Aktualności

Czy starosta utrzyma się na stanowisku?

W poniedziałek (26 czerwca br.) w starostwie sesja absolutoryjna, podczas której radni Powiatu Dębickiego będą głosować za przyznaniem tzw. absolutorium staroście-Andrzejowi Regule.

Absolutorium to nic innego jak rodzaj mandatu do działania w kolejnym roku, którego udzielenie jest akceptacją efektów działań i decyzji finansowych w roku poprzednim. Radni, udzielając absolutorium, mówią “Panie starosto, racjonalnie gospodarował Pan pieniędzmi w budżecie, dzieląc je rozsądnie”. Istotną kwestią jest też decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej, która sprawdza finanse samorządu w kontekście typowo rachunkowym, wydając opinię pozytywną lub negatywną. Oprócz tego również komisje Rady Powiatu wydają niewiążące opinie, będąc “za” lub “przeciw” absolutorium. Ważnym aspektem są też roszady polityczne, a żadną tajemnicą nie jest, że ani PiS ze WZD, ani RiS za włodarzem Powiatu z PSL-u nie przepada i jakby tylko mógł, chętnie by go z tego stanowiska usunął.

I tutaj właśnie w przypadku starosty Andrzeja Reguły zaczynają się schody, ponieważ w przeciwieństwie np. do burmistrza Dębicy, który je otrzymał, absolutorium dla włodarza Powiatu nie jest takie pewne.

Podczas spotkań Komisji Oświaty oraz Infrastruktury, radni wyciągali staroście niedociągnięcia, jako argumenty na to, że na ich mandat zaufania na rok kolejny nie zasługuje.

Jednym z nich jest budowa Zespołu Szkół Specjalnych, która wg jednego z radnych PiS-u jest inwestycją, którą niepotrzebnie przeciągano w czasie. Kolejną sprawą, trzymając się nadal ZSS, jest winda, na którą pieniądze miały być z PEFRON-u, a zapłacił za nią z własnej kieszeni Powiat.

Wróćmy jednak do konsekwencji nieudzielenia absolutorium, które mogą doprowadzić nawet do odwołania starosty oraz Zarządu Powiatu, ale dopiero na kolejnej sesji, tylko na wniosek radnych.

Czy starosta wraz z Zarządem powtórzą sytuację sprzed dwóch lat, gdy absolutorium nie dostał, ale dzięki RIO utrzymał stanowisko, czy sprzed roku, gdy je otrzymał, dowiemy się w najbliższy poniedziałek.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 13:38
...
...