Aktualności

Czekają na decyzję wójta.

Czekają… anonimowo.
Na razie czekamy. Nic innego nam nie pozostało. Mamy nadzieję, że tak jak poprzednio wójt stanie za mieszkańcami. Liczymy, że i tym razem się nie zawiedziemy. - Mówi jeden z przeciwników budowy ocynkowni w Zawadzie, który jak mówi dla dobra własnego i rodziny, chce pozostać anonimowy.

Anonimowość wypowiedzi w publicznym eterze, szczególnie medialnym jest związana z kolei ze sprawą weryfikacji profilu przeciwników Ocynkowni ZP przez Policję. Chodzi o ustalenie kto za tym stoi i kto publikuje. W powietrzu wiszą konsekwencje, być może też prawne, więc i ruch na owym profilu mniejszy.

Natomiast rozmowy z dziennikarzem owszem, ale pod warunkiem zagwarantowania anonimowości.

Wszystkie oczy na wójta.
Ale to odrębny temat na kolejny artykuł. Dziś wszystkie oczy mieszkańców Zawady, Nagawczyny i Pustyni, którym z Zink Powerem nie po drodze, zwrócone są w kierunku Urzędu Gminy i wójta - Stanisława Rokosza, który ponownie musi się pochylić nad sprawą Ocynkowni Zink Power, która miałaby powstać w Zawadzie.

Skąd to zamieszanie?
Sprawy by pewnie nie było, gdyby nie SKO, które dopatrzyło się rozbieżności w opiniach wydanych przez RZGW w Krakowie w tej samej sprawie dla dwóch różnych wnioskodawców.

Olimp Labs otrzymał opinię negatywną, natomiast RDOŚ w Rzeszowie pozytywną. Olimp, jak powiedział Redakcji Marek Mikrut - zastępca wójta, przesłał swoją opinię do RDOŚ-u, ale do wójta trafiła opinia pozytywna. Stanisław Rokosz wydając decyzję środowiskową, miał kierować się stanowiskiem RDOŚ-iu (pozytywnym), ale jak pamiętamy, skończyło się na negatywnej.

To m.in. dlatego przeciwnicy ocynkowni wierzą w to, że i tym razem wójt ich nie zawiedzie i Zink Powerowi powie stanowcze nie.

Co słychać w urzędzie?
Obecnie jak informuje Marek Mikrut - zastępca wójta, decyzję SKO poddano dogłębnej analizie, zastanawiając się nad dwoma rozwiązaniami. Pierwszym jest ponowne rozpatrzenie sprawy, drugim - wniesienie sprzeciwu do WSA, przy czym ta opcja służy głównie stronom postępowania. Należy więc poczekać na kroki stron, wśród których są m.in. Olimp Labs i Zink Power. Dalszy tok działania uzależniony będzie przede wszystkim od tego kroku. W przypadku braku sprzeciwu kontynuuje Mikrut, rozstrzygać będziemy ponownie, w związku z czym zwrócimy się do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie o zajęcie stanowiska. O ponowne uzgodnienie zwrócimy się również do RDOŚ w Rzeszowie.

Miodowski zadowolony i niezaskoczony.
Z kolei dla Zink Powera to malutkie, bo malutkie, ale zawsze jakieś światełko w tunelu. Zbigniew Miodowski - prezes ZP, nie raz podkreślał, że nie przestanie walczyć o ocynkownię w Zawadzie. Choć na działce obok Olimpu próżno szukać oznak inwestycji, spółka zdążyła już wyłożyć spory wkład finansowy, planując 60 nowych miejsc pracy. Tyle miałaby zatrudnić nowa ocynkownia.

Nie widać, ale gotowi…
Do walki są przeciwnicy inwestycji. Jak podkreśla ten sam mieszkaniec, nadal prosząc o anonimowość, działa są w gotowości, ale użyte będą dopiero, wtedy gdy zajdzie taka potrzeba, bo wojny nikt nie chce, tak z wójtem, jak z Zink Powerem. Mieszkańcy trzech wyżej wspomnianych miejscowości już nie raz deklarowali, że ocynkowni przeciwni są tylko z uwagi na lokalizację blisko ich domostw, a przede wszystkim ujścia wody. Ocynkownia niech będzie, ale gdzie indziej.

Ocynkownia a wybory.
Tak wiemy, nie odkrywamy Ameryki, zaledwie odkurzamy stare mapy. Rok 2018 wyborami w gminach stoi. Wiedzą to mieszkańcy, o których śmiało już można mówić wyborcy. Wie o tym wójt Stanisław Rokosz, o którym też jako o kandydacie na kolejną kadencję szefowania w gminie nadmienić można.

Decyzja obecnego wójta mocno wpłynie na decyzję wyborców. A jak się przełoży na wyniki głosowania w co najmniej trzech wiadomych sołectwach, tłumaczyć chyba nie trzeba.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 23:36
...
...