Aktualności

Czy zawalczą o karetkę z lekarzem dla Dębicy?

Wielopole Skrzyńskie (powiat ropczycko-sędziszowski), kosztem Dębicy, zyska jedną z karetek typu „S”, czyli w składzie z lekarzem. Zmiana nastąpi prawdopodobnie 1 lipca przyszłego roku, więc mogłoby się wydawać, że jest jeszcze sporo czasu na to, by zawalczyć o “eSkę”, tym bardziej że, jak nieoficjalnie ustaliła Redakcja, konsultacje trwają już od dawna.

Jednak sam starosta Andrzej Reguła przyznał ostatnio, że decyzja u wojewody zapadła, więc temat jest przesądzony. Na przedostatniej sesji Rady Powiatu zapowiedział protest, ale prócz kilku pytań jednego z radnych, temat przeszedł prawie bez echa.

O sprawie pisaliśmy już dla Państwa tutaj.

Tematem próbowaliśmy zainteresować również samego dyrektora dębickiego ZOZu — Przemysława Wojtysa, pytając, czy interweniował np. u dębickich parlamentarzystów i wojewody w sprawie pozostawienia karetki? Niestety, Pan dyrektor pomimo przekazanych pytań, nie zareagował na temat.

Bardziej rozmowni okazali się sami posłowie — Jan Warzecha oraz Kazimierz Moskal. Pierwszy z nich przyznał, że długo rozmawiał zarówno z dyrektorem ZOZ-u, jak i ważnymi osobami na poziomie województwa, dodając, że o karetkę mocno walczył, robiąc wszystko, co w jego mocy, by druga “eSka” w Dębicy została. Natomiast z rozmów z dyrektorem Wojtysem, miało wynikać, że za rok problemu być może nie będzie, dzięki zlikwidowaniu zasady tzw. rejonizacji.

Natomiast poseł Moskal zaznaczył na wstępie, że sprawa karetek to temat bardzo złożony i trzeba do niego podejść na chłodno. Pomimo że zmiana została ustalona m.in. na podstawie statystyk czasu dojazdu do pacjenta, należałoby wziąć pod uwagę dobro mieszkańców, a Ci z kolei nie powinni się czuć bardzo pokrzywdzeni, ponieważ nowy system zakładając racjonalizację systemu, ma zapewnić szybszy, niż obecnie czas dojazdu. Natomiast ubytek karetki kosztem powiatu dębickiego na rzecz ropczycko-sędziszowskiego, to nie jedyny przypadek, a, że zarówno jeden, jak i drugi samorząd posłowi są bardzo bliskie, zapowiedział, że o ich dobro zawalczy.

A to z kolei się bardzo dobrze składa, ponieważ, zaproszona na wczorajszą (30.03.br.) sesję Rady Powiatu — Ewa Leniart — wojewoda województwa podkarpackiego, pomimo nieobecności, zapowiedziała chęć spotkania i rozmów w sprawie modyfikacji systemu rozmieszczenia karetek. Tym bardziej że efekty nowego systemu pod względem realnej i efektywnej pomocy, będzie można ocenić, gdy zacznie działać. Statystyka, jak podkreślił poseł Moskal, to tylko statystyka.
Słowem, jest jeszcze o co walczyć.
MonikaBal

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Lipiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 02:19
...
...