Aktualności

Jeśli 10 LO w Dębicy, to tylko prywatne?

Nie widać jeszcze końca batalii o dyrektora w I LO, a już pojawił się kolejny problem - nowe liceum. Szkoła z trzema oddziałami, w tym klasą mundurową, miałaby zostać utworzona w obecnym Gimnazjum nr 1.

Koncepcja narodziła się w Gminie Miasto Dębica, ale jej prowadzenie spadłoby na barki Powiatu Dębickiego. Zarząd Powiatu i starosta nie są zachwyceni pomysłem, o czym poinformowali podczas wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty.

Na temat nowej placówki rozmawiano po raz pierwszy w tak szerokim gronie, na które, oprócz radnych, złożyli się dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele z I LO, starosta Powiatu Dębickiego, wicestarosta, przedstawiciele Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, wiceburmistrz Dębicy oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

Pomimo, wagi tematu, chętnych do dyskusji brakowało. Może z powodu obecności grona pedagogicznego? To, z kolei, nie kryło niezadowolenia z pomysłu, który przedstawił wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko .

- W związku z reformą ustrojową, znikną gimnazja. Zostaną szkoły podstawowe i szkoły średnie. Analizując naszą sytuację, utworzenia dwóch podstawówek nr 9 i w Gimnazjum nr 1, przygotowywanego dla starszych uczniów, mija się to z celem.

W odpowiedzi Anna Wilczyńska - dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie, przedstawiła prezentację, liczbowo obrazując argumenty, świadczące o tym, że nowe LO przyczyni się nie tylko do zwiększenia kosztów po stronie Powiatu, ale nawet, w perspektywie czasu do zamknięciem jednego z już istniejących ogólniaków.

- W latach 2007 - 2016 w liceach liczba uczniów spadła z 2387 do 1452. Natomiast patrząc na liczbę urodzeń, wyż demograficzny odnotowano w latach 2008 - 2011, co na zwiększenie liczby uczniów przełoży się najwcześniej w roku 2024/2025. - Mówiła Anna Wilczyńska, dodając, że trzy oddziały w nowym LO, spowoduje ubytek subwencji po stronie Powiatu w kwocie 570 tys. zł. Co więcej obecnie koszt jednego ucznia to 8 tys. zł., na który Starostwo dokłada ok. 2 tys. zł. Resztę pokrywa subwencja. Do tego dochodzą koszty stałe: media, wydatki rzeczowe, utrzymanie budynków.

Natomiast trzy oddziały w nowym liceum, tylko w pierwszym roku spowoduje ubytek pięciu etatów, a w kolejnym aż dziewięciu, co może przełożyć się na likwidację jednego z istniejących już ogólniaków. Poza tym klasę mundurową ma już ZSz w Pustkowie - Osiedlu.

Przeciwnikami nowej szkoły są też Związki Zawodowe oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, prezentując swoje zdanie w pismach do starosty oraz Zarządu Powiatu.

W imieniu dyrektorów, kilka argumentów dorzucił Leszek Klabacha z I LO, zwracając uwagę na koszta, brak doświadczenia w prowadzeniu ogólniaków, tłumacząc, że zaplecze pracowni, tak jak zaufanie wśród uczniów, buduje się przez kilka lat. Poza tym mówiąc o kadrze nowego LO, raz wskazuje się nauczycieli Gimnazjum nr 1, a raz z innych szkół.

Przeciwnicy w pomyśle na nowy ogólniak doszukują się bardziej miejsca dla zwalnianych w ramach reformy edukacji nauczycieli, niż rzeczywistego sensu tworzenia szkoły, której domeną powinna być wysoka jakość kształcenia.

Kompromis w sporze, przedstawiła Ewa Kantor ze Związków Zawodowych Solidarność, proponując utworzenie prywatnej szkoły.

Z argumentami przeciwników liceum, nie zgadza się Wojciech Iwasieczko, przyznając, że zbyt emocjonalna dyskusja spowodowała, że zrezygnował z przedstawienia spostrzeżeń, którymi podzielił się z Redakcją kilka dni po spotkaniu w Starostwie.

