Aktualności

Jeśli 10 LO w Dębicy, to tylko prywatne?

Nie widać jeszcze końca batalii o dyrektora w I LO, a już pojawił się kolejny problem - nowe liceum. Szkoła z trzema oddziałami, w tym klasą mundurową, miałaby zostać utworzona w obecnym Gimnazjum nr 1.

Koncepcja narodziła się w Gminie Miasto Dębica, ale jej prowadzenie spadłoby na barki Powiatu Dębickiego. Zarząd Powiatu i starosta nie są zachwyceni pomysłem, o czym poinformowali podczas wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty.

Na temat nowej placówki rozmawiano po raz pierwszy w tak szerokim gronie, na które, oprócz radnych, złożyli się dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele z I LO, starosta Powiatu Dębickiego, wicestarosta, przedstawiciele Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, wiceburmistrz Dębicy oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

Pomimo, wagi tematu, chętnych do dyskusji brakowało. Może z powodu obecności grona pedagogicznego? To, z kolei, nie kryło niezadowolenia z pomysłu, który przedstawił wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko .

- W związku z reformą ustrojową, znikną gimnazja. Zostaną szkoły podstawowe i szkoły średnie. Analizując naszą sytuację, utworzenia dwóch podstawówek nr 9 i w Gimnazjum nr 1, przygotowywanego dla starszych uczniów, mija się to z celem.

W odpowiedzi Anna Wilczyńska - dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie, przedstawiła prezentację, liczbowo obrazując argumenty, świadczące o tym, że nowe LO przyczyni się nie tylko do zwiększenia kosztów po stronie Powiatu, ale nawet, w perspektywie czasu do zamknięciem jednego z już istniejących ogólniaków.

- W latach 2007 - 2016 w liceach liczba uczniów spadła z 2387 do 1452. Natomiast patrząc na liczbę urodzeń, wyż demograficzny odnotowano w latach 2008 - 2011, co na zwiększenie liczby uczniów przełoży się najwcześniej w roku 2024/2025. - Mówiła Anna Wilczyńska, dodając, że trzy oddziały w nowym LO, spowoduje ubytek subwencji po stronie Powiatu w kwocie 570 tys. zł. Co więcej obecnie koszt jednego ucznia to 8 tys. zł., na który Starostwo dokłada ok. 2 tys. zł. Resztę pokrywa subwencja. Do tego dochodzą koszty stałe: media, wydatki rzeczowe, utrzymanie budynków.

Natomiast trzy oddziały w nowym liceum, tylko w pierwszym roku spowoduje ubytek pięciu etatów, a w kolejnym aż dziewięciu, co może przełożyć się na likwidację jednego z istniejących już ogólniaków. Poza tym klasę mundurową ma już ZSz w Pustkowie - Osiedlu.

Przeciwnikami nowej szkoły są też Związki Zawodowe oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, prezentując swoje zdanie w pismach do starosty oraz Zarządu Powiatu.

W imieniu dyrektorów, kilka argumentów dorzucił Leszek Klabacha z I LO, zwracając uwagę na koszta, brak doświadczenia w prowadzeniu ogólniaków, tłumacząc, że zaplecze pracowni, tak jak zaufanie wśród uczniów, buduje się przez kilka lat. Poza tym mówiąc o kadrze nowego LO, raz wskazuje się nauczycieli Gimnazjum nr 1, a raz z innych szkół.

Przeciwnicy w pomyśle na nowy ogólniak doszukują się bardziej miejsca dla zwalnianych w ramach reformy edukacji nauczycieli, niż rzeczywistego sensu tworzenia szkoły, której domeną powinna być wysoka jakość kształcenia.

Kompromis w sporze, przedstawiła Ewa Kantor ze Związków Zawodowych Solidarność, proponując utworzenie prywatnej szkoły.

Z argumentami przeciwników liceum, nie zgadza się Wojciech Iwasieczko, przyznając, że zbyt emocjonalna dyskusja spowodowała, że zrezygnował z przedstawienia spostrzeżeń, którymi podzielił się z Redakcją kilka dni po spotkaniu w Starostwie.

