Aktualności

Dziś trzy rozprawy administracyjne w sprawie ocynkowni. Trudnych pytań nie zabraknie.

- Mamy przygotowane bardzo ciekawe, a jednocześnie trudne pytania, zarówno do przedstawicieli władz Gminy ( przyp. Red.) oraz ZinkPower-zapowiada Stanisław Matłok z Komitetu Protestacyjnego w Nagawczynie, mówiąc o planowanych rozprawach administracyjnych.

Spotkania będą odbywać się dzisiaj co dwie godziny, rozpoczynając od 14:00 w Zespole Szkół w Nagawczynie, później w Centrum Kulturalno-Oświatowym w Zawadzie oraz w Zespole Szkół w Pustyni.

To jeden z wielu kroków, jaki podjęli mieszkańcy ww. miejscowości w proteście przeciw budowie Ocynkowni firmy ZinkPower.

W ubiegłym tygodniu, przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego złożyli petycję wraz z ponad 900 podpisami mieszkańców, do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dając jednocześnie wyraz sprzeciwu planowanej blisko domostw inwestycji.

Największa obawa tkwi w bardzo bliskim zlokalizowaniu ujęcia wody od planowanej ocynkowni. W przypadku awarii technicznej, czy nieszczęśliwego wypadku może dojść do przedostania się dużej ilości chemikaliów do ujęcia wody pitnej, co z kolei nie jest zagrożeniem tylko dla mieszkańców Zawady, Pustyni, czy Nagawczyny, ale całej gminy.

Jednak to dopiero początek obaw, jakie niesie ze sobą budowa bliźniaczej Ocynkowni ZinkPower z Krągoli pod Koninem, którą wizytowali przedstawiciele władz Gminy, sołtysi i mieszkańcy. Tam budynek zlokalizowany jest na terenie bezodpływowym, gdzie nie występują ujęcia wody pitnej.

Ocynkownia w Krągli aż z trzech stron otoczona jest pustym terenem, dodatkowo częściowo zalesionym. W jednym kierunku znajduje się miejscowość Krągola z zabudowaniami mieszkalnymi. Domy są jednak w dużym oddaleniu od samej cynkowni. Poza tym są to pojedyncze rozproszone posesje. Gęstsza zabudowa jest w znacznej odległości od zakładu.

Natomiast ocynkownia w Zawadzie będzie zlokalizowana znacznie bliżej domów mieszkalnych.

Ocynkownia w Koninie jest umieszczona przy drodze dojazdowej, która prowadzi jedynie do kilku (obecnie trzech) przedsiębiorstw i może stanowić dojazd do domów prywatnych, jednak ze względu na to, że droga ta stanowi jedynie alternatywną trasę dojazdową do domostw, jej obciążenie ruchem samochodowym nie ma większego znaczenia.

Ocynkownia w Zawadzie będzie miała zjazd z drogi powiatowej, która jest dojazdem do autostrady A4, a ponadto dla mieszkańców jest najłatwiejszą i najkrótszą drogą do trasy E4, a co za tym idzie do okolicznych miast. Znaczna ilość transportów związanych z dostawą materiałów jak choćby cynk, elementów do ocynkowania i gotowych produktów, może nie tylko utrudnić dojazd mieszkańcom, ale wręcz go zablokować.

Na koniec analizy, warto zwrócić uwagę na fakt, że działka w Zawadzie jest znacznie mniejsza niż w Koninie. Trudnym zadaniem będzie więc wydzielenie miejsca do postoju dużych samochodów, tak, aby mogły czekać przed bramą na terenie ocynkowni, a nie na drodze.

W związku z powyższym materiału do pytań zarówno do władz Gminy, jak i do przedstawicieli ZinkPower nie zabraknie.

O przebiegu spotkań będziemy informować Państwa na bieżąco.
Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 15:27
...
...