Aktualności

Dębicki szpital – czy będzie miał tam kto leczyć?

Dębicki szpital niedawno obchodził huczne 70-lecie swojego istnienia. Czy uda mu się przetrwać kolejne 70 lat w służbie społeczeństwu? Czy czeka go marna wegetacja, o jakiej mówi się wśród dębickiej społeczności, a którą od wielu już lat można obserwować w jedynej w naszym powiecie lecznicy?

Tajemnicą poliszynela jest fatalna sytuacja szpitala. Mówi się o długich kolejkach do specjalistów, braku odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, niezbyt miłej (delikatnie mówiąc) obsłudze pacjentów, spóźnianiach do pracy białego personelu – zwłaszcza lekarzy. Jednym słowem – o traktowaniu pacjentów jako zbędnego dodatku do szpitala. To głosy mieszkańców. Zdaniem szefostwa placówki jest dokładnie na odwrót.

Problem w tym, że kondycja dębickiego ZOZ-u jest tematem tabu wśród większości dębickich polityków, opiniotwórczych księży czy mediów, a fatalne zarządzanie przez dyrekcję nie znalazło jak dotąd przełożenia na żadne konsekwencje. W szpitalu wciąż brakuje tak podstawowych standardów, jak chociażby koronarografii – zabiegu, na który pacjenci z zawałem serca są przewożeni do Mielca lub Tarnowa, choć jak wiadomo, czas przy zawale serca odgrywa decydującą rolę. Nie ma także onkologii, o której jeszcze do niedawna dyrektor Przemysław Wojtys z taką swadą opowiadał w lokalnych mediach.

Będzie za to nowy blok operacyjny, a to oznacza dla i tak już zadłużonego na ok. 20 mln zł. szpitala, kolejny dług. Jak zauważa radny powiatowy Roman Ciszek – brakuje jasnej i otwartej dyskusji na temat finansów ZOZ-u, nie mówiąc już o konkretnych planach na wyjście szpitala z zapaści.

- Mówi się o nowoczesnym tomografie, którym chwali się wicestarosta Mateusz Pasek. Mówi się także o bloku operacyjnym z prawdziwego zdarzenia, którym z kolei chwali się dyrektor Przemysław Wojtys. Zastanawiam się tylko, czy obaj panowie zdają sobie sprawę, że oprócz sprzętu brakuje nam bardzo dobrze wykwalifikowanych specjalistów i często szacunku do pacjenta – mówi Roman Ciszek.

Radny dodaje, że wprawdzie doskonale rozumie potrzebę modernizacji wysłużonego bloku operacyjnego, ale nie ukrywa, że pożyczka zaciągnięta została w instytucji parabankowej, niestosującej standardów typowych dla banków, co może stać się początkiem jeszcze większych kłopotów finansowych szpitala, prowadząc do jego upadku.

- Dotarłem do informacji, z których wynika, że również szpital w Mielcu skorzystał z pomocy finansowej Siemens Finance (w tej instytucji zadłużył się dębicki szpital). Sęk w tym, że w sierpniu br. tamta sprawa została zgłoszona do prokuratury przez lokalne stowarzyszenie. - Mówi radny Ciszek.
W swoim doniesieniu mieleckie stowarzyszenie zwraca uwagę na to, że umowę zawarto z firmą, która w przeszłości znana była z przygotowywania patologicznych prywatyzacji placówek publicznej ochrony zdrowia (sprawę omówił szczegółowo program z cyklu „Magazyn śledczy#8221; Anity Gargas w TVP 1 wyemitowany w dn. 5 stycznia 2017 r. pod tytułem „Biznes na służbie zdrowia#8221;).
-Takie prywatyzacje każdorazowo łączą się z działaniami drastycznie obniżającymi jakość leczenia pacjenta, np. poprzez minimalizowanie zatrudnienia pielęgniarek, czy redukcję ilości dyżurów lekarskich. – Dodaje radny Ciszek.

Radny podkreśla również, że nie rozumie podejścia obecnych władz Powiatu oraz kilku radnych PiS i WZD, którym zależy jedynie na ochronie istniejącego obecnie w dębickim szpitalu porządku.

Czy to ma być sposób na zdobycie poparcia wyborców? – pyta radny, który dodaje:
- Nie odpuszczę tematu szpitala. Historia audytu, jaki przeprowadzono w dębickim ZOZ-ie, który wg zapowiedzi zarówno wicestarosty Paska, jak i dyrektora Wojtysa miał być lekiem na całe zło, jest tematem, o którym dziś nikt nie wspomina. Ucieczka od odpowiedzi, na pytanie o widoczne efekty wyczuliła mnie na to, że gdy coś się bardzo chwali, tym bardziej należy się temu racjonalnie przyjrzeć. – Kończy wypowiedź radny.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Luty 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 13:11
...
...