Aktualności

Pieniądze dla ZS w Jodłowej pod znakiem zapytania.

Uczniom, a przede wszystkim maturzystom, trzeba zapewnić atmosferę sprzyjającą efektywnej nauce. Rodziców i nauczycieli uspokoić. A samorząd wraz z władzami Izby Rzemieślniczej jeszcze raz musi, tym razem rzetelnie i dokładnie, przyjrzeć się kosztom. Bo jeśli ZS w Jodłowej Powiat będzie dotował, to tylko na jasnych warunkach.

Tak zgodnie uważają samorządowcy, co ważne, ponad podziałami partyjnymi. Bo i Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego i Michał Maziarka - radny powiatowy i Roman Ciszek - radny również, uważają, że ZS w Jodłowej trzeba ratować. Inne zdanie zdaje się mieć Zarząd Powiatu, ale o tym później.
- Szkoła musi funkcjonować. Jest coraz więcej uczniów, więc pieniądze trzeba znaleźć. - Mówi Andrzej Reguła - starosta Powiatu Dębickiego.

- Owszem trzeba, ale Izba musi wykazać koszty prowadzenia równie szkoły branżowej, jak i LO, bo od początku opieramy się o ogólniki, z których nic dla nas nie wynika, a dotację mamy zwiększyć. Izba zrzekła się prowadzenia liceum, a od prezesa słyszymy, że całego ZS. Gdzie jest prawda?- Dodaje Roman Ciszek.

Izba Rzemieślnicza, która wypowiadając umowę na prowadzenie LO, zostawiła sobie tylko szkołę branżową, nadal woła o pomoc, wykazując braki w swoim budżecie.
Sęk w tym, że różne. Raz 30, raz 20 tys. zł. Jeśli Powiat dopłaci, to koszta muszą być przedstawione jasno.

To właśnie w tej sprawie odbyła się wyjazdowa Komisja Oświaty, o której radny Michał Maziarka mówi, że to przełom w sprawie, która pozostając pod znakiem zapytania, niepokoiła środowisko ZS.

Efektem spotkania radnych powiatowych, starosty oraz dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego z szefem Izby Rzemieślniczej, wójtem Gm. Jodłowa oraz dyrekcją szkoły był wniosek skierowany do Zarządu Powiatu o dokładne przeanalizowanie i przeliczenie kosztów prowadzenia ZS, oraz dotacji, jaką miałby płacić Powiat na Rzecz Rzemieślnika.

Wizyta w Jodłowej miała też inny cel. Prezes Izby wraz z wójtem Muchą chcieli pokazać, jak zmieniła się szkoła. I nie chodzi tylko o budynek, którego modernizacja kosztowała ok. 1 mln zł, ale o rozwój placówki.

I na tym zgodność - szczególnie samorządowa - się niestety kończy.

Spotkanie w ZS zgromadziło przedstawicieli różnych partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości oraz PSL-u. Pamiętamy, jak podczas konferencji prasowej zwołanej u posła Jana Warzechy - przedstawiciele PiS i WZD kategorycznie odpychali zarzuty jakoby to oni (chodzi oczywiście o rajców powiatowych) byli odpowiedzialni za sytuację w ZS w Jodłowej, broniąc się, że nie byli za jej przejęciem przez Izbę. Przypominając jednocześnie wójtowi, że zadeklarował pomoc finansową w razie kłopotów z prowadzeniem szkoły.

- Dziś wójt odpowiada pokrętnie, tłumacząc, że owszem tak powiedział, ale miał na myśli pomoc Powiatowi, gdyby ten sobie nie radził z utrzymaniem placówki. - Mówi Michał Maziarka - radny powiatowy, dodając, że dokładnie pamięta słowa Roberta Muchy, które padły przy przekazaniu budynku na rzecz gminy i nie rozumie szukania winowajców po stronie opozycji.

Teraz ewentualna pomoc finansowa dla Rzemieślnika będzie zależała od działań Zarządu Powiatu. Radny Michał Maziarka liczy jednak na pozytywne podejście do wniosku o solidne przeliczenie kosztów.

- Pomysł poparła Anna Gawlik z Zarządu, więc liczę na to, że Zarząd Powiatu w całości przychylił się do wniosku postawionego przez Władysława Bielawę. - Dodaje radny Maziarka.

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, w dniu wizytacji ZS (15.03.2018 r.), do Izby Rzemieślniczej wpłynęło pismo od Mateusz Paska - wicestarosty Powiatu Dębickiego, który informuje w imieniu Zarządu Powiatu, że ten nie wyraża zgody na zwiększenie dotacji na rzecz LO w Jodłowej.

Sprawa zastanawia zarówno Romana Ciszka, jak i Michała Maziarkę. Panom radnym wygląda to trochę na rozbieżność zdań Zarządu Powiatu.
O wyjaśnienie zapytamy wicestarostę, który obecnie przebywa na urlopie.
Monika Bal

Artykuły o podobnej tematyce

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 03:01
...
...