Aktualności

Nowy blok operacyjny i lądowisko dla helikopterów wybudują za kredyt?

Już w połowie 2019 roku szpital w Dębicy będzie miał nowy blok operacyjny, centralną sterylizację, stację łóżek, a nawet lądowisko dla helikopterów. Są to wymogi stawiane ZOZ-om, wchodzącym w skład tzw. sieci szpitali. Koszt całej inwestycji to ponad 18,5 mln zł.

Decyzja rozpoczęcia przebudowy oraz zorganizowania pieniędzy, jak podkreśla Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego, nie była łatwa. Szpital na obecną chwilę jest zadłużony na ponad 20 mln zł. Do tego dochodzą zaległości do ZUS-u, które muszą być regulowane na bieżąco, po to, by starać się o dofinansowanie np. z RPO.

- Długo zastanawialiśmy się jak rozpocząć tę inwestycję, bo ZOZ jest zadłużony. Zdecydowaliśmy się na ok. 22 mln zł. kredytu, który zaciągnął szpital. Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie z RPO na kwotę 8 mln zł. Wniosek wstępnie oceniono dobrze. - Mówi Andrzej Reguła.

Starosta liczy na pieniądze z RPO. W przeciwnym razie cała inwestycja będzie robiona za nie mały kredyt.

Z podjętych kroków zadowolony jest też Przemysław Wojtys - dyrektor ZOZ-u, który powiedział, że szpital, a w szczególności blok operacyjny, oddany do użytku 1985 roku, potrzebuje nowoczesnych technologii, a pomoc finansowa, o którą prosi Powiat, z pewnością przyczyni się do jego sprawniejszego funkcjonowania.

Z pewnością, tym bardziej że już w pierwszym kwartale tego roku ZOZ odnotował 1,7 mln zł straty.

Starosta oraz dyrektor szpitala w nowoczesności leczenia oraz sprzętu widzą szansę na dobrze wykwalifikowaną kadrę najwyższej klasy, co umożliwiłoby przeprowadzanie nawet bardzo skomplikowanych operacji. Ale to najwcześniej w drugiej połowie 2019 roku, ponieważ najpóźniej wtedy zakończy się przebudowa.

Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest firma ERBUD S.A z Warszawy, która na swoim koncie ma już ponad 40 podobnych, szpitalnych inwestycji, m.in. oddział psychiatrii w Tarnowie.

Marcin Zaborniak - główny projektant, zapowiedział, że termin zakończenia robót może być o wiele krótszy, niż proponowane 2 lata.
Firma ma też dopracować projekt rozbudowy. Wczoraj (15 maja br.) natomiast podpisano umowę na realizację inwestycji.

Prace mają ruszyć lada dzień, co będzie wiązało się z możliwymi utrudnieniami logistycznymi oraz hałasem na terenie budynku, w związku czym pacjenci proszeni są o wyrozumiałość.
Rzpr

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Czerwiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 10:21
...
...