Aktualności

Dębicki szpital – czy będzie miał tam kto leczyć?

Dębicki szpital niedawno obchodził huczne 70-lecie swojego istnienia. Czy uda mu się przetrwać kolejne 70 lat w służbie społeczeństwu? Czy czeka go marna wegetacja, o jakiej mówi się wśród dębickiej społeczności, a którą od wielu już lat można obserwować w jedynej w naszym powiecie lecznicy?

Tajemnicą poliszynela jest fatalna sytuacja szpitala. Mówi się o długich kolejkach do specjalistów, braku odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, niezbyt miłej (delikatnie mówiąc) obsłudze pacjentów, spóźnianiach do pracy białego personelu – zwłaszcza lekarzy. Jednym słowem – o traktowaniu pacjentów jako zbędnego dodatku do szpitala. To głosy mieszkańców. Zdaniem szefostwa placówki jest dokładnie na odwrót.

Problem w tym, że kondycja dębickiego ZOZ-u jest tematem tabu wśród większości dębickich polityków, opiniotwórczych księży czy mediów, a fatalne zarządzanie przez dyrekcję nie znalazło jak dotąd przełożenia na żadne konsekwencje. W szpitalu wciąż brakuje tak podstawowych standardów, jak chociażby koronarografii – zabiegu, na który pacjenci z zawałem serca są przewożeni do Mielca lub Tarnowa, choć jak wiadomo, czas przy zawale serca odgrywa decydującą rolę. Nie ma także onkologii, o której jeszcze do niedawna dyrektor Przemysław Wojtys z taką swadą opowiadał w lokalnych mediach.

Będzie za to nowy blok operacyjny, a to oznacza dla i tak już zadłużonego na ok. 20 mln zł. szpitala, kolejny dług. Jak zauważa radny powiatowy Roman Ciszek – brakuje jasnej i otwartej dyskusji na temat finansów ZOZ-u, nie mówiąc już o konkretnych planach na wyjście szpitala z zapaści.

- Mówi się o nowoczesnym tomografie, którym chwali się wicestarosta Mateusz Pasek. Mówi się także o bloku operacyjnym z prawdziwego zdarzenia, którym z kolei chwali się dyrektor Przemysław Wojtys. Zastanawiam się tylko, czy obaj panowie zdają sobie sprawę, że oprócz sprzętu brakuje nam bardzo dobrze wykwalifikowanych specjalistów i często szacunku do pacjenta – mówi Roman Ciszek.

Radny dodaje, że wprawdzie doskonale rozumie potrzebę modernizacji wysłużonego bloku operacyjnego, ale nie ukrywa, że pożyczka zaciągnięta została w instytucji parabankowej, niestosującej standardów typowych dla banków, co może stać się początkiem jeszcze większych kłopotów finansowych szpitala, prowadząc do jego upadku.

- Dotarłem do informacji, z których wynika, że również szpital w Mielcu skorzystał z pomocy finansowej Siemens Finance (w tej instytucji zadłużył się dębicki szpital). Sęk w tym, że w sierpniu br. tamta sprawa została zgłoszona do prokuratury przez lokalne stowarzyszenie. - Mówi radny Ciszek.
W swoim doniesieniu mieleckie stowarzyszenie zwraca uwagę na to, że umowę zawarto z firmą, która w przeszłości znana była z przygotowywania patologicznych prywatyzacji placówek publicznej ochrony zdrowia (sprawę omówił szczegółowo program z cyklu „Magazyn śledczy#8221; Anity Gargas w TVP 1 wyemitowany w dn. 5 stycznia 2017 r. pod tytułem „Biznes na służbie zdrowia#8221;).
-Takie prywatyzacje każdorazowo łączą się z działaniami drastycznie obniżającymi jakość leczenia pacjenta, np. poprzez minimalizowanie zatrudnienia pielęgniarek, czy redukcję ilości dyżurów lekarskich. – Dodaje radny Ciszek.

Radny podkreśla również, że nie rozumie podejścia obecnych władz Powiatu oraz kilku radnych PiS i WZD, którym zależy jedynie na ochronie istniejącego obecnie w dębickim szpitalu porządku.

Czy to ma być sposób na zdobycie poparcia wyborców? – pyta radny, który dodaje:
- Nie odpuszczę tematu szpitala. Historia audytu, jaki przeprowadzono w dębickim ZOZ-ie, który wg zapowiedzi zarówno wicestarosty Paska, jak i dyrektora Wojtysa miał być lekiem na całe zło, jest tematem, o którym dziś nikt nie wspomina. Ucieczka od odpowiedzi, na pytanie o widoczne efekty wyczuliła mnie na to, że gdy coś się bardzo chwali, tym bardziej należy się temu racjonalnie przyjrzeć. – Kończy wypowiedź radny.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC
  • Dzień Dziecka na basenach MOSiR.
  • Dzień Dziecka pod Muszlą i na Rynku.
  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Czerwiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 09:31
...
...