Aktualności

900 podpisów pod petycją przeciw Ocynkowni w Zawadzie. Dziś dokument trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Dziś o 12:00 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Stanisław Matłok i Tomasz Domaradzki z Komitetu Protestacyjnego złożyli petycję z ok. 900 podpisami mieszkańców Zawady, Pustyni i Nagawczyny, sprzeciwiających się budowie Ocynkowni firmy ZINKPOWER w Zawadzie.

Dokumenty złożono na ręce Wojciecha Wdowika - z-cy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.W petycji czytamy:

“Niniejszym w imieniu mieszkańców Gminy Dębica składamy listy sprzeciwu wobec realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz z częścią biurowo-socjalną oraz placem magazynową, położoną w m. Zawada, gm. Dębica dla zakładu ZINKPOWER PODKARPACIE Sp. z o.o.". Pod tą nazwą kryje się ocynkownia – zakład produkcyjny o dużym, negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

Rzeczona inwestycja jest umiejscowiona w bezpośrednim sąsiedztwie ujęć wody pitnej, a także w bliskiej odległości w stosunku do gospodarstw domowych. Wątpliwości budzi system zabezpieczeń emisji pyłów oraz utylizacji produktów pochodnych, powstających w trakcie procesu cynkowania.

Zapewnienia inwestora o bezpieczeństwie produkcji są niewiarygodne i budzące wątpliwości, zważywszy na jego interes gospodarczy.

Protestujemy przeciwko tej niebezpiecznej dla zdrowia i życia ludzkiego inwestycji i zwracamy się z prośbą wydanie uzgodnień dotyczących decyzji środowiskowej, uniemożliwiających budowę ocynkowni w miejscowości Zawada w Gminie Dębica.”- W planach mieliśmy przyjazd większą grupą, ale nie chcemy, by było to odebrane jako pikieta, czy protest. Przyjechaliśmy, żeby złożyć petycję oraz listę podpisów z prośbą do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zajęcie się tą sprawą. Poparcie mieszkańców jest bardzo duże, tym bardziej że firma po budowie Ocynkowni zatrudni tylko 70 osób, a zatruje życie kilku tysiącom. - Powiedział Stanisław Matłok, przekazując pismo Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska.

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego podkreślają, że mieszkańcy Zawady, Nagawczyny i Pustyni, obawiają się o swoje zdrowie, tym bardziej że planowana ocynkownia ma powstać niedaleko ujścia wody dla całej gminy.- Myślę, że wójt ma tego świadomość. Nie dziwię się też mieszkańcom, szczególnie z uwagi na ujście wody, ponieważ tutaj chodzi o sprawy bardzo ważne z punktu widzenia bytu ludzi. - Dodał Wojciech Wdowik - z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, przyjmując petycję.


Przypominamy jednocześnie, że w najbliższy poniedziałek (23.01.2017 r. ) odbędą się 3 spotkania z mieszkańcami. Pierwsze o 14:00 w Zespole Szkół w Nagawczynynie. Drugie o 16:00 w Centrum Kulturalno - Oświatowym w Zawadzie i trzecie o 18:00 w Zespole Szkół w Pustyni.
Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 15:27
...
...