Aktualności

Goryczak żółciowy na dębickim targowisku. Apel do grzybiarzy.

Od lipca na dębickim targowisku przy ul. Kraszewskiego oferowane są do sprzedaży różnego rodzaju grzyby. Każdy sprzedający może sprawdzić oferowane przez siebie grzyby u klasyfikatora grzybów, który nieodpłatnie sprawdzi, czy są to grzyby nadające się do spożycia, czy też grzyby niejadalne mogące spowodować zatrucie pokarmowe, a nawet śmierć. Sprawdzenie grzybów skutkuje wydaniem atestu, który jest ważny przez 48 godzin. I tylko grzyby posiadające taki atest powinny być nabywane przez amatorów grzybów.

W ostatnich dniach po raz kolejny na targowisku przy Kraszewskiego pojawiły się grzyby niejadalne. Tym razem klasyfikator grzybów wśród przyniesionych do sprawdzenia grzybów rozpoznał kilkanaście sztuk grzybów o nazwie goryczak żółciowy, który jest grzybem niejadalnym, ze względu na swój bardzo gorzki smak. Nie jest to grzyb trujący, ale nawet niewielki fragment goryczaka żółciowego, który jest często mylony z borowikiem szlachetnym skutecznie psuje smak potrawy.

Sezonowa sprzedaż grzybów pozwala niejednokrotnie podreperować domowy budżet. Mieszkańcy okolicznych miejscowości zbierają grzyby i oferują ich sprzedaż na dębickim targowisku. Należy jednak pamiętać o tym, aby sprzedawane grzyby miały wymagany atest wydany przez uprawnionego klasyfikatora grzybów, który jest ważny przez 48 godzin. Klasyfikator powinien ocenić w miejscu sprzedaży, czy oferowane grzyby nadają się do spożycia, natomiast sama sprzedaż powinna mieć miejsce wyłącznie na targowiskach i w placówkach handlowych. Kontakt do klasyfikatora grzybów: 794 036 895
źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC
  • Dzień Dziecka na basenach MOSiR.
  • Dzień Dziecka pod Muszlą i na Rynku.
  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Czerwiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 18:37
...
...