Aktualności

Pokłócili się o kasę i inwestycje. Powiat bez budżetu na 2017 rok.- To jest, uważam, dobry budżet i radni chyba nie do końca wiedzą, czemu nie chcą go przyjąć. Przygotowujemy się do realizacji dużych inwestycji, na które możemy pozyskać pieniądze. Mam na myśli np. łącznik zachodni, byłaby to kwota 15 mln zł, na rozbudowę szpitala 10 mln zł. - Na sesji, jeszcze przed głosowaniem, mówił Andrzej Reguła — starosta Powiatu Dębickiego.Odmiennego zdania są radni nowej koalicji (PiS, Wspólnota Ziemi Dębickiej oraz Ruch Integracji Społecznej). Według nich problem tkwi w proponowanej kwocie przychodów Powiatu, która wynosi 127 mln zł. i, mimo że została pozytywnie przyjęta przez Regionalną Izbę Obrachunkową, wg radnych jest abstrakcją. Z koli brak opinii RIO w sprawie 30 autopoprawek dodatkowo podważa realność wykonania budżetu. Jednak mimo tej obawy, radni m.in. PiS, WZD, RiS zagłosowali "za"

ich przyjęciem.

W związku z powyższym projekt uchwały budżetowej 16 głosami został odrzucony. Tylko 9 radnych było za jego przyjęciem.Budżet na rok 2017, który musi uchwalić każdy samorząd, to nie tylko suche liczby, a też szereg inwestycji.

A wśród nich, np. przebudowa sanitariatów w budynku II LO przy ul. Sportowej w Dębicy za 230 tys. zł., budowa boiska wielofunkcyjnego przy ZSS w Brzostku - 250 tys. zł., winda dla Szkoły Specjalnej - 210 tys. zł. , przebudowa drogi powiatowej Róża — Stara Jastrząbka - 2 mln zł., przebudowa drogi powiatowej Dębica Zdziarzec i chodnik w Zasowie - 600 tys. zł., przebudowa drogi powiatowej Przecław gr. powiatu — Chotowa i chodnik Straszęcinie - 650 tys. zł., przebudowa mostu w Bobrowej wraz z chodnikiem w Chotowej - 850 tys. zł, przebudowa drogi powiatowej Brozstek — Opacionka + chodnik - 600 tys. zł., przebudowa drogi powiatowej Brzostek — Kamienica Górna — Smarżowa - 30 tys. zł. Bez remontu zostanie też Wielopolska.Co ciekawe, tacy radni jak Paweł Adamek, Leszek Bieniek, Kaźmierz Sarna, Jerzy Sasak, czy Andrzej Trzeciak, którzy albo branżowo są związani z ww. inwestycjami, albo pochodzą z miejscowości objętych inwestycjami, głosowali przeciw przyjęciu budżetu, a co za tym idzie przeciw inwestycjom na terenie, gdzie z kolei głosowali na nich mieszkańcy. Ci ostatni, jak w każdej miejscowości, liczyli na to, że gdy będą mieć swojego przedstawiciela w Powiecie, to łatwiej będzie z remontami, czy inwestycjami, a wybrani rajcy, w pierwszej kolejności będą walczyć o każdą złotówkę, która przyczyni się do poprawy warunków życia, nie zaś kierować się tzw. dyscypliną klubu, do którego należą.Niestety, budżet na rok 2017 w Powiecie Dębickim nie został przyjęty. Jeśli do końca marca radni tego nie zrobią, wyręczy ich Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie. Ta z kolei, nie musi przyjąć obecnego projektu, a co za tym idzie, wykreślić szereg inwestycji, zaplanowanych na 2017 rok.Monika BalPortal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 15:25
...
...