Aktualności

Szkoły Specjalnej na terenie Jednostki Wojskowej nie będzie.

- Panie burmistrzu, czy jest Pan burmistrzem wszystkich mieszkańców, czy wykonawcą rozkazów Pana Macierewicza? - Pytał jeden z rozżalonych rodziców, podczas wczorajszego spotkania w sprawie lokalizacji nowej Szkoły Specjalnej, której pomimo obietnic, na terenie byłej Jednostki Wojskowej najprawdopodobniej nie będzie, chociaż projekt wraz z wizualizacją w Starostwie jest od miesięcy.

Teren jednostki ma zająć Wojsko. To z kolei dowód na to, że ostatni rok rozmów poszedł na marne.
- Dlaczego tak łatwo Pan odpuszcza. Nie ma Pan żadnej władzy w Dębicy. Chodzi Pan na imprezy, gdzie występują chore dzieci, robi Pan sobie zdjęcia, a potem się tych dzieci wstydzimy.- Kontynuował jeden z rodziców.

W maju ubiegłego roku, podczas uroczystości 50-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy, ze sceny DKiK KOSMOS, zarówno burmistrz, jak i starosta publicznie zadeklarowali budowę placówki na terenie byłej Jednostki Wojskowej. Chodziło o zaadaptowanie jednego z budynków oraz wybudowanie nowej hali gimnastycznej. Działka prawie w centrum miasta miała być idealną lokalizacją, do tego spokój, dużo przestrzeni, tak ważnej przy pracy z niepełnosprawnymi.

Miasto deklarowało rozmowy z Władzami Uniwersytetu Ekonomicznego w celu przekazania budynków i części działki, która drogą zamiany miała być przekazana Powiatowi, odpowiedzialnemu za prowadzenie Szkoły Specjalnej.

Dziś już wiadomo, że przy Kościuszki szkoły nie będzie a będzie Wojsko, co wzbudziło oburzenie zarówno rodziców, jak i nauczycieli ZSS.
Burmistrz Mariusz Szewczyk, broniąc swoich racji, przypomniał, że inwestycja jest zadaniem Powiatu i starosty, a Miasto może tylko zadeklarować pomoc.
Jednak, jak zaznaczyli rodzice niepełnosprawnych dzieci, ustne deklaracje są już dla nich niewystarczające.

Burmistrza bronił również Stefan Bieszczad — radny Sejmiku Wojewódzkiego, przypominając, że starosta jako inwestor powinien zrobić pierwszy krok w kierunku lokalizacji inwestycji.

Natomiast radny Rady Powiatu — Roman Ciszek, przysłuchując się dyskusji, zapytał wprost włodarzy samorządów, czy nie jest im wstyd przed rodzicami i nauczycielami, przypominając, że Miasto chce robić kolejny ogólniak, w sytuacji, gdy ok. 60% uczniów z ZSS, to dzieci z terenu Dębicy.
- Dla Was liczy się bardziej leśne wojsko niż chore dzieci? Klęczycie przed ołtarzami, a nie chcecie pomóc tym niepełnosprawnym. - Skwitował radny.

Do dyskusji, słowem rozsądku, przybliżając sytuacje z punktu widzenia rodzica, włączyła się kobieta, która wzięła pod opiekę dwoje niepełnosprawnych dzieci z porażeniem mózgowym.

- Kilka lat czekamy na porządną szkołę. Wiem, jakie tam są warunki i podziwiam nauczycieli, którzy tam uczą, bo ja bym tego nie potrafiła. Moje dziecko przychodzi tak potwornie zmęczone, że codziennie się boję, że coś może mu się stać. Zmienia się władza, dba się o inne szkoły, a na Szkołę Specjalną pieniędzy nie ma. — Dodała z żalem, przypominając, że ustalenia były też dwa lata temu, a tylko pieniądze poszły na projekt, poza tym wszystko stoi w miejscu.

Zespół Szkół Specjalnych to bezdyskusyjnie zadanie Powiatu dębickiego, ale pomysł nowej szkoły na Jednostce Wojskowej nie wziął się znikąd. Nie był wymysłem ani starosty, ani nauczycieli, ani tym bardziej rodziców.
Pierwszą lokalizacją, miała być działka Powiatu w Straszęcinie. Pomysł utrzymał się krótko, więc szukano innego miejsca, jakim stała się była Jednostka Wojskowa. Po rozmowach między Miastem Dębica a Uniwersytetem Ekonomicznym o oddanie budynku wraz z działką, Miasto w ramach zamiany miało przekazać ją Powiatowi. Pomysł musiał być realny, w przeciwnym razie Starostwo nie zrealizowałoby projektu budynku wraz z wizualizacją.
W przeciwnym razie już rok temu Powiat szukałby innej lokalizacji u siebie. Ale widocznie rok temu wojsko dla Dębicy nie było tak ważne.

Podobnie sprawa nowego LO, która od kilku tygodni jest dla Miasta priorytetem, pomimo tego, że w Powiecie ogólniaków mamy już dziewięć.
Między innymi dlatego, zebrani na spotkaniu rodzice, poprosili nie tylko o słowne zapewnienia, ale pisemną deklarację, z konkretnymi założeniami, pod którymi podpisać mieli się włodarze dębickich samorządów.

Do deklaracji przyłączył się też Stefan Bieszczad, zaznaczają, że szukanie pieniędzy na dofinansowanie musi poprzedzić pomysł inwestora, czyli starosty.
Przeciwny jakimkolwiek pisemnym deklaracjom był Mateusz Smoła — przewodniczący Rady Powiatu, argumentując, że te składane do tej pory stały się jedynie powodem niedomówień.

Skończyło się więc na spisaniu protokołu spotkania, pod którym podpisać mieli się tak starosta, jak i burmistrz. Dokument ma zostać złożony na ręce dyrektor ZSS — Marty Biłas.

Natomiast na obecną chwilę wiadomo, że:
1.Realną lokalizacją jest działka obok „Kwiatka”, tam też pierwotnie działał ZSS.
2.Zgoda rodziców na lokalizację rozpocznie procedurę projektową
3. W 2017 roku Powiat w budżecie ma zabezpieczone 150 tys zł. na projekt, ale nie wiadomo, czy w tym roku zostanie ukończony
4. Budowa raczej na pewno nie ruszy w tym roku
5. Całość inwestycji: 7, 8 mln zł.
6. Czas realizacji będzie uzależniony od pozyskania środków zewnętrznych, np. z NFZ lub Funduszu rehabilitacyjnego
7. W skład nowego ZSS wchodziłby: przedszkole, wczesne wspomaganie, szkoła podstawowa, szkoła przysposabiająca do pracy oraz zaplecze rehabilitacyjne
8. Kwestia ustalenia nazwy, od czego może być uzależnione uzyskanie dotacji zewnętrznych. Mowa o tzw. OREW-ie.
MonikaBal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 08:17
...
...