Aktualności

Nowy blok operacyjny i lądowisko dla helikopterów wybudują za kredyt?

Już w połowie 2019 roku szpital w Dębicy będzie miał nowy blok operacyjny, centralną sterylizację, stację łóżek, a nawet lądowisko dla helikopterów. Są to wymogi stawiane ZOZ-om, wchodzącym w skład tzw. sieci szpitali. Koszt całej inwestycji to ponad 18,5 mln zł.

Decyzja rozpoczęcia przebudowy oraz zorganizowania pieniędzy, jak podkreśla Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego, nie była łatwa. Szpital na obecną chwilę jest zadłużony na ponad 20 mln zł. Do tego dochodzą zaległości do ZUS-u, które muszą być regulowane na bieżąco, po to, by starać się o dofinansowanie np. z RPO.

- Długo zastanawialiśmy się jak rozpocząć tę inwestycję, bo ZOZ jest zadłużony. Zdecydowaliśmy się na ok. 22 mln zł. kredytu, który zaciągnął szpital. Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie z RPO na kwotę 8 mln zł. Wniosek wstępnie oceniono dobrze. - Mówi Andrzej Reguła.

Starosta liczy na pieniądze z RPO. W przeciwnym razie cała inwestycja będzie robiona za nie mały kredyt.

Z podjętych kroków zadowolony jest też Przemysław Wojtys - dyrektor ZOZ-u, który powiedział, że szpital, a w szczególności blok operacyjny, oddany do użytku 1985 roku, potrzebuje nowoczesnych technologii, a pomoc finansowa, o którą prosi Powiat, z pewnością przyczyni się do jego sprawniejszego funkcjonowania.

Z pewnością, tym bardziej że już w pierwszym kwartale tego roku ZOZ odnotował 1,7 mln zł straty.

Starosta oraz dyrektor szpitala w nowoczesności leczenia oraz sprzętu widzą szansę na dobrze wykwalifikowaną kadrę najwyższej klasy, co umożliwiłoby przeprowadzanie nawet bardzo skomplikowanych operacji. Ale to najwcześniej w drugiej połowie 2019 roku, ponieważ najpóźniej wtedy zakończy się przebudowa.

Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest firma ERBUD S.A z Warszawy, która na swoim koncie ma już ponad 40 podobnych, szpitalnych inwestycji, m.in. oddział psychiatrii w Tarnowie.

Marcin Zaborniak - główny projektant, zapowiedział, że termin zakończenia robót może być o wiele krótszy, niż proponowane 2 lata.
Firma ma też dopracować projekt rozbudowy. Wczoraj (15 maja br.) natomiast podpisano umowę na realizację inwestycji.

Prace mają ruszyć lada dzień, co będzie wiązało się z możliwymi utrudnieniami logistycznymi oraz hałasem na terenie budynku, w związku czym pacjenci proszeni są o wyrozumiałość.
Rzpr

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Otwarte Mistrzostwa Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polski Południowo - Wschodniej.
  • Dni Dębicy 2018
  • Pierwszy Zlot FOODTRUCKÓW w Dębicy
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.
  • Widowisko artystyczne na 3 maja


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Kwiecień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 10:13
...
...