- Szczerze nie rozumiem konwencji tego spotkania i sensu zaproszenia nauczycieli, dyrektorów, mediów. - Powiedział Wojciech Iwasieczko, dodając, że spotkanie w Mieście odnośnie nowej szkoły, odbywało się w wąskim gronie, nie jako komisja, a mimo tego, udało się przeprowadzić owocną dyskusję.

Wiceburmistrz, nie ukrywał, że wiele argumentów jest dla niego niezrozumiałych, np. zamknięcie którejkolwiek ze szkół, bo nawet przy utracie 9 etatów, żadna placówka tylu nie ma. Poza tym, bliska odległość od I LO , to żadne wyjaśnienie. Powiat już teraz ma obok siebie I LO i ZSE, dodatkowo żadna ze szkół nie jest rejonizowana, więc nie ma obawy o utratę uczniów, którzy po utworzeniu kolejnego LO, mieliby też zrezygnować z nauki w Rzeszowie, czy Krakowie. Pustków - Osiedle ma klasę policyjną, a nie mundurową, w przypadku 10 liceum, bezpośrednio kształcącą Obronę Terytorialną, tym bardziej, że jest jednostka w Dębicy. Iwasieczko podkreślił również, że doskonale rozumie nauczycieli, którzy czują obawy, bo nie mają dokładnych informacji i boją się o utratę pracy.

- Tworząc nowe LO, nie chcemy zatrudniać kosztem Powiatu, bo swoich nauczycieli nie będziemy zwalniać. - Dodaje wiceburmistrz.

Dlaczego ten argument nie padł podczas spotkania?

- Mówiłem o tym w Mieście i w Starostwie, gdy rozmawialiśmy z radnymi. Trudno powtarzać ten sam argument trzy razy. - Skomentował wiceburmistrz, dodając, że przy nauczycielach nie było miejsca na merytoryczną dyskusję, a jedynie na naginanie rzeczywistości.

Nie zmienia to jednak faktu, że grono pedagogiczne, było jedną z grup interesu, pierwszy raz uczestnicząc w dyskusji z pomysłodawcą nowej szkoły. Być może właśnie argumenty wiceburmistrza rozwiałby wszelkie wątpliwości i zamiast wrogów, zwolennicy nowego ogólniaka w nauczycielach zyskaliby sprzymierzeńców?

Tego się już nie dowiemy, chociaż podobnie jak na spotkaniu, tak Ryszard Pękala - wiceprzewodniczący Rady miejskiej, a były dyrektor “Jagiełly”, jaki i wiceburmistrz Iwasieczko, powtarzali, że robią to co mogą, czyli proszą o aprobatę, tłumacząc potrzebę kolejnego LO reformą, a nie pomysłem, który od tak narodził się w Mieście. Poza tym z podobnych rozwiązań ma skorzystać Rzeszów i Krosno. Skorzystać ma też Powiat.Podsumowując, przeprowadzenie reformy sieci szkół oraz utworzenie nowego LO to dwie odmienne procedury. W pierwszym przypadku Rada Powiatu do 31 marca br., musi podjąć odpowiednią uchwałę, przedstawiając planowaną nową sieć szkół, poddając ją dodatkowo opinii Związków zawodowych i Kuratorium.

W przypadku nowego LO, po podjęciu uchwały przez Miasto oraz Powiat, na mocy porozumienia pomiędzy tymi samorządami, o które Gmina Miasto Dębica już wystąpiła, oraz opinii Kuratorium, będzie można mówić o 10 LO w Dębicy. Utworzenie nowego ogólniaka nie wynika bezpośrednio z niedawno podjętej ustawy, likwidującej gimnazja.

Nowe liceum w zamyśle pomysłodawców ma zostać utworzone na nowo po wygaszeniu Gimnazjum nr 1., a nie z niego przekształcone.

Poza tym, warto nadmienić, że w ZSz nr 1 oraz ZSE już od dwóch lat nie prowadzi się naboru do liceów ogólnokształcących.

Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 08:17
...
...