Aktualności

Ruszają kontrole autokarów. Litości nie będzie.

W wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, Policja uruchomiła punkty kontroli funkcjonujące w całej Polsce. Dodatkowo w niektórych stacjach kontroli pojazdów można będzie bezpłatnie sprawdzić stan techniczny autobusu. Sprawdzeń autobusów dokonuje również Inspekcja Transportu Drogowego.

Pamiętajmy o ważnych aspektach związanych z wyjazdem:
- Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest, aby autokar był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.
- Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
- Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać, prosząc o okazanie badania technicznego.
- Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
- Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.
- W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę, aby autokar przed wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.
- Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.
- Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

Działania kontrolne Policji uzupełnione zostaną aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną. Policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach z wypoczywającymi dziećmi na koloniach oraz na licznych piknikach, okolicznościowych imprezach profilaktycznych, eventach promujących bezpieczeństwo.

Autokar możemy także sprawdzić także we własnym zakresie na stronie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ oraz na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/

Usługa „bezpieczny autobus” wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:
- czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne (wraz z informacją, kiedy powinno się odbyć kolejne badanie),
- stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika, począwszy od 2014 roku),
- dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu
- czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Źródło:KGP

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 15:26
...
...