Aktualności

Nie truj sąsiadów.

Gmina Dębica rozpoczęła akcję edukacyjno - prewencyjną pod hasłem „Nie truj sąsiadów”

Jej celem jest uwrażliwienie mieszkańców na czystość powietrza. Gmina stawia na edukację, gdyż jest to klucz do zmiany myślenia, wszyscy chcemy żyć dłużej, w lepszym zdrowiu, dlatego powinniśmy zmienić nastawienie.

W ramach kampanii Gmina Dębica przygotowała ponad 10 tys. zawieszek na drzwi „Nie truj sąsiadów”, na których zawarte są podstawowe informacje czym palić w piecu oraz jakie są skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza. Ponadto zostaną wzmożone kontrole przydomowych pieców przez Straż Gminną. Ze względu na to, że największe zanieczyszczenie powietrza odnotowuje się w godzinach wieczornych, godziny pracy Strażników zostały zmienione. Dodatkowo Gmina Dębica zorganizowała konkurs plastyczny, który adresowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Dębica oraz dorosłych. Celem konkursu jest kształtowanie postawy społecznej odpowiedzialności za czystość naszych miejscowości, podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, młodzieży oraz dorosłych.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Dębica, aby wszystkie podejrzenia spalania śmieci lub innych szkodliwych odpadów, zgłaszali Straży Gminnej w Dębicy. My jako gmina nie wiemy o pewnych rzeczach, natomiast sąsiad wie najlepiej, co dzieje się w ogródku sąsiada. Jeśli ktoś pali śmieci, to jako pierwsi widzą to sąsiedzi. Pamiętajmy, że dbałość o otaczające nas środowisko to społeczny obowiązek, a nie donosicielstwo !

Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach niespełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Muł i miał węglowy to produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest sektor komunalno-bytowy, czyli gospodarstwa domowe. Odpowiadają one za prawie połowę całkowitej emisji pyłu zawieszonego, większość (ok. 85%) emisji WWA( wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne- substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia) i praktycznie 100% bardzo toksycznego „koktajlu” związanego z nielegalnym spalaniem tworzyw sztucznych.

źródło: Urząd Gminy w Dębicy

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 03:14
...
...