Aktualności

A ty chciałbyś pomóc ?

Ty jesteś dobrym człowiekiem. A wokół Ciebie żyją ludzie, którzy potrzebują Twojej pomocy. Czasami po prostu zbłądzili i wybrali złą ścieżkę życiową ale też często los nie dla wszystkich jest łaskawy. Zdarza się, że człowiek zostaje bez dachu nad głową i bez pomocy innych sam nie jest w stanie wyjść z trudnej sytuacji. A Ty chciałbyś pomóc…,ale zwyczajnie nie masz takiej możliwości materialnej. Wiadomo, nie każdy ma szczęście wygrać w lotto… Ale pamiętaj też, że w życiu pieniądze to nie wszystko, bo nawet, kiedy będziesz najbogatszy na świecie, to za żadne pieniądze nie kupisz sobie ani nikomu innemu ZDROWIA. Pamiętaj więc, że pomoc nie zawsze musi być materialna, możesz komuś podarować zdrowie beż żadnych materialnych kosztów. Możesz oddać cząstkę siebie!

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Często są to rodzice małych dzieci, ale tez młodzież i dorośli. Bez względu na wiek – zachorować może każdy. Dla chorego i jego najbliższych świat staje w miejscu… W przypadku, kiedy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak np. chemioterapia, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych. Ale to nie jest takie proste, bo tylko 25% pacjentów znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” w swojej rodzinie, a pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych. I tu zaczyna się problem… bo prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi 1 : 20 000, a nawet 1 : kilku milionów. Dla porównania: w Polsce zarejestrowanych jest ponad milion Dawców, a tylko nieco ponad 3 800 osób mogło podzielić się cząstką siebie.

Na czym polega oddanie szpiku? Istnieją dwie metody i wbrew pozorom nie stanowią żadnego uszczerbku na zdrowiu Dawcy. Pierwsza metoda stosowana w 80% przypadków polega na pobraniu komórek z krwi obwodowej. Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne, np. katar. Zabieg trwa ok. 3-4 godzin i wygląda podobnie jak rutynowe pobieranie płytek krwi metodą aferezy w centrach krwiodawstwa. Bezpośrednio po zabiegu Dawca może wrócić do domu i podjąć normalną aktywność.

Druga metoda polega na pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Wszystkie koszty związane z badaniami, zakwaterowaniem i podróżą pokrywa Fundacja. Ponadto kodeks pracy gwarantuje Dawcy komórek macierzystych 100% wynagrodzenie za czas jego nieobecności w pracy (związanej zarówno z badaniami wstępnymi, jak i pobraniem komórek z krwi obwodowej bądź szpiku).

Największą Bazą Dawców Komórek Macierzystych w Polsce jest Fundacja DKMS działająca od 2008 roku. Jeśli jesteś pomiędzy 18 a 55 rokiem, nie masz większych problemów zdrowotnych i masz chęć niesienia pomocy innym zarejestruj się do Bazy Dawców DKMS. Wejdź na stronę internetową DKMS i w kilku prostych krokach dokonaj rejestracji. W przeciągu tygodnia drogą pocztową otrzymasz dwa patyczki przeznaczone do pobrania wymazu z wewnętrznej części Twojego policzka oraz formularz rejestracyjny, który po wypełnieniu odeślesz w załączonej kopercie na adres Fundacji. Po otrzymaniu Karty Dawcy pozostaje tylko czekać na telefon…

Co zyskujesz po oddaniu szpiku? Ogromna satysfakcję i świadomość tego, że właśnie uratowałeś komuś zdrowie, a może nawet i życie. Czy to mało?

Przed dokonaniem rejestracji dokładnie przemyśl swoją decyzję, bo gdy okaże się, że jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś nadzieję na życie. Jeśli zrezygnujesz, odbierasz nadzieję…

Pamiętaj! Jako Dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć.Źródło: eLL

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 12:18
...
...