Aktualności

Zajmujesz miejsca parkingowe niepełnosprawnym? Słono zapłacisz!

Jak często zajmowane są tzw. koperty, dla niepełnosprawnych, wiedzą sami zainteresowani. Problem doprowadza niejednokrotnie do dramatycznych sytuacji, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu nie ma żadnych wolnych miejsc parkingowych, a niepełnosprawny kierowca porusza się o kulach, lub dolegliwość, na którą cierpi, znacznie utrudnia mu manewrowanie samochodem po parkingu dla zwykłych kierowców, gdzie wyznaczone miejsca są węższe.

Z jednej strony wydaje się, że to oczywiste, że jeśli mamy wyznaczoną kopertę, a nie posiadamy uprawnień, to nie parkujemy. Podobnie jest przy tabliczkach, które informują o miejscach postojowych dla ciężarnych, bądź matek z dzieckiem.

Z jednej strony wszyscy o tym wiedzą, ale łamiących przepisy nie brakuje. Kilka miesięcy temu pod Magistratem, radni Rady Miejskiej-Kazimierz Sak i Marta Czekaj — zostawili swoje auta na miejscach dedykowanych matkom i ciężarnym.Kilka dni temu o podobnej sytuacji przekonał się radny Powiatu Dębickiego-Roman Ciszek, przyjmując na dyżurze radnych, mieszkankę Dębicy, która z żalem i bezradnością opowiadała o sytuacjach, w których kierowcy na długie godziny zostawiają auta na kopertach, przy których dodatkowo stoją znaki, informujące, że zaparkować może tylko inwalida.- Ja korzystając z okazji, chcę zaapelować do nauczycieli, aby w ramach godzin wychowawczych, tłumaczyli dzieciom i młodzieży jak powinni w takich sytuacjach zachowywać się dorośli. Często jest tak, że jeśli dzieci skierują do dorosłego kłopotliwe pytanie, to okazuje się, że to bardzo dobrze wpływa na jego wyobraźnię i percepcję. Idą święta, przed marketami, sklepami, urzędami jak co roku będzie tłoczno, dla tego zwracam się do kierowców, aby szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie tego przepisu. Uszanujmy prawa tych najsłabszych. - mówi Roman Ciszek — radny Rady Powiatu.Delikwentom, przypominamy, że nie są bezkarni.

Z informacji, jakie uzyskała Redakcja w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, jasno wynika, że za parkowanie bez uprawnień na miejscach dedykowanych niepełnosprawnym można zapłacić nawet 500 zł mandatu i zarobić 5 pkt karnych.Niepełnosprawni natomiast powinni pamiętać, że nie mają nawet prawa czuć się w takich sytuacjach bezsilni.

- Wystarczy zadzwonić po patrol Policji bądź na Straż Miejską i poinformować o zaistniałym zdarzeniu i nie bać się reagować, nawet jeśli widziało się taką sytuację tylko z daleka. - Informuje mł. asp. Jacek Bator — rzecznik prasowy KPP w Dębicy.

mb

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • MUNDIALITO 2018
  • Dni Dębicy 2018
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Maj 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 11:20
...
...