Aktualności

Opowiedziała swoją historię.

Była niewiele od nich starsza gdy przyłączyła się do konspiracji. Walczyła w Wojskowej Służbie Kobiet w Sędziszowie Małopolskim. W 1944 r. w Akcji "Burza" zasiliła I Zgrupowanie Strzelców Konnych AK.

Dzisiaj podczas spotkań z młodzieżą, jako "żywa lekcja historii" dzieli się wspomnieniami z czasu II wojny światowej.

Izabela Podhalańska - weteranem Armii Krajowej i prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5. PSK AK w Dębicy oraz Maciej Małozięć - dyrektor Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy, byli gośćmi spotkania z uczniami II kl. Gimnazjum w Lipinach (Gm. Pilzno). Młodzież realizuje projekt historyczny pn. "Opowiedzcie nam Waszą historię". Jednym z jego elementów jest organizacja rozmów z osobami, które zapisały się w historii regionu.Ze spotkania, które wśród uczniów za pisało się jako bardzo interesujące, jest również zadowolona dyrekcja szkoły.

Żywe lekcje historii, podczas których bezpośredni świadkowie przykrych, ale jednocześnie bardzo ważne wydarzeń, to najlepsza szansa na poszerzenia wiedzy nie tylko na temat partyzantki i dywersji, ale też życia ludzi. Młodych ludzi, którzy też chcieli czerpać z życia, cieszyć się z przyjaźni, zakochiwać i chwytać każdą chwilę, pomimo wojennej rzeczywistości.

Więcej o Izabeli Podhalańskiej można przeczytać tutaj

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • MUNDIALITO 2018
  • Dni Dębicy 2018
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Maj 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 05:31
...
...