Aktualności

Czy po budowie uzdrowiska w Latoszynie, zostanie ''cegły'' na szpital?

Stanisław Rokosz mówi, że uzdrowisko w Latoszynie nie jest jego pomnikiem, bo pomniki stawia się po śmierci, a wójt, jak podkreśla, nigdzie się jeszcze nie wybiera. Z drugiej strony pomników za darmo nie stawiają, więc Latoszyn - Zdrój śmiało można uznać za cegiełkę do tegoż pomnika.

No dobrze nie cegiełkę, tylko cegłę. W porządku… Niebywałych rozmiarów cegłę, jakiej nikt jeszcze na oczy nie widział. Przynajmniej nie w Dębicy, a jeśli już to ewentualnie w Solcu, a może nawet i tam nie.

Cegła ta to budulec ważny, a jednocześnie szczególny, ponieważ samodzielnie do budowy nadać się nie może. Potrzebuje tzw. operatora, czyli małej, ale ważnej kropki nad „i”, jak podpowiada Paweł Wolicki - prezes spółki Latoszyn - Zdrój.

Prezes z wójtem ‘’kropkę’’ znaleźli. Daleko szukać nie trzeba było, bo w Powiecie tym samym, bo blisko, bo każdy się tu zna i co to Latoszyn będzie, to wie i może nawet do tego uzdrowiska podpiąć by się chciał. A może za rok niecały skapnie co... wody siarczkowej oczywiście.

Co tam po głowie komu chodziło, gdy czytał zdanie wcześniejsze, to nawet wiedzieć nie chcemy, bo ludziom to tylko wybory i wybory w głowach i kto z kim i dlaczego? Jak rok do wyborów, to każdą decyzję, opinię ‘’za’’ i ‘’przeciw’’ wyborom przypiszą, jakby innych argumentów nie było.

A są przecież, bo ta „kropka” to szpital nasz swojski, powiatowy, zadłużony trochę, ale dalej nasz.

I w tym problem chyba, bo euforii przy rozmowach o połączeniu “kropki z “i” to tylko po stronie Rokosz - Wolicki szukać. Druga strona (radnych kilku, część Zarządu Powiatowego i dyrektor ZOZ-u) raczej niepewna. Pytania zadają, symulacji kosztów chcą, umowę tej dzierżawy, co to uzdrowisko szpitalowi dzierżawić lokale i sprzęt będzie, też by zobaczyli, zanim dyrektor podpisze. I jeszcze w te 120 tys. zł rocznie kosztów po stronie ZOZ-u nie wierzą za bardzo. I w ten powiększony kontrakt na rehabilitację też nie, bo w kwietniu mowy o tym nie było, a teraz ma być. Na onkologię też miał być, a nie ma.

A szpital dług już swój ma. Ponad 20 mln zł. I kredyt ma. Dyrektora też ma, a dyrektor symulację kosztów powinien mieć. Dla siebie, żeby świadom był konsekwencji tej umowy, co podpisze. I dla Rady Powiatu też, a przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. Dywaguje radnych dwóch: Roman Ciszek i Stanisław Skawiński.

Bo jak się komu noga przy tych kosztorysach powinie, to odbije się na Kowalskim i to niejednym.

To, że dyrektorowi się wydaje, że to tylko 300 tys. zł kosztować będzie i to dopiero w drugim półroczu 2018 r. i że 200 tys. zł z kontraktu będzie, a resztę wójt obiecał dołożyć, to nadal nie zmienia faktu, że czarno na białym w liczbach nie ma nic. Ciągnie dalej dwóch radnych.

A gdy zabraknie? Co wtedy? Kto dołoży? Rok 2018 nie inny niż w pozostałych samorządach, też wyborczy. Jedenaście inwestycji w budżecie, a ten nie z gumy.

Poza tym wójt wyliczył. Ponad 16 mln zł. już na Latoszyn Gmina Dębica wyłożyła. Powiat miał dać 1 mln, a skończyło się na 400 tys. zł. Dobre i to, ale pierwsza umowa była inna. Drugiej będą bardziej pilnować.

Z drugiej strony mieć filię rehabilitacji przy uzdrowisku w Latoszynie to promocja dla szpitala. Szansa na lepszych specjalistów, na drugi poziom w sieci szpitali. Poza tym ZOZ jako operator miałby tylko pomóc w uzyskaniu statusu uzdrowiska dla Latoszyna i by się odłączył. Tylko że nawet tego nikt czarno na białym nie widział.

A umowę, nawet jak podpisze dyrektor szpitala, po opinii Rady Społecznej ZOZ-u i jak się okaże, że w tych kosztorysach, to się jednak ta noga powinęła, to ludzie winnych i tak będą szukać w Powiecie. Między radnymi, a starostami w roli głównej.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC
  • Dzień Dziecka na basenach MOSiR.
  • Dzień Dziecka pod Muszlą i na Rynku.
  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Luty 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 23:07
...
...