Aktualności

Od dziś nowe wystawy w Galerii.

Galeria Sztuki MOK zaprasza na wystawę Beaty Kołakowskiej - „Studium przypadku” – grafika oraz poplenerową wystawę – Celiny 2017. Prace będzie można zobaczyć od 8 września do 8 października, w godzinach pracy Galerii. Finisaż wystaw zaplanowano 6 października, o godz.19.

Beata Kołakowska, urodzona w 1978 r. w Olsztynie, artysta grafik. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego w Olsztynie. Obroniła doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2016 roku. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, krajowych i zagranicznych (m.in. Spettri, San Gemini, Włochy, Anamnesis, Edinburgh College of Art, Sculpture Court Gallery, Szkocja,2013), uczestnikiem wystaw zbiorowych (Ogólnopolski Przegląd Litografii w Kielcach, 2014, Olsztyńskie Biennale Sztuki,2013 i 2015) oraz organizatorem polsko-szkockich projektów artystycznych (w latach 2005-2009 mieszkała w Szkocji, gdzie nawiązała kontakty z artystami z Edinburgh Printmakers, Glasgow Print Studio oraz Edinburgh College of Art). Pracuje głównie w technice litografii i algrafii. Prywatnie jest mamą Eulalii, Brunona i Tristana.

Cykl „Studium przypadku” został zainspirowany popularnym poradnikiem zdrowia z końca lat 20’ ubiegłego stulecia „Die Artzin im Hause”, autorstwa doktor Jenny Springer.

Autorka pragnie rozłożyć na czynniki pierwsze, jak chirurg na stole operacyjnym, własne niezwerbalizowane dotąd myśli oraz nieuświadomione podejrzenia co do natury "opakowania" w jakim bytuje istota ludzka.

Fragment powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk wiernie odzwierciedla odczucia autorki: „Ciało jest czymś absolutnie tajemniczym- pisał. – To, że je tak dokładnie opisujemy, wcale nie znaczy, że je poznajemy. To jak wywód z książki Spinozy, tego szlifierza soczewek, który poleruje szkło właśnie po to, żebyśmy bliżej mogli się przyjrzeć każdej rzeczy, i wymyśla arcytrudny język, żeby wyrazić swą myśl. Bo mawia się: widzieć to wiedzieć.

Ja chcę wiedzieć, a nie oddawać się logice. Co mi z dowodu z zewnątrz ujętego w wywód prawdziwie geometryczny; daje on tylko pozory logicznej konsekwencji i miłego dla umysłu porządku. Jest A, a po A następuje B, najpierw definicje, potem aksjomaty i numerowane twierdzenia, jakieś wnioski dodatkowe- i można mieć wrażenie, że takie dowodzenie przypomina świetnie rozrysowaną rycinę w atlasie, gdzie literami oznacza się poszczególne części i wszystko wydaje się tak jasne i przejrzyste. Ale wciąż nie wiadomo, jak to działa.”

W cyklu przeplatają się dwa tematy: wizerunek ludzkiego ciała zainspirowany rycinami z podręcznika oraz pejzaż mentalny, osobista przestrzeń wolna od fizycznych ograniczeń i trosk dnia codziennego.

Na drugą ekspozycję złożą się prace powstałe podczas X pleneru malarskiego w „Gratce” - Gospodarstwie Agroturystyczno-Edukacyjnym w Celinach. Wyjazdowe warsztaty odbyły się w dniach 19-21 czerwca br. Wzięli w nich udział młodzi mieszkańcy powiatu dębickiego: Alicja i Aleksandra Mróz, Oliwia Matłok, Oliwia Kornaś, Kaja Koziara, Natalia Miazga, Karolina Olechowska, Małgorzata Surowiec, Aneta Wyszyńska, Urszula Zych i Piotr Cebula. Plener został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy.
źródło: Miejskie Ośrodek Kultury w Dębicy

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Dni Dębicy 2018
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Maj 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 17:59
...
...