Aktualności

Czy zawalczą o karetkę z lekarzem dla Dębicy?

Wielopole Skrzyńskie (powiat ropczycko-sędziszowski), kosztem Dębicy, zyska jedną z karetek typu „S”, czyli w składzie z lekarzem. Zmiana nastąpi prawdopodobnie 1 lipca przyszłego roku, więc mogłoby się wydawać, że jest jeszcze sporo czasu na to, by zawalczyć o “eSkę”, tym bardziej że, jak nieoficjalnie ustaliła Redakcja, konsultacje trwają już od dawna.

Jednak sam starosta Andrzej Reguła przyznał ostatnio, że decyzja u wojewody zapadła, więc temat jest przesądzony. Na przedostatniej sesji Rady Powiatu zapowiedział protest, ale prócz kilku pytań jednego z radnych, temat przeszedł prawie bez echa.

O sprawie pisaliśmy już dla Państwa tutaj.

Tematem próbowaliśmy zainteresować również samego dyrektora dębickiego ZOZu — Przemysława Wojtysa, pytając, czy interweniował np. u dębickich parlamentarzystów i wojewody w sprawie pozostawienia karetki? Niestety, Pan dyrektor pomimo przekazanych pytań, nie zareagował na temat.

Bardziej rozmowni okazali się sami posłowie — Jan Warzecha oraz Kazimierz Moskal. Pierwszy z nich przyznał, że długo rozmawiał zarówno z dyrektorem ZOZ-u, jak i ważnymi osobami na poziomie województwa, dodając, że o karetkę mocno walczył, robiąc wszystko, co w jego mocy, by druga “eSka” w Dębicy została. Natomiast z rozmów z dyrektorem Wojtysem, miało wynikać, że za rok problemu być może nie będzie, dzięki zlikwidowaniu zasady tzw. rejonizacji.

Natomiast poseł Moskal zaznaczył na wstępie, że sprawa karetek to temat bardzo złożony i trzeba do niego podejść na chłodno. Pomimo że zmiana została ustalona m.in. na podstawie statystyk czasu dojazdu do pacjenta, należałoby wziąć pod uwagę dobro mieszkańców, a Ci z kolei nie powinni się czuć bardzo pokrzywdzeni, ponieważ nowy system zakładając racjonalizację systemu, ma zapewnić szybszy, niż obecnie czas dojazdu. Natomiast ubytek karetki kosztem powiatu dębickiego na rzecz ropczycko-sędziszowskiego, to nie jedyny przypadek, a, że zarówno jeden, jak i drugi samorząd posłowi są bardzo bliskie, zapowiedział, że o ich dobro zawalczy.

A to z kolei się bardzo dobrze składa, ponieważ, zaproszona na wczorajszą (30.03.br.) sesję Rady Powiatu — Ewa Leniart — wojewoda województwa podkarpackiego, pomimo nieobecności, zapowiedziała chęć spotkania i rozmów w sprawie modyfikacji systemu rozmieszczenia karetek. Tym bardziej że efekty nowego systemu pod względem realnej i efektywnej pomocy, będzie można ocenić, gdy zacznie działać. Statystyka, jak podkreślił poseł Moskal, to tylko statystyka.
Słowem, jest jeszcze o co walczyć.
MonikaBal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Ogniwko 2018
  • Kino KOSMOS w kwietniu - znamy repertuar.
  • Janusz Radek wystąpi w Dębicy.
  • XXII Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych
  • Tylko Polska Piosenka z Januszem Radkiem


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Marzec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

SONDA

Jak oceniasz dbałość o drogi zimą w mieście?

...
Godzina: 05:02
...
...