Aktualności

Klucze oddane na rok.

Mają niespełna rok, a lista planowanych prac jest długa. Jednak przekazane wczoraj klucze na ręce wykonawcy to dowód na to, że modernizacja DK Śnieżka oficjalnie rozpoczęła się już na dobre.

- Przekazanie obiektu pod roboty świadczy o tym, że wszystko dopięto na ostatni guzik. Są pieniądze z Województwa Podkarpackiego. Rada Miejska zgodziła się też dołożyć do puli w ramach budżetu. Możemy rozpocząć budowę. Ten budynek będzie ozdobą tej części miasta. - Mówił Mariusz Szewczyk - burmistrz Dębicy.

Przetarg na wykonanie robót budowlanych wygrało Przedsiębiorstwo Produkcji Handlu i Usług „PESAM”, reprezentowane przez Jana Mytnika oraz