Aktualności

Rację mają wszyscy, więc trzeba się spotkać pośrodku.

KOMENTARZ:

Żadnym zaskoczeniem nie powinna być sytuacja z Żyrakowa.

Zaskoczeniem powinna być forma dyskusji, jaką mieszkańcom, a jednocześnie wyborcom zafundowali przedstawiciele Rady Gminy, ale o tym później.Jeszcze przed wprowadzeniem reformy edukacyjnej, sceptycy głośno komentowali, że pomimo jej przegłosowania w Warszawie przez ważnych posłów i równie ważne posłanki, to samorządy będą miały problem, bo to na ich barkach będzie leżało jej przeprowadzenie.Na pytania o zwolnienia nauczycieli, likwidację szkół, los pustych budynków oraz sytuację uczniów, odpowiadano dość enigmatycznie, że nie ma się czego bać.

Nie dlatego, że postanowiono kłamać, a dlatego, że nikt do końca nie wie, jak przeprowadzenie reformy będzie przebiegać i kogo, w zależności od rejonu kraju i wielkości samorządu, dotknie najbardziej.

Podobną sytuację zafundowali nam rządzący 16 lat temu, gdy wprowadzono gimnazja.

Pamiętam, jak rocznik 86’ przed pierwszym gimnazjalnym egzaminem z paniką w oczach dopytywał nauczycieli, jak to będzie wyglądać? O co chodzi z tym kluczem odpowiedzi, jak punktacja wpłynie na wybór szkoły średniej. Nikt im rzeczowo nie odpowiedział, bo nikt tego nie wiedział.Podobnie jest teraz.Więc trochę racji ma wójt, mówiąc, że nie on wymyślił reformę, ale musi ją przeprowadzić, z jednej strony nie zadłużając Gminy, z drugiej bez drastycznych zmian, z trzeciej nie zapominając o pozostałych inwestycjach i bez zbędnej polityki. To będzie trudne — to prawda, ale zrobić się da, a mieszkańcy mają prawo od wójta tego wymagać.Trochę racji mają też radni, walcząc każdy o szkołę ze swojego rejonu. Wybory za niespełna dwa lata i co tu owijać w bawełnę, trzeba o elektorat zabiegać, ale nie kłótniami, oszczerstwami, i personalnymi przepychankami na oczach ludzi. To nigdy nie wygląda dobrze, a wyborcom mówi więcej, niż by się mogło wydawać.Trochę racji mają mieszkańcy i rodzice z danego sołectwa, bo dlaczego właśnie oni mają tracić na rzecz innej społeczności? Dlaczego ich szkoła ma mieć ograniczony stopień organizacji ? Dlaczego na ich dzieciach ma się oszczędzać bardziej niż na tych z sąsiedniej miejscowości?

Ale w tych innych sołectwach są też dzieci ani lepsze, ani gorsze. Takie same. Więc albo decydujemy, że traktujemy się na równi, albo darujmy sobie puste frazesy.Rację, w pełni mają też ci, którzy chcą nagrań sesji — Jakoś Brzotek z tym problemu nie ma zobaczcie sami.

Podsumowując, Żyraków ma twardy orzech do zgryzienia, ale jak wygrał z wiatrakami, wywalczy też dobre rozwiązanie na edukację.

Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC
  • Dzień Dziecka na basenach MOSiR.
  • Dzień Dziecka pod Muszlą i na Rynku.
  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Czerwiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 18:34
...
...