Aktualności

Obchody X Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu przez lata zyskały zwolenników i współorganizatorów w wielu miastach województwa podkarpackiego. W organizację włączyły się miasta i gminy z terenu województwa podkarpackiego, w tym także miasto Dębica.

Miasto Dębica wraz z Muzeum Regionalnym w Dębicy zaprasza dębicką młodzież w dniach 23-26 stycznia br. na wystawę pt. „Koniec pewnego świata. Jeruzalem nie zapomnę o tobie…”, która wpisała się w obchodzoną w 2017 roku 75. rocznicę likwidacji dębickiego getta. Każdy, kto interesuje się historią Dębicy i stosunkami polsko-żydowskimi powinien odwiedzić dębickie muzeum. Ekspozycja, która jest dostępna do końca marca 2018 roku, to świetne miejsce startu do pełnej historii wędrówki po mieście. Jak bowiem powiedział marszałek Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Opracowanie ekspozycji oraz zebranie eksponatów możliwe było dzięki wsparciu znawców tematyki żydowskiej. Pamiątki po dębickich Żydach można znaleźć nie tylko w muzeum, ale również poza nim. Niektóre obiekty tak wtopiły się w obraz miasta, że nawet nie zastanawiamy się nad ich historią.

Polacy i Żydzi przez lata żyli po sąsiedzku. Nasz kraj w XVI i XVII wieku był bezpiecznym schronieniem dla społeczności żydowskiej prześladowanej w innych częściach nowożytnej Europy. Tutaj działały sierocińce, szkoły, synagogi i miejsca kultury, gdzie wyznawcy judaizmu mogli się w spokoju rozwijać i kształcić. Przed II wojną światową Żydzi w Dębicy stanowili jedną piątą mieszkańców, czyli było to ponad 2000 osób. Ważnym elementem wystawy jest miejsce poświęcone Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Jak się można przekonać, takich bohaterskich czynów w Dębicy i okolicy nie brakowało.

Przedsięwzięcie wzorem lat ubiegłych odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Wzorem lat ubiegłych obchody odbędą się we wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie miastach i gminach Podkarpacia. Będą tam miały miejsce różnorakie działania propagujące życie i Zagładę Żydów: sesje naukowe, wykłady, spotkania z ocalonymi z Holokaustu ich rodzinami i ratującymi Żydów podczas II wojny światowej oraz z osobami pamiętających i mogących przedstawić historie poszczególnych osób lub rodzin żydowskich mieszkających w danych miejscowościach. Ponadto w ramach obchodów odbędą się otwarcia wystaw, prelekcje, promocje książek, odsłonięcia pamiątkowych tablic, upamiętnienia miejsc po masowych eksterminacjach, modlitwy na cmentarzach żydowskich, nabożeństwa w intencji Żydów i Polaków zamordowanych podczas okupacji niemieckiej, programy słowno-muzyczne, koncerty i projekcje filmów.

Najważniejszym celem obchodów jest zachowanie pamięci o zamordowanych podczas Holokaustu Żydach z terenu województwa podkarpackiego.
Program

źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 09:12
...
...