Aktualności

Krzyk rozpaczy w sprawie Zespołu Szkół.

Po dwóch latach powraca sprawa Zespołu Szkół w Jodłowej. Szkoły, którą od Powiatu przejęła Izba Rzemieślnicza z Tarnowa. Przejęcie miało uratować placówkę przed jej stopniowym wygaszaniem z uwagi na marginalny nabór. Sprawa już wtedy podzieliła radnych. Ci, którzy zagłosowali “za”, czują się teraz oszukani. A “pewne środowiska”, tak jak za przejęciem, tak i teraz za jej utrzymaniem, nadal lobbują. Radni PiS wyczuwają polityczne zależności. Szkoda tylko, że w tym konflikcie tak niewiele mówi się o młodzieży.

Dziś w ZS, który tworzy LO i Zespół Szkół Branżowych I Stopnia, uczy się już nie 20 a 96 uczniów. Nowy prezes Izby - Andrzej Kuta, chwali się znakomitą kadrą, nowoczesnym sprzętem oraz infrastrukturą. Trochę ciszej i z niekrytym wstydem, przyznaje się do problemów ze swoim poprzednikiem, dziwnie wysokich pensji grupki już byłych pracowników, przegranych spraw sądowych oraz ok. 700 tys. zł długu.

Nie ukrywa, że jeszcze przed przejęciem, Izba wiedziała, że na prowadzenie ZS w Jodłowej pieniędzy może zabraknąć. Nie chcieli jednak wyjść na takich, co sobie nie poradzą. Prośba wyszła od “pewnych środowisk”. Trudno dziś konkretnie powiedzieć, kto je tworzy, ale jak podkreśla prezes Izby, takowe są.

To dlatego dwunastka radnych, która była wtedy “za”, dziś otwarcie przyznaje, że gdyby o tym wiedziała, nigdy ręki za przejęciem szkoły by nie podniosła. Jednak na sesji dwa lata temu, o trudnościach nikt nie wspominał, a były prezes nawet zaznaczył, że sprawa jest bardzo prosta, ponieważ to kolejna placówka, którą Izba weźmie pod skrzydła.

Obecnie jednak sytuacja jest dramatyczna, stąd pismo z wołaniem o pomoc. Stąd spotkanie z radnymi, po tym, jak prezes Izby nie doczekał się odpowiedzi od wicestarosty Mateusza Paska, o czym z kolei nie wszyscy rajcy wiedzieli.

Wiadomo natomiast, że Izba ma sporekłopoty. Zagrożone są wypłaty pensji. Kolejny dług to ponad 4 tys. zł. za gaz. Jeśli Rzemiosło nie zdobędzie brakujących pieniędzy, szkoła z powrotem trafi pod skrzydła Powiatu Dębickiego, który obcinając dotację, do dramatycznej sytuacji zdaniem Izby, też swój palec przyłożył.

Jeszcze do końca 2017 r. kwota dotacji, jaką otrzymywał Izba Rzemieślnicza na szkołę, wynosiła ok. 89 544 zł. Po zmianach Ministerstwa Edukacji kwota spadła do58 793 zł.

Prezes Izby z jednej strony rozumie, że niższa kwota to nie wymysł Starosty, a stosowanie się do nowych przepisów. Jednak nie ukrywa, momentami podnosząc głos, że liczy na rozwiązania, na mocy których dotacja wróci do pierwotnego stanu, co zakończy problemy finansowe Izby.

Problem w tym, że odkrycie wszystkich kart przez prezesa wcale nie przekonało radnych do finansowego wsparcia, a jedynie podjudziło polityczną jatkę. Zdaniem radnego Piotra Chęćka, to nie przypadek, że dwa lata temu, przy okazji przejęcia ZS, wójt Gm. Jodłowa, - Robert Mucha otrzymał budynek szkoły pod swoją pieczą. Oddał Powiat, na czele ze starostą - Andrzejem Regułą. Obaj panowie reprezentują ten sam szyld polityczny - PSL.

Piotr Chęciek przypomniał też o deklaracji wójta, który w razie potrzeby, obiecał solidarnie uczestniczyć w kosztach utrzymania szkoły. I choć Robert Mucha był nieobecny na spotkaniu, Andrzej Reguła powiedział, że zdanie wójta zna, bo z nim rozmawiał.

Wójt miał powiedzieć, że to nie jego zadanie, więc prawdopodobnie na jego pomoc nie ma co liczyć. Nie da się ukryć, że taka odpowiedź tylko wzburzyła radnych opozycji.

Prezes Izby nie kryje jednak nadziei na pomoc. Choć przyznaje, że szukanie oszczędności po jego stronie, może skutkować pogorszeniem jakości kształcenia. Dobrzy specjaliści kosztują, nie wspominając o nowoczesnym sprzęcie i pomocach naukowych. Kasy trzeba więc szukać w samorządach.

W przeciwnym razie dojdzie do wypowiedzenia umowy, a szkoła w Jodłowej wróci pod pieczę Powiatu Dębickiego.

Czasu na szukanie pieniędzy jest mało, z uwagi na półroczny okres wypowiedzenia. Jeśli obie strony nie znajdą środków, do rozwiązania umowy dojdzie już za kilka dni - 28 lutego br.

Między innymi dlatego jeden z radnych - Roman Ciszek, dopytywał wicestarostę, a jednocześnie przedstawiciela Zarządu Powiatu o pomysł na rozwiązanie tej sytuacji. Mateusz Pasek o problemie wiedział od dawna, jednak pytanie radnego, potraktował jako personalny atak. Roman Ciszek zdziwiony reakcją wyjaśnił, że chodzi mu tylko i wyłącznie o decyzję. Ostatnie słowo, które ciąży na Zarządzie, jako konkluzja pomysłów radnych i prezesa Izby.

Nieoficjalnie przyjęto, że Izba Rzemieślnicza w Tarnowie wypowie umowę. Dzisiaj Zarząd Powiatu spotkał się z wójtem Gm. Jodłowa. Jednak nie wypracowano żadnych nowych rozwiązań. Wygląda na to, że ZS w Jodłowej wróci pod skrzydła Powiatu, ale bez budynku.
I na koniec jeszcze jedno pytanie. Jaki los czeka nauczycieli i uczniów ZS ?

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 13:21
...
...