Aktualności

Gdzie tkwi problem w pomyśle na Liceum Samorządowe?

Komentarz:

W sprawie utworzenia kolejnego LO w Dębicy, martwić powinna nie tylko sama koncepcja, czy sposób dyskusji nad nią, pomiędzy samorządami, ponieważ nie mnie oceniać, czy dziesiąte Liceum jest potrzebne. Od tego są odpowiednie osoby oraz radni, którym szczególnie w Powiecie, przyjdzie podjąć trudną, mam mimo wszystko nadzieję, pozbawioną politycznego wymiaru decyzję. Decyzję za którą powinno pójść dobro młodzieży, wysoka jakość kształcenia, możliwe maksymalne rozwianie niepewności wśród nauczycieli oraz realne zabezpieczenie finansowe.

Zmartwiła mnie i to bardzo informacja, którą kilka dni po wspólnym spotkaniu Komisji Oświaty (Miasto + Powiat) oraz zaproszonych dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i mediów, przekazał podczas rozmowy Wojciech Iwasieczko - wiceburmistrz Dębicy, który w spotkaniu również uczestniczył, przedstawiając, zresztą nie po raz pierwszy, pomysł ww. nowego LO.

W przeciwieństwie do spotkania w Magistracie, które odbyło się wcześniej, w bardzo wąskim gronie, oczywiście bez reprezentantów szkół i mediów, według wiceburmistrza, w Powiecie trudno było o merytoryczną dyskusję, ponieważ włączający się w nią nauczyciele, wzbudzali niepotrzebne emocje, co uniemożliwiało przedstawienie argumentów. A poza tym media na spotkanie zostały zachęcone, co nie zawsze się zdarza, tym bardziej, że nie włączały się w dyskusję.

To prawda, nie jest żadną tajemnicą, że na to konkretne spotkanie Komisji Oświaty, Redakcja Portalu została zaproszona. Nie wiem jak było w przypadku innych mediów, jednak z uwagi na to, że również były, pewnie też otrzymały stosowną informację.

Pójdę o krok dalej i powiem, że bardzo ubolewam nad tym, że media tak rzadko są zachęcane do udziału w Komisjach zarówno Rady Miejskiej, Powiatu, czy Rad Gmin.

Ale najbardziej ubolewam nad tym, idąc jeszcze krok dalej, że na ww. spotkania Komisji, nie wspominając o sesjach, tak rzadko zachęcani są mieszkańcy, bo przecież właśnie na tych komisjach radni dyskutują i opiniują uchwały, dzięki którym po przegłosowaniu na sesji, mamy lub nie mamy wyremontowane drogi, chodnik, płacimy określone kwoty za śmieci, i co teraz na czasie, wiemy gdzie i w jakim systemie będzie uczyć się młodzież.

Co więcej zarówno na Komisjach, jaki i na sesjach, jest okazja do posłuchania radnych oraz zweryfikowania, kiedy są "za, a kiedy "przeciw".

W Powiecie, na stronie internetowej można przynajmniej bardzo łatwo odszukać informacje o posiedzeniach Komisji, czego nie znalazłam na stronie Urzędu Miejskiego w Dębicy. Dobrze, że chociaż terminy posiedzeń sesji są na "wierzchu" i publikowane na tyle wcześnie, by można było się na nią wybrać.

Zrozumiałabym jeszcze zaskoczenie wiceburmistrza, gdyby spotkanie w temacie nowego LO miało charakter zamknięty, a mimo to grupa nauczycieli i dziennikarzy, wparowała by siłą na salę za nic mając prośby o opuszczenie spotkania, przekrzykując się z radnymi, czy nawet samym starostą i burmistrzem, z wyłączeniem jakiejkolwiek kultury osobistej.

Przypomnę tylko, że zarówno posiedzenia Komisji jak i sesje mają charakter otwarty i każdy może w nich uczestniczyć.

Tak jak Miasto zorganizowało spotkanie po swojemu, nadając mu zamknięty charakter, do czego miało prawo, tak też po swojemu dyskusję zorganizował Powiat, decydując się na wspólne posiedzenie Komisji wraz z zaproszonymi gośćmi.

A media, to prawda nie brały udziału w dyskusji, zresztą trudno mi sobie wyobrazić, żeby jeszcze dziennikarze mieli się do niej włączyć. Nie taka jest ich rola. Media są po to by, jakkolwiek to brzmi, patrzeć władzy na ręce, rzetelnie przekazując informacje, próbując przy tym zachować chociaż minimum obiektywizmu, choć to bardzo trudne, ale nie niewykonalne.

Natomiast każda próba zamykania drzwi przed dziennikarzami podczas ogólnodostępnych dyskusji, posiedzeń, spotkań itp., zawsze będzie kojarzyć się z próbą wprowadzenia czegoś tylnymi drzwiami oraz celowym zatajeniem informacji. Chcę wierzyć w to, że w przypadku pomysłu na nowe LO w Dębicy tak nie będzie.

Na zakończenie, być może uprzedzając pytania, w żadnym wypadku nie jest to prywatny przytyk do osoby Pana wiceburmistrza, z którym zawsze dobrze się rozmawia.
Do napisania podobnego komentarza, skłoniłaby mnie każda tego typu wypowiedź, bez względu na to, z ust którego samorządowca by padła.Monika Bal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 12:56
...
...