Aktualności

Matematyka może być fascynująca

Monika Bal
Jeszcze przez 4 tygodnie w Galerii Sztuki MOK, będzie można oglądać wystawę zatytułowaną „Wszystko jest liczbą...". To już trzecia tego typu wystawa, przygotowana wspólnie z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, skierowana nie tylko do fanów matematyki, ale przede wszystkim tych, którzy chcieliby poznać praktyczne aspekty wykorzystania „matki wszystkich nauk".

- Matematyka na wiele definicji, a ta, do której dotarłem, mówi, że jest tym wszystkim, czym zajmują się matematycy. Wydaje się nam często, że Matematyka bywa oderwana od rzeczywistości, ale gdy się jej bliżej przyjrzymy, to spotykamy ją w naszym otoczeniu na każdym kroku. - Powiedział dr Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezentując oraz opisując pokrótce zastosowanie eksponatów.

Jednym z nich był przyrząd, który przy pomocy wody weryfikował Twierdzenie Pitagorasa. Była to cenna lekcja dla zwiedzających uczniów, którzy mogli przeprowadzić eksperyment na prawdziwość twierdzenia.

Wiele eksponatów, pomimo matematycznego charakteru, było też wykorzystywane przez artystów. Przykładem jest camera lucida, która ułatwiała malowanie portretów.

Innym fascynującym, a zarazem najstarszym (ok. 1700 r.) eksponatem był cyrkiel proporcjonalny, którym można przeliczyć wymiary na zasadzie proporcji.

Wystawa jest warta obejrzenia z uwagi na interaktywny charakter, co znaczy, że każdy eksponat, dla poznania jego zastosowania, wymaga naszego działania.

Eksponaty można oglądać do 11 czerwca w godzinach pracy Galerii Sztuki MOK: od poniedziałku do piątku 9.00-17.00, w soboty 10.00-14.00, w niedziele 13.00-17.00. Wstęp wolny.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Jarmark Bożonarodzeniowy i III Świąteczny Bieg Przebierańców.
  • Kino KOSMOS w grudniu - znamy repertuar.
  • Jubileusz Wisłoczan.
  • X Międzynarodowy Memoriał Dębickich Mistrzów
  • Kino KOSMOS w listopadzie - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Listopad 2017 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

SONDA

Czy w Dębicy czujesz się bezpiecznie?

...
Godzina: 01:14
...
...