Aktualności

Pieniądze dla ZS w Jodłowej pod znakiem zapytania.

Uczniom, a przede wszystkim maturzystom, trzeba zapewnić atmosferę sprzyjającą efektywnej nauce. Rodziców i nauczycieli uspokoić. A samorząd wraz z władzami Izby Rzemieślniczej jeszcze raz musi, tym razem rzetelnie i dokładnie, przyjrzeć się kosztom. Bo jeśli ZS w Jodłowej Powiat będzie dotował, to tylko na jasnych warunkach.

Tak zgodnie uważają samorządowcy, co ważne, ponad podziałami partyjnymi. Bo i Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego i Michał Maziarka - radny powiatowy i Roman Ciszek - radny również, uważają, że ZS w Jodłowej trzeba ratować. Inne zdanie zdaje się mieć Zarząd Powiatu, ale o tym później.
- Szkoła musi funkcjonować. Jest coraz więcej uczniów, więc pieniądze trzeba znaleźć. - Mówi Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego.

- Owszem trzeba, ale Izba musi wykazać koszty prowadzenia równie szkoły branżowej, jak i LO, bo od początku opieramy się o ogólniki, z których nic dla nas nie wynika, a dotację mamy zwiększyć. Izba zrzekła się prowadzenia liceum, a od prezesa słyszymy, że całego ZS. Gdzie jest prawda?- Dodaje Roman Ciszek.

Izba Rzemieślnicza, która wypowiadając umowę na prowadzenie LO, zostawiła sobie tylko szkołę branżową, nadal woła o pomoc, wykazując braki w swoim budżecie.
Sęk w tym, że różne. Raz 30, raz 20 tys. zł. Jeśli Powiat dopłaci, to koszta muszą być przedstawione jasno.

To właśnie w tej sprawie odbyła się wyjazdowa Komisja Oświaty, o której radny Michał Maziarka mówi, że to przełom w sprawie, która pozostając pod znakiem zapytania, niepokoiła środowisko ZS.

Efektem spotkania radnych powiatowych, starosty oraz dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego z szefem Izby Rzemieślniczej, wójtem Gm. Jodłowa oraz dyrekcją szkoły był wniosek skierowany do Zarządu Powiatu o dokładne przeanalizowanie i przeliczenie kosztów prowadzenia ZS, oraz dotacji, jaką miałby płacić Powiat na Rzecz Rzemieślnika.

Wizyta w Jodłowej miała też inny cel. Prezes Izby wraz z wójtem Muchą chcieli pokazać, jak zmieniła się szkoła. I nie chodzi tylko o budynek, którego modernizacja kosztowała ok. 1 mln zł, ale o rozwój placówki.

I na tym zgodność - szczególnie samorządowa - się niestety kończy.

Spotkanie w ZS zgromadziło przedstawicieli różnych partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości oraz PSL-u. Pamiętamy, jak podczas konferencji prasowej zwołanej u posła Jana Warzechy - przedstawiciele PiS i WZD kategorycznie odpychali zarzuty jakoby to oni (chodzi oczywiście o rajców powiatowych) byli odpowiedzialni za sytuację w ZS w Jodłowej, broniąc się, że nie byli za jej przejęciem przez Izbę. Przypominając jednocześnie wójtowi, że zadeklarował pomoc finansową w razie kłopotów z prowadzeniem szkoły.

- Dziś wójt odpowiada pokrętnie, tłumacząc, że owszem tak powiedział, ale miał na myśli pomoc Powiatowi, gdyby ten sobie nie radził z utrzymaniem placówki. - Mówi Michał Maziarka - radny powiatowy, dodając, że dokładnie pamięta słowa Roberta Muchy, które padły przy przekazaniu budynku na rzecz gminy i nie rozumie szukania winowajców po stronie opozycji.

Teraz ewentualna pomoc finansowa dla Rzemieślnika będzie zależała od działań Zarządu Powiatu. Radny Michał Maziarka liczy jednak na pozytywne podejście do wniosku o solidne przeliczenie kosztów.

- Pomysł poparła Anna Gawlik z Zarządu, więc liczę na to, że Zarząd Powiatu w całości przychylił się do wniosku postawionego przez Władysława Bielawę. - Dodaje radny Maziarka.

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, w dniu wizytacji ZS (15.03.2018 r.), do Izby Rzemieślniczej wpłynęło pismo od Mateusz Paska - wicestarosty Powiatu Dębickiego, który informuje w imieniu Zarządu Powiatu, że ten nie wyraża zgody na zwiększenie dotacji na rzecz LO w Jodłowej.

Sprawa zastanawia zarówno Romana Ciszka, jak i Michała Maziarkę. Panom radnym wygląda to trochę na rozbieżność zdań Zarządu Powiatu.
O wyjaśnienie zapytamy wicestarostę, który obecnie przebywa na urlopie.
Monika Bal

Artykuły o podobnej tematyce

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Kino KOSMOS w czerwcu - znamy repertuar.
  • MUNDIALITO 2018
  • Dni Dębicy 2018
  • Kino Kosmos w maju - znamy repertuar.


PATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Maj 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

SONDA

Czy wybierasz się na Dni Dębicy?

...
Godzina: 13:53
...
...