- Szczerze nie rozumiem konwencji tego spotkania i sensu zaproszenia nauczycieli, dyrektorów, mediów. - Powiedział Wojciech Iwasieczko, dodając, że spotkanie w Mieście odnośnie nowej szkoły, odbywało się w wąskim gronie, nie jako komisja, a mimo tego, udało się przeprowadzić owocną dyskusję.

Wiceburmistrz, nie ukrywał, że wiele argumentów jest dla niego niezrozumiałych, np. zamknięcie którejkolwiek ze szkół, bo nawet przy utracie 9 etatów, żadna placówka tylu nie ma. Poza tym, bliska odległość od I LO , to żadne wyjaśnienie. Powiat już teraz ma obok siebie I LO i ZSE, dodatkowo żadna ze szkół nie jest rejonizowana, więc nie ma obawy o utratę uczniów, którzy po utworzeniu kolejnego LO, mieliby też zrezygnować z nauki w Rzeszowie, czy Krakowie. Pustków - Osiedle ma klasę policyjną, a nie mundurową, w przypadku 10 liceum, bezpośrednio kształcącą Obronę Terytorialną, tym bardziej, że jest jednostka w Dębicy. Iwasieczko podkreślił również, że doskonale rozumie nauczycieli, którzy czują obawy, bo nie mają dokładnych informacji i boją się o utratę pracy.

- Tworząc nowe LO, nie chcemy zatrudniać kosztem Powiatu, bo swoich nauczycieli nie będziemy zwalniać. - Dodaje wiceburmistrz.

Dlaczego ten argument nie padł podczas spotkania?

- Mówiłem o tym w Mieście i w Starostwie, gdy rozmawialiśmy z radnymi. Trudno powtarzać ten sam argument trzy razy. - Skomentował wiceburmistrz, dodając, że przy nauczycielach nie było miejsca na merytoryczną dyskusję, a jedynie na naginanie rzeczywistości.

Nie zmienia to jednak faktu, że grono pedagogiczne, było jedną z grup interesu, pierwszy raz uczestnicząc w dyskusji z pomysłodawcą nowej szkoły. Być może właśnie argumenty wiceburmistrza rozwiałby wszelkie wątpliwości i zamiast wrogów, zwolennicy nowego ogólniaka w nauczycielach zyskaliby sprzymierzeńców?

Tego się już nie dowiemy, chociaż podobnie jak na spotkaniu, tak Ryszard Pękala - wiceprzewodniczący Rady miejskiej, a były dyrektor “Jagiełly”, jaki i wiceburmistrz Iwasieczko, powtarzali, że robią to co mogą, czyli proszą o aprobatę, tłumacząc potrzebę kolejnego LO reformą, a nie pomysłem, który od tak narodził się w Mieście. Poza tym z podobnych rozwiązań ma skorzystać Rzeszów i Krosno. Skorzystać ma też Powiat.Podsumowując, przeprowadzenie reformy sieci szkół oraz utworzenie nowego LO to dwie odmienne procedury. W pierwszym przypadku Rada Powiatu do 31 marca br., musi podjąć odpowiednią uchwałę, przedstawiając planowaną nową sieć szkół, poddając ją dodatkowo opinii Związków zawodowych i Kuratorium.

W przypadku nowego LO, po podjęciu uchwały przez Miasto oraz Powiat, na mocy porozumienia pomiędzy tymi samorządami, o które Gmina Miasto Dębica już wystąpiła, oraz opinii Kuratorium, będzie można mówić o 10 LO w Dębicy. Utworzenie nowego ogólniaka nie wynika bezpośrednio z niedawno podjętej ustawy, likwidującej gimnazja.

Nowe liceum w zamyśle pomysłodawców ma zostać utworzone na nowo po wygaszeniu Gimnazjum nr 1., a nie z niego przekształcone.

Poza tym, warto nadmienić, że w ZSz nr 1 oraz ZSE już od dwóch lat nie prowadzi się naboru do liceów ogólnokształcących.

Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Otwarte Mistrzostwa Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polski Południowo - Wschodniej.
  • Dni Dębicy 2018
  • Pierwszy Zlot FOODTRUCKÓW w Dębicy
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.
  • Widowisko artystyczne na 3 maja


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Kwiecień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 10:12
...
...