Aktualności

Czy po budowie uzdrowiska w Latoszynie, zostanie ''cegły'' na szpital?

Stanisław Rokosz mówi, że uzdrowisko w Latoszynie nie jest jego pomnikiem, bo pomniki stawia się po śmierci, a wójt, jak podkreśla, nigdzie się jeszcze nie wybiera. Z drugiej strony pomników za darmo nie stawiają, więc Latoszyn - Zdrój śmiało można uznać za cegiełkę do tegoż pomnika.

No dobrze nie cegiełkę, tylko cegłę. W porządku… Niebywałych rozmiarów cegłę, jakiej nikt jeszcze na oczy nie widział. Przynajmniej nie w Dębicy, a jeśli już to ewentualnie w Solcu, a może nawet i tam nie.

Cegła ta to budulec ważny, a jednocześnie szczególny, ponieważ samodzielnie do budowy nadać się nie może. Potrzebuje tzw. operatora, czyli małej, ale ważnej kropki nad „i”, jak podpowiada Paweł Wolicki - prezes spółki Latoszyn - Zdrój.

Prezes z wójtem ‘’kropkę’’ znaleźli. Daleko szukać nie trzeba było, bo w Powiecie tym samym, bo blisko, bo każdy się tu zna i co to Latoszyn będzie, to wie i może nawet do tego uzdrowiska podpiąć by się chciał. A może za rok niecały skapnie co... wody siarczkowej oczywiście.

Co tam po głowie komu chodziło, gdy czytał zdanie wcześniejsze, to nawet wiedzieć nie chcemy, bo ludziom to tylko wybory i wybory w głowach i kto z kim i dlaczego? Jak rok do wyborów, to każdą decyzję, opinię ‘’za’’ i ‘’przeciw’’ wyborom przypiszą, jakby innych argumentów nie było.

A są przecież, bo ta „kropka” to szpital nasz swojski, powiatowy, zadłużony trochę, ale dalej nasz.

I w tym problem chyba, bo euforii przy rozmowach o połączeniu “kropki z “i” to tylko po stronie Rokosz - Wolicki szukać. Druga strona (radnych kilku, część Zarządu Powiatowego i dyrektor ZOZ-u) raczej niepewna. Pytania zadają, symulacji kosztów chcą, umowę tej dzierżawy, co to uzdrowisko szpitalowi dzierżawić lokale i sprzęt będzie, też by zobaczyli, zanim dyrektor podpisze. I jeszcze w te 120 tys. zł rocznie kosztów po stronie ZOZ-u nie wierzą za bardzo. I w ten powiększony kontrakt na rehabilitację też nie, bo w kwietniu mowy o tym nie było, a teraz ma być. Na onkologię też miał być, a nie ma.

A szpital dług już swój ma. Ponad 20 mln zł. I kredyt ma. Dyrektora też ma, a dyrektor symulację kosztów powinien mieć. Dla siebie, żeby świadom był konsekwencji tej umowy, co podpisze. I dla Rady Powiatu też, a przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. Dywaguje radnych dwóch: Roman Ciszek i Stanisław Skawiński.

Bo jak się komu noga przy tych kosztorysach powinie, to odbije się na Kowalskim i to niejednym.

To, że dyrektorowi się wydaje, że to tylko 300 tys. zł kosztować będzie i to dopiero w drugim półroczu 2018 r. i że 200 tys. zł z kontraktu będzie, a resztę wójt obiecał dołożyć, to nadal nie zmienia faktu, że czarno na białym w liczbach nie ma nic. Ciągnie dalej dwóch radnych.

A gdy zabraknie? Co wtedy? Kto dołoży? Rok 2018 nie inny niż w pozostałych samorządach, też wyborczy. Jedenaście inwestycji w budżecie, a ten nie z gumy.

Poza tym wójt wyliczył. Ponad 16 mln zł. już na Latoszyn Gmina Dębica wyłożyła. Powiat miał dać 1 mln, a skończyło się na 400 tys. zł. Dobre i to, ale pierwsza umowa była inna. Drugiej będą bardziej pilnować.

Z drugiej strony mieć filię rehabilitacji przy uzdrowisku w Latoszynie to promocja dla szpitala. Szansa na lepszych specjalistów, na drugi poziom w sieci szpitali. Poza tym ZOZ jako operator miałby tylko pomóc w uzyskaniu statusu uzdrowiska dla Latoszyna i by się odłączył. Tylko że nawet tego nikt czarno na białym nie widział.

A umowę, nawet jak podpisze dyrektor szpitala, po opinii Rady Społecznej ZOZ-u i jak się okaże, że w tych kosztorysach, to się jednak ta noga powinęła, to ludzie winnych i tak będą szukać w Powiecie. Między radnymi, a starostami w roli głównej.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Luty 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 07:05
...
...