Aktualności

Latoszyn - Zdrój: szansa, czy kula u nogi dla szpitala?

Wójt Gminy Dębica szuka pomocy w dębickim szpitalu i poparcia swojego nowego pomysłu u radnych Powiatu. Chodzi o Latoszyn - Zdrój, któremu, jak mówi Paweł Wolicki - prezes spółki, utworzonej specjalnie pod prowadzenie uzdrowiska, brakuje tylko “kropki nad i”.

Tą “kropką” miałby być ZOZ, który jako operator usług medycznych, rozszerzyłby swoje świadczenia rehabilitacyjne o Latoszyn, do którego przeniesiono by część usług i personelu z budynku przy Krakowskiej.

Szpital zyskałby promocję i filię z rehabilitacją, a nawet być może tzw. POZ., dzierżawiąc część powierzchni (ok. 900 m uż.) w Latoszynie. Spółka natomiast miałaby swoje usługi ambulatoryjne - niezbędne w stworzeniu pełnowartościowego uzdrowiska.

- Wykorzystanie wód siarczkowych, jakie daje nam Latoszyn to nasz obowiązek. To dobro, z którego będą korzystać wszyscy mieszkańcy Powiatu. Poza tym uzdrowisko to nie tylko wody, ale też klimat uzdrowiskowy. To nie są mrzonki, a decyzja Ministra Środowiska. Zresztą to kolejny atut, bo ileż można leżeć w wodzie. - Mówi Stanisław Rokosz, dodając, że rozumie niepewność radnych. Podobnie było z Hutchinsonem, w którym dziś pracują mieszkańcy nie tylko z gminy Dębica, ale też z Miasta Dębica i z Żyrakowa.

Radni, zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej Komisji Zdrowia w Starostwie rzeczywiście przysłuchiwali się planom, z jednej strony z zainteresowaniem, z drugiej jednak ze sporą obawą.

A obawiać się jest czego, bo nawet najpiękniejsze katalogi prezentujące poziom zaawansowania prac przy uzdrowisku i deklaracje o wartości wód siarczkowych, klimatu i konkurencji z samym Horyńcem, nie zmienią faktu, że nic nie ma za darmo... .

- Zależy nam na tym, aby wyciągnąć ZOZ z bagna, a nie przypiąć mu kolejną kulę u nogi, która go tylko pogrąży. Musimy być pewni, że umowa między spółką a ZOZ-em oraz przygotowane analizy finansowe są realne i może nawet, w co bardzo chciałbym wierzyć, pozwolą na skok szpitala na drugi poziom w sieci. - Mówi Stanisław Skawiński - radny Rady Powiatu, dodając, że pomysł przedstawiony przez wójta bardzo mu się podoba, jednak chciałby poznać zdanie dyrektora ZOZ-u, szczególnie w aspekcie finansowym.

W podobnym tonie o sprawie mówi radny Roman Ciszek.

- Dopóki nie poznamy symulacji, które jasno, czarno na białym pokażą, ile to będzie kosztować, trudno spodziewać się pełnej zgody. Musimy, jako Rada, mieć świadomość zarówno warunków umowy dzierżawy, jak i możliwości finansowych szpitala, pewności co do kontraktu z NFZ, a przede wszystkim kosztów po stronie ZOZ-u. - Mówi radny.

Z jednej strony zrozumiałe jest, że zarówno dla szpitala, jak i uzdrowiska, planowana współpraca jest pewnym nowum, jednak fakt ten nie zwalnia żadnej ze stron z traktowania kosztów na zasadzie tylko ustnych spekulacji. Nie ma się też co dziwić radnym, biorącym udział w dyskusji, która, jak przewidział pan Skawiński, bardziej przypomina “dialog milczenia” niż wymianę zdań z udziałem wszystkich radnych, a nie tylko tych, którzy najczęściej zabierają głos. Nie sztuką jest wyrazić na coś zgodę, przymykając oko na konsekwencje. Szczególnie te finansowe.

Sprawa współpracy Gmina - Powiat z pewnością wyglądałaby też trochę inaczej, gdyby nie przyszły wyborczy rok. Budżet każdego samorządu napakowany jest inwestycjami. Każdy nadwymiarowy wydatek niesie za sobą zagrożenie w postaci realizacji planowanych zadań w okrojonym zakresie.

Rok 2018 w Powiecie Dębickim to aż jedenaście zadań inwestycyjnych.

Zdaniem Stanisława Rokosza koszty po stronie ZOZ-u, to ok. 120 tys. zł. rocznie bieżącego utrzymania przychodni. 240 tys. zł. płaciłaby Gmina Dębica.

- To i tak więcej w skali roku, biorąc pod uwagę koszta, które już ponieśliśmy, czyli ponad 16 mln zł. - Wylicza Rokosz, przypominając, że Powiat pomimo tego, że przyznał na Latoszyn 1 mln zł, finalnie przekazał tylko 400 tys. zł.

Optymistycznie, jednak z pewną rezerwą do sprawy podchodzi sam dyrektor ZOZu - Przemysław Wojtys, chwaląc pomysł współpracy ze spółką, licząc jednocześnie na bardzo krótki czas trwania umowy, czyli ok. pół roku. I też na ten czas przedstawia ustną symulację kosztów.

- To nie jest tak, że ZOZ przymierza się do prowadzenia uzdrowiska. Traktuję szpital bardziej jako pomocnika do odpalenia Latoszyna. Wychodzi na to, że rok działalności uzdrowiska to koszt ok. 600 tys. zł. Podejrzewam, że uruchomienie wód i koncesji to maj, czerwiec 2018 r., więc koszt po stronie szpitala to ok. 300 tys. zł. 200 tys. spodziewam się z kontraktu z NFZ. 100 tys. deklaruje wójt. Powinniśmy więc koszta dopiąć, ale dziś nie jestem w stanie tego dokładnie oszacować. Będę na pewno szukał oszczędności. - Mówi Przemysław Wojtys - dyrektor ZOZ-u.

Szpital miałby więc brać udział w rozkręceniu uzdrowiska maksymalnie przez pół roku. Tak to widzi dyrektor Wojtys, dodając, że wydaje mu się, że te sześć miesięcy nie powinno być żadnym zagrożeniem dla ZOZ-u. Z drugiej jednak strony, liczy się z wieloma niewiadomymi, które mogą pojawić się w trakcie tego półrocza.

Kolejnym przeciwnikiem decydentów jest czas. Prezes spółki - Paweł Wolicki zaznaczył, że jeszcze w grudniu planuje ogłoszenie przetargu na sprzęt rehabilitacyjny, a będzie to możliwe dopiero po zgodzie na przyjęcie przez szpital roli operatora.

- Zakup i montaż urządzeń to od sześciu do ośmiu tygodni. Goni nas czas. Decyzja musi zapaść jeszcze w tym roku. - Mówi Wolicki.

Część radnych nie odpuszczając jednak pierwotnego tonu, jeszcze raz powtórzyli, że oczekują symulacji kosztów od Wojtysa.

Chociaż to dyrektor podpisze umowę dzierżawy, to i tak, gdy coś pójdzie nie tak, ludzie powiedzą, że to Rada wyraziła zgodę. To my będziemy za to odpowiedzialni. - Mówi radny Skawiński.

Gdy będzie sukces, znajdzie wielu ojców. Gorzej, gdy skończy się na porażce. Ta zwykle zostaje sierotą.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE



PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 13:07
...
...