Aktualności

900 podpisów pod petycją przeciw Ocynkowni w Zawadzie. Dziś dokument trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Dziś o 12:00 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Stanisław Matłok i Tomasz Domaradzki z Komitetu Protestacyjnego złożyli petycję z ok. 900 podpisami mieszkańców Zawady, Pustyni i Nagawczyny, sprzeciwiających się budowie Ocynkowni firmy ZINKPOWER w Zawadzie.

Dokumenty złożono na ręce Wojciecha Wdowika - z-cy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.W petycji czytamy:

“Niniejszym w imieniu mieszkańców Gminy Dębica składamy listy sprzeciwu wobec realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz z częścią biurowo-socjalną oraz placem magazynową, położoną w m. Zawada, gm. Dębica dla zakładu ZINKPOWER PODKARPACIE Sp. z o.o.". Pod tą nazwą kryje się ocynkownia – zakład produkcyjny o dużym, negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

Rzeczona inwestycja jest umiejscowiona w bezpośrednim sąsiedztwie ujęć wody pitnej, a także w bliskiej odległości w stosunku do gospodarstw domowych. Wątpliwości budzi system zabezpieczeń emisji pyłów oraz utylizacji produktów pochodnych, powstających w trakcie procesu cynkowania.

Zapewnienia inwestora o bezpieczeństwie produkcji są niewiarygodne i budzące wątpliwości, zważywszy na jego interes gospodarczy.

Protestujemy przeciwko tej niebezpiecznej dla zdrowia i życia ludzkiego inwestycji i zwracamy się z prośbą wydanie uzgodnień dotyczących decyzji środowiskowej, uniemożliwiających budowę ocynkowni w miejscowości Zawada w Gminie Dębica.”- W planach mieliśmy przyjazd większą grupą, ale nie chcemy, by było to odebrane jako pikieta, czy protest. Przyjechaliśmy, żeby złożyć petycję oraz listę podpisów z prośbą do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zajęcie się tą sprawą. Poparcie mieszkańców jest bardzo duże, tym bardziej że firma po budowie Ocynkowni zatrudni tylko 70 osób, a zatruje życie kilku tysiącom. - Powiedział Stanisław Matłok, przekazując pismo Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska.

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego podkreślają, że mieszkańcy Zawady, Nagawczyny i Pustyni, obawiają się o swoje zdrowie, tym bardziej że planowana ocynkownia ma powstać niedaleko ujścia wody dla całej gminy.- Myślę, że wójt ma tego świadomość. Nie dziwię się też mieszkańcom, szczególnie z uwagi na ujście wody, ponieważ tutaj chodzi o sprawy bardzo ważne z punktu widzenia bytu ludzi. - Dodał Wojciech Wdowik - z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, przyjmując petycję.


Przypominamy jednocześnie, że w najbliższy poniedziałek (23.01.2017 r. ) odbędą się 3 spotkania z mieszkańcami. Pierwsze o 14:00 w Zespole Szkół w Nagawczynynie. Drugie o 16:00 w Centrum Kulturalno - Oświatowym w Zawadzie i trzecie o 18:00 w Zespole Szkół w Pustyni.
Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Uroczystości Patriotyczno - Religijne na Górze Śmierci
  • Widowisko artystyczne na 3 maja
  • Kino KOSMOS w kwietniu - znamy repertuar.
  • Janusz Radek wystąpi w Dębicy.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Kwiecień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

SONDA

Jak oceniasz dbałość o drogi zimą w mieście?

...
Godzina: 23:34
...
...