Aktualności

Czy radni z Żyrakowa wybrali mniejsze zło?

Komentarz:

Głównym problemem nowej reformy edukacji, wprowadzającej w gminach 8 - klasowe Szkoły Podstawowe jest to, że samorządy nie mają na jej przeprowadzenie dobrego sposobu, bo dobrego sposobu nie ma.

Każde rozwiązanie przyniesie zarówno zyski, jak i straty, a to oznacza, że trzeba wybrać mniejsze zło. Czy radni Gminy Żyraków wybrali zło mniejsze, czy największe, decydując o dziesięciu 8 - klasowych podstawówkach, pokaże czas, opinia ludzi i to, czy na szkoły, drogi i przystanki wystarczy pieniędzy, bez znaczącego narażania portfela podatnika i jego interesu.

To będzie bardzo trudne, ale jest do zrobienia. Trzeba poszukać oszczędności i możliwości na zarabianie w gminie.

Pomysły po ostatnim spotkaniu komisji Rady, podsunęli sami mieszkańcy Żyrakowa, proponując np. bardzo dokładnie przyjrzeć się zatrudnieniu w urzędzie. Może na likwidacji kilku wakatów udałoby się znaleźć jakieś oszczędności?

Z drugiej strony, w Żyrakowie jest dwa dworki. Jeden w Straszęcinie, drugi w Korzeniowie, może warto i tu byłoby poszukać pieniędzy, bo na dzieciach oszczędzać nie warto.

Może niektórym radnym, decyzja o utrzymaniu bądź przeorganizowaniu szkół, przy poprzedniej, lub nawet wcześniejszej kampanii wyborczej, przy drukowaniu plakatów, czy wybieraniu haseł wyborczych, nie zaprzątała głowy. Jednak dziś dla wielu jest „być albo nie być” w kolejnych wyborach.

No, bo co to za radny, który nie potrafi obronić jedynej w swoim regionie szkoły.

Jednak, pomimo tego, że w Żyrakowie zostanie dziesięć podstawówek 8 - klasowych, a nie tylko osiem, czy nawet pięć, radni wcale nie skończyli pracy nad przeprowadzeniem reformy edukacyjnej.

Dyskusje, jak tu te szkoły utrzymać będą wszczynane i na sesjach i na komisjach i pomiędzy nimi. I dobrze, bo dyskutować i rozmawiać trzeba, tym bardziej że chodzi o dobro dzieci, młodzieży i wszystkich mieszkańców.

Jednak źle bardzo by się stało, gdyby radni w swoich zaciekłych dyskusjach, zaczęli nawzajem wyrywać sobie kasę, tłumacząc, że np. Korzeniów dostał szkołę, to już na kawałek chodnika się nie należy, a o wiacie przystankowej to sobie może tylko pomarzyć. Z kolei Straszęcin, jako największe sołectwo, dzieci ma najwięcej, więc i dopłacać Gmina dużo nie musi, to drogę może zrobić.

Podsumowując, radni, decydując się na wszystkie szkoły 8 - klasowe, wzięli na swoje barki ogromną odpowiedzialność za ich utrzymanie i miejmy nadzieję, że już teraz bardzo wysoko zakasali rękawy, by zabrać się do pracy nad znalezieniem pieniędzy na ich utrzymanie. Ogromna odpowiedzialność ciąży również na wójcie, który nie przez przypadek spotkanie komisji rozpoczął od przedstawienia struktury wpływu środków finansowych, które przez ostatnie trzy lata pompowano w oświatę w Żyrakowie. Może liczył na to, że radni, a przede wszystkim mieszkańcy, zgodzą się na, chociaż dwie podstawówki trzy, lub czteroklasowe, co chociaż trochę obniżyłoby koszta na oświatę.?

Stało się inaczej i chyba nikt z ponad setki rodziców, obecnych na sali Centrum Kulturalno-Promocyjnego nawet nie myślał, by poświęcić szkołę, do której posyła swoje dzieci.

Obrót sprawy na Waszą korzyść warto docenić, co nie zmienia faktu, że nie tyle Wam, ile dzieciom trudno by tego odmówić.

Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Listopad 2018  
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 07:58
...
...