Aktualności

Czy szpitalowi w Dębicy grozi bankructwo?

ZOZ w Dębicy nie otrzyma pieniędzy, o które starał się w ramach RPO. To oficjalna informacja podana przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, który podzielił środki pomiędzy 16 z 19 wnioskujących o kasę szpitali. Wśród trzech, którym w tym roku odmówiono pieniędzy, jest dębicki ZOZ.
Szpital w Dębicy wnioskował o 9 999 999,95 zł na projekt pod nazwą “Budowa i przebudowa istniejącego budynku szpitala wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń dla potrzeb centralnej sterylizacji, stacji dezynfekcji łóżek i bloku operacyjnego”, o wartości 19 032 774,90 zł
Co ciekawe jeszcze na wczorajszej sesji Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego, zapewniał, że ma informacje, z których wynika, że każdy wnioskujący o kasę szpital, dostanie ją.

Brak środków z RPO to kolejna kłoda pod nogi i tak już mocno chwiejącego się ZOZ-u. Wszystko za sprawą sporego długu, który na obecną chwilę sięga ok. 24 mln zł. Dokładając prawie 20 mln kredytu na blok operacyjny oraz ok. 7 mln odsetek, zadłużenie sięgnie ponad 50 mln zł.

Dramatyczna sytuacja dębickiego szpitala stała się więc głównym tematem dyskusji na sesji. Roman Ciszek - radny Rady Powiatu, przygotował kilka istotnych pytań na temat ZOZ-u, wszystko po to , jak zaznacza radny, by społeczeństwo poznało szczegóły i przyczyny sytuacji szpitala, który zdaniem radnego jest na dobrej drodze do bankructwa.

Oprócz o stare zadłużenie oraz nowy kredyt, radny dopytywał o oddział onkologii, którym jeszcze jakiś czas temu chwalił sam Przemysław Wojtys - dyrektor ZOZ-u w Dębicy, niestety nieobecny na sesji oraz o realną sytuację szpitala, wykwalifikowanych specjalistów, źródło spłaty kredytu i ciążącą na Zarządzie Powiatu odpowiedzialność, nie tyle za stary, ile za nowy dług. Ostatnie z pytań skierowane do wicestarosty Powiatu Dębickiego, nieobecnego również podczas sesji, wywołało najwięcej kontrowersji.

Zaciągnięty kredyt, którego nie zgodził udzielić się żaden bank, z uwagi na brak zdolności kredytowej, starosta skwitował tym, że nie chce, aby szpital “szedł do tyłu”, a brak jakichkolwiek działań wg niego miałby się właśnie do tego przyczynić.

Światełkiem w tunelu ma być nowoczesna sala operacyjna oraz świetnie wykwalifikowani specjaliści, co z kolei ma się przełożyć m.in. na w pełni funkcjonujący oddział ortopedyczny, za którym miałby pójść dodatkowe zyski. Szansę na oszczędność nawet 5 mln zł, tak starosta, jak i zastępca dyrektora ZOZ-u - Marian Adamczyk, widzą w przeniesieniu starego, a dobrego sprzętu na nowy oddział operacyjny oraz finalnie, wykorzystanie niepełnej kwoty kredytu.

Na obecną chwilę wiadomo też, że będzie można zapomnieć o w pełni funkcjonującym oddziale onkologii.
Marszałek Województwa zapowiada jednak, że z uwagi na pozytywną ocenę wszystkich złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach RPO, trzy, które się nie załapały, mogą liczyć na pomoc w przyszłym roku, pod warunkiem, że Zarząd Województwa poczyni skuteczne starania w Komisji Europejskiej, by ta zgodziła się na dalszą relokację środków w ramach RPO dla naszego województwa.
Text/foto.:, Monika Bal na podstawie info. Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Lipiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 01:23
...
...