji przyczyniła się "dobra zmiana”.

MD: Na jaką ocenę zasługuje starosta Reguła?

Roman Ciszek: Generalnie myślę, że działania starosty oceniłbym na trzy plus. Ja od starosty oczekuję przede wszystkim skuteczności i konsekwencji w działaniu, a z tym w przypadku Andrzeja Reguły jest różnie. Jeśli np. ustaliliśmy, że priorytetem jest budowa nowej szkoły specjalnej to nie może być tak, że od starosty co trzy miesiące słyszymy o nowej lokalizacji takiej szkoły. Bo to świadczy o braku profesjonalizmu starosty i naraża go na śmieszność. Mam nadzieję, że starosta przestanie być dobrowolnym zakładnikiem: proboszczów, wójta Rokosza i jeszcze kilku osób, a stanie się niezależnym starostą. Choć muszę powiedzieć, że ostatnio starosta mnie zaskoczył stwierdzeniem, że jeśli zostanie odwołany z funkcji starosty, to rozważa start na wójta gminy Dębica.

MD: Zrezygnował pan z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, jak ocenia pan swoich następców?

Roman Ciszek: Co tu oceniać. To jest funkcja iluzoryczna, tych dwóch panów można porównać do paprotek. Po zorientowaniu się, że tak to wygląda po prostu zrezygnowałem. Ja nie nadaję się na paprotkę. Generalnie ilość radnych, posłów w Polsce powinno się zmniejszyć o 70%, bo to marnowanie pieniędzy podatników.

MD: Jak Pan widzi przyszłość Dębicy i Powiatu?

Roman Ciszek: Marnie. Dziś np. mamy burmistrza, który jest zakładnikiem proboszczów, PiS-u itd. Startując na ten urząd, twierdził, że jest niezależny. Jego dokonania są marne, bo nie ma i nie będzie miał sukcesów, człowiek bez charyzmy i niesamodzielny. Podobnie jest w przypadku starosty.

Byłem na koncercie w DK „Mors” i taka refleksja mnie dopadła, gdyby nie Brzostowski, to nawet nie byłoby tego DK. Dziś, aż się prosi, aby go wyremontować lub wyburzyć i postawić nowy, podobnie jest z dębickimi stadionami. Tyle było, różnych pieniędzy czy to z EU, czy z budżetu państwa, aby to zrobić.

Dla mnie najważniejszy jest charakter człowieka, burmistrz, starosta musi mieć cechy przywódcy, musi być liderem, bez tego wygląda to źle, tak jak widać.

MD: Na koniec wyjdźmy poza Powiat. Jak ocenia pan zmiany po ostatnich wyborach parlamentarnych?

Roman Ciszek: Dojna zmiana i tyle. Kaczyński to sprytny facet. Dał ludziom pięćset plus i super, to faktycznie dobry pomysł. Jednak zapomniał powiedzieć jednego, że to jest na kredyt i ktoś, za jakiś czas będzie musiał za to zapłacić. Podobnie jest z wiekiem emerytalnym, pracujemy krócej tylko prawdopodobnie, ten kto przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat nie będzie miał za co żyć. W ekonomii nie ma cudów. Za dwa, trzy lata grozi nam katastrofa finansów publicznych i ratowanie sytuacji poprzez podnoszenie podatków i różnych opłat około podatkowych.

W Anglii była Margaret Thatcher, która zrobiła porządek w państwie. Rozgoniła pseudo związkowców, wszelkiej maści lewackich nierobów, pozamykała kopalnie i generalnie zreformowała państwo. Ja dziś nie widzę kogoś takiego na horyzoncie w Polsce.

Inna sprawa to szaleństwo smoleńskie, ekshumacje, komisja itd. To co wyrabia sekta smoleńska w głowie się nie mieści. Cynicznie z katastrofy lotniczej, gdzie zginęło tylu ludzi robią przedstawienie.

Chwały rządzącym nie przynoszą też PiSiewicze, czyli tabuny zatrudnionych przez PiS na różnych posadach. Dębiccy PiSiewicze to np. Leski, wcześniej Kutrzeba, Trojan i wielu innych. To wszystko to prosta recepta na katastrofę ekonomiczną, oby do niej nie doszło bo ucierpimy wszyscy.

Nie zazdroszczę nauczycielom PiS-owska reforma oświaty wielu z nich pozbawi pracy.

Jednak jak to powiedział Karol Marks „Każdy naród ma taką władzę na jaką zasługuje”

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Uroczystości Patriotyczno - Religijne na Górze Śmierci
  • Widowisko artystyczne na 3 maja
  • Kino KOSMOS w kwietniu - znamy repertuar.
  • Janusz Radek wystąpi w Dębicy.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Kwiecień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

SONDA

Jak oceniasz dbałość o drogi zimą w mieście?

...
Godzina: 23:33
...
...