Aktualności

Góra Motyczna walczy o szkołę, bo nie chcą, by 4 klasy podstawówki zdegradowały wieś.

KOMENTARZ: Żadnym zaskoczeniem nie powinna być sytuacja z Żyrakowa. Zaskoczeniem powinna być forma dyskusji, jaką mieszkańcom, a jednocześnie wyborcom zafundowali przedstawiciele Rady Gminy, ale o tym później.Chcą 8 - klasowej szkoły i dostępu do nagrań z sesji Rady Gminy. Wypracowaniem tych dwóch wniosków zakończyło się czwartkowe spotkanie wiejskie w Górze Motycznej, na które w ciągu raptem jednego dnia zorganizowało się ponad 40 mieszkańców.

Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Publicznych w obecności Marka Rączki — wójta Gminy Żyraków, Danuty Sujdak — sołtys Góry Motycznej, Marii Bodzioch — przewodniczącej Rady Gminy oraz Wojciecha Szaja — wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Żyrakowie.

Nie brakowało gorącej atmosfery i zaciekłej dyskusji, która momentami przybierała charakter otwartej kłótni między przewodniczącą Rady Gminy a wiceprzewodniczącym, o to, co które z Państwa na Komisji Oświaty powiedziało, a czego nie powiedziało i w którym miejscu kto kłamał.

Jednak, powtarzając za jednym z mieszkańców — Panem Dariuszem Szerszeniem, zebrania nie zwołano po to, by wysłuchiwać prywatnych kłótni, a walczyć o 8 - klasową szkołę, która, jak to zgrabnie ujął wójt Rączka, może zostać poddana ograniczeniu stopnia organizacji. W praktyce oznaczałoby to, że dzieci w Górze Motycznej naukę pobierałyby tylko do 4 klasy, a od 5 uczyłyby się w szkole, która po przeprowadzeniu reformy edukacyjnej będzie kształcić w formie 8 - klasowej.

Nieoficjalnie na komisji prawdopodobnie mówiło się, że miałaby to być Wola Wielka, co spotkało się z ogromnym oburzeniem rodziców, bo w Woli jest tylko ok. 60 dzieci, a w Górze Motycznej 109.

Natomiast według zapewnień wójta, Góra Motyczna nie ma się czego bać, ponieważ żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte, a ryzyko choć jest, to bardzo małe. Podjęta i podpisana jak na razie została tylko ustawa, która wprowadza 8 klas podstawówki i likwiduje gimnazja, zobowiązując jednocześnie samorząd do przeprowadzenia owej reformy.

Odmiennego zdania jest Wojciech Szaj, który przyznał, że gdyby na posiedzeniu Komisji Oświaty nie wymieniono szkoły w Górze Motycznej jako jednej z tych, która ma być przeorganizowana, a nawet zamknięta, to spotkania z rodzicami by nie było.

Nie zgadza się z tym przewodnicząca Rady Gminy, zaprzeczając, by ktokolwiek wymieniał szkoły do likwidacji.Jednak według radnego, Góra Motyczna miała być wspomniana jako jedna z 5 szkół, obok Woli Wielkiej, Wiewiórki, Korzeniowa oraz Mokrego, a z dyskusji miało wynikać, że nie Wola Wielka, od 4 klasy będzie chodzić do Góry Motycznej, tylko odwrotnie.

A z uwagi na to to, że każdy radny ma prawo bronić szkoły na własnym terenie, to broni się Góra Motyczna. I podobnie będzie w Woli Wielkiej czy Korzeniowie.

Gorącą dyskusję po raz kolejny przerwał Dariusz Szerszeń, prosząc o konkretne odpowiedzi w sprawie losów szkoły, ponieważ tylko to interesuje zgromadzonych. Po pierwsze, czy szkoła będzie zlikwidowana, a po drugie, jeśli tak to kiedy? I, co najważniejsze, czy nie można wypracować rozwiązania, którego efektem w Żyrakowie nadal funkcjonowałoby dziesięć 8-klasowych szkół?Zdaniem wójta można by było utrzymać taki układ, ale może on być kosztowny dla Gminy.Obecnie na 10 szkół w Żyrakowie, pobierana jest dotacja w wysokości 15 mln zł. Kolejne 7 mln dokłada Gmina.

Po reformie, gdy odejdzie ostatni rocznik gimnazjum, dotacja zmniejszy się o 1/9, co oznacza, że Gmina, chcąc utrzymać wszystkie 10 szkół jako 8 - klasowe będzie znów musiała dołożyć. Pytanie skąd?I w tym przypadku, pomocni okazali się sami zainteresowani, czyli mieszkańcy, proponując, by nie oszczędzać na dzieciach i nie degradować Góry Motycznej 4 - klasową szkołą, która w perspektywie czasu może zostać zlikwidowana, a pieniędzy szukać w inwestycjach, czyli drogach, chodnikach, czy oświetleniu.

Powodzenia takiego rozwiązania z kolei pewien nie jest wójt, podkreślając, że mieszkańcom zależy na wszystkim, nie tylko na szkołach, więc za niedługo może się okazać, że przyjdą prosić o drogi, czy wiaty przystankowe.Czas na podjęcie decyzji w sprawie wprowadzenia ograniczonego sposobu organizacji szkół bądź zaniechania tego procesu, radni mają czas do końca marca br.

Dziś o 15:00 w Domu Kultury w Żyrakowie odbędzie się robocze spotkanie wszystkich komisji, na które może przyjść każdy zainteresowany.Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC
  • Dzień Dziecka na basenach MOSiR.
  • Dzień Dziecka pod Muszlą i na Rynku.
  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Czerwiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 18:34
...
...