Aktualności

Czy szpitalowi w Dębicy grozi bankructwo?

ZOZ w Dębicy nie otrzyma pieniędzy, o które starał się w ramach RPO. To oficjalna informacja podana przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, który podzielił środki pomiędzy 16 z 19 wnioskujących o kasę szpitali. Wśród trzech, którym w tym roku odmówiono pieniędzy, jest dębicki ZOZ.
Szpital w Dębicy wnioskował o 9 999 999,95 zł na projekt pod nazwą “Budowa i przebudowa istniejącego budynku szpitala wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń dla potrzeb centralnej sterylizacji, stacji dezynfekcji łóżek i bloku operacyjnego”, o wartości 19 032 774,90 zł
Co ciekawe jeszcze na wczorajszej sesji Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego, zapewniał, że ma informacje, z których wynika, że każdy wnioskujący o kasę szpital, dostanie ją.

Brak środków z RPO to kolejna kłoda pod nogi i tak już mocno chwiejącego się ZOZ-u. Wszystko za sprawą sporego długu, który na obecną chwilę sięga ok. 24 mln zł. Dokładając prawie 20 mln kredytu na blok operacyjny oraz ok. 7 mln odsetek, zadłużenie sięgnie ponad 50 mln zł.

Dramatyczna sytuacja dębickiego szpitala stała się więc głównym tematem dyskusji na sesji. Roman Ciszek - radny Rady Powiatu, przygotował kilka istotnych pytań na temat ZOZ-u, wszystko po to , jak zaznacza radny, by społeczeństwo poznało szczegóły i przyczyny sytuacji szpitala, który zdaniem radnego jest na dobrej drodze do bankructwa.

Oprócz o stare zadłużenie oraz nowy kredyt, radny dopytywał o oddział onkologii, którym jeszcze jakiś czas temu chwalił sam Przemysław Wojtys - dyrektor ZOZ-u w Dębicy, niestety nieobecny na sesji oraz o realną sytuację szpitala, wykwalifikowanych specjalistów, źródło spłaty kredytu i ciążącą na Zarządzie Powiatu odpowiedzialność, nie tyle za stary, ile za nowy dług. Ostatnie z pytań skierowane do wicestarosty Powiatu Dębickiego, nieobecnego również podczas sesji, wywołało najwięcej kontrowersji.

Zaciągnięty kredyt, którego nie zgodził udzielić się żaden bank, z uwagi na brak zdolności kredytowej, starosta skwitował tym, że nie chce, aby szpital “szedł do tyłu”, a brak jakichkolwiek działań wg niego miałby się właśnie do tego przyczynić.

Światełkiem w tunelu ma być nowoczesna sala operacyjna oraz świetnie wykwalifikowani specjaliści, co z kolei ma się przełożyć m.in. na w pełni funkcjonujący oddział ortopedyczny, za którym miałby pójść dodatkowe zyski. Szansę na oszczędność nawet 5 mln zł, tak starosta, jak i zastępca dyrektora ZOZ-u - Marian Adamczyk, widzą w przeniesieniu starego, a dobrego sprzętu na nowy oddział operacyjny oraz finalnie, wykorzystanie niepełnej kwoty kredytu.

Na obecną chwilę wiadomo też, że będzie można zapomnieć o w pełni funkcjonującym oddziale onkologii.
Marszałek Województwa zapowiada jednak, że z uwagi na pozytywną ocenę wszystkich złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach RPO, trzy, które się nie załapały, mogą liczyć na pomoc w przyszłym roku, pod warunkiem, że Zarząd Województwa poczyni skuteczne starania w Komisji Europejskiej, by ta zgodziła się na dalszą relokację środków w ramach RPO dla naszego województwa.
Text/foto.:, Monika Bal na podstawie info. Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Ogniwko 2018
  • Kino KOSMOS w kwietniu - znamy repertuar.
  • Janusz Radek wystąpi w Dębicy.
  • XXII Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych
  • Tylko Polska Piosenka z Januszem Radkiem


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Marzec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

SONDA

Jak oceniasz dbałość o drogi zimą w mieście?

...
Godzina: 14:54
...
...