Aktualności

Zajmujesz miejsca parkingowe niepełnosprawnym? Słono zapłacisz!

Jak często zajmowane są tzw. koperty, dla niepełnosprawnych, wiedzą sami zainteresowani. Problem doprowadza niejednokrotnie do dramatycznych sytuacji, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu nie ma żadnych wolnych miejsc parkingowych, a niepełnosprawny kierowca porusza się o kulach, lub dolegliwość, na którą cierpi, znacznie utrudnia mu manewrowanie samochodem po parkingu dla zwykłych kierowców, gdzie wyznaczone miejsca są węższe.

Z jednej strony wydaje się, że to oczywiste, że jeśli mamy wyznaczoną kopertę, a nie posiadamy uprawnień, to nie parkujemy. Podobnie jest przy tabliczkach, które informują o miejscach postojowych dla ciężarnych, bądź matek z dzieckiem.

Z jednej strony wszyscy o tym wiedzą, ale łamiących przepisy nie brakuje. Kilka miesięcy temu pod Magistratem, radni Rady Miejskiej-Kazimierz Sak i Marta Czekaj — zostawili swoje auta na miejscach dedykowanych matkom i ciężarnym.Kilka dni temu o podobnej sytuacji przekonał się radny Powiatu Dębickiego-Roman Ciszek, przyjmując na dyżurze radnych, mieszkankę Dębicy, która z żalem i bezradnością opowiadała o sytuacjach, w których kierowcy na długie godziny zostawiają auta na kopertach, przy których dodatkowo stoją znaki, informujące, że zaparkować może tylko inwalida.- Ja korzystając z okazji, chcę zaapelować do nauczycieli, aby w ramach godzin wychowawczych, tłumaczyli dzieciom i młodzieży jak powinni w takich sytuacjach zachowywać się dorośli. Często jest tak, że jeśli dzieci skierują do dorosłego kłopotliwe pytanie, to okazuje się, że to bardzo dobrze wpływa na jego wyobraźnię i percepcję. Idą święta, przed marketami, sklepami, urzędami jak co roku będzie tłoczno, dla tego zwracam się do kierowców, aby szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie tego przepisu. Uszanujmy prawa tych najsłabszych. - mówi Roman Ciszek — radny Rady Powiatu.Delikwentom, przypominamy, że nie są bezkarni.

Z informacji, jakie uzyskała Redakcja w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, jasno wynika, że za parkowanie bez uprawnień na miejscach dedykowanych niepełnosprawnym można zapłacić nawet 500 zł mandatu i zarobić 5 pkt karnych.Niepełnosprawni natomiast powinni pamiętać, że nie mają nawet prawa czuć się w takich sytuacjach bezsilni.

- Wystarczy zadzwonić po patrol Policji bądź na Straż Miejską i poinformować o zaistniałym zdarzeniu i nie bać się reagować, nawet jeśli widziało się taką sytuację tylko z daleka. - Informuje mł. asp. Jacek Bator — rzecznik prasowy KPP w Dębicy.

mb

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 13:10
...
...