Aktualności

Drogami też jeżdżą wyborcy.

Stan dróg jest gorącym tematem wśród mieszkańców powiatu, rozmowa na ten temat, a właściwie monolog przeprowadzany jest najczęściej w momencie kiedy kierowca nie wie którą częścią drogi ma jechać, by jak najłagodniej potraktować swój samochód. Weźmy za przykład drogę (o ile to jeszcze tak można nazwać) w Róży czy w Nagoszynie, Zasowie czy choćby nawet w Dębicy, ul. Tysiąclecia albo Fabryczna. Kierowca jednak rozumie, że jest to tylko kropla w morzu potrzeb z jakimi musi się zmagać władza, więc najczęściej na monologu temat się kończy. Bo to zbyt przyziemny problem, by się tym zajmować (dla władzy oczywiście). A dla zwykłego obywatela walka z góry przegrana.

Występują jednak wyjątkowe sytuacje, w których temat ten przez władzę jest poruszany. Są to zbliżające się wybory w pierwszym wypadku, natomiast w drugim, kiedy już konieczny i nieunikniony jest remont nawierzchni posypanej żwirkiem i poklejonej lepikiem zwanej dalej drogą. Remont drogi, a właściwie jej odbudowa jest to ostateczność i odbywa się tylko wtedy, kiedy Pan Władza jadąc do pracy urwie zawieszenie w swoim samochodzie (prywatnym). Inwestycja taka, tzn. przebudowa drogi nagłaśniana jest we wszystkich możliwych lokalnych mediach (to tak na wypadek, gdyby ktoś nie zauważył). Tak przecież było z ulicą Kościuszki, która przez długie lata była złą wizytówką miasta. Ulica Cmentarna również przez długi czas dawała się we znaki kierowcom. A tak swoją drogą zastanawiające do dziś jest to w jakim celu aż dwa razy w tak krótkim okresie czasu został przebudowany wiadukt na ulicy 1 Maja w Dębicy, bo bynajmniej na ten temat informacje są bardzo znikome… Być może temat warty jest poddania wnikliwej analizie ale jednak niech przeszłość zostanie przeszłością.

Wymienione wyżej problemy na szczęście występują tylko w okresie letnim, ponieważ zimą natura funduje kierowcom swoje oryginalne rozwiązanie w formie białego dywanu tzn. posypuje drogi pięknym białym puchem, który potem zamienia się w lodowisko, a w ostatecznej fazie w czarne błoto. Kierowca wjeżdżając na taką jezdnię znów przeprowadza monolog (…), po czym niczym na rajdzie DAKAR przemierza swój odcinek do pracy…. W sytuacji kiedy aż nazbyt wczuje się w nową rolę występuje szansa, że wspomoże lokalne przedsiębiorstwo o nazwie „Usługi Lakierniczo – Blacharskie”. Taka sytuacja drogowa zdarza się w wielu miejscowościach najbardziej oddalonych od terenów miejskich, nie wiadomo dlaczego wioski te traktowane są tak zaściankowo. Warto wspomnieć, że tu ludność też uczestniczy w wyborach (czas leci, a najbliższe już za 2 lata). Książkowym tego przykładem znów może być tutaj w/w Róża, czy Stara Jastrząbka, Mała, Głobikowa, Stasiówka… i można tak wymieniać bez końca.

Zima w oczach władzy jest bardzo nieprzewidywalna i nigdy nie wiadomo kiedy się pojawi. Najczęściej jednak ku wielkiemu zdziwieniu przychodzi w grudniu, czasami w styczniu (również ku wielkiemu zdziwieniu). Wówczas na drogi wypuszczane są odśnieżarki i nie jest istotne, że z pługami w powietrzu. Istotne, że są! A podczas, gdy władza toczy spory o inwestycje i budżet na obecny 2017 rok, mieszkańcy zmierzają się z codziennymi trudnościami na drogach powiatu, którym władza przy odrobinie dobrej woli może wyjść naprzeciw.Źródło: eLL

Artykuły o podobnej tematyce

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Kino KOSMOS w kwietniu - znamy repertuar.
  • Janusz Radek wystąpi w Dębicy.
  • XXII Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych
  • Tradycje Wielkanocne w gminie Dębica
  • Tylko Polska Piosenka z Januszem Radkiem


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Marzec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

SONDA

Jak oceniasz dbałość o drogi zimą w mieście?

...
Godzina: 01:19
...
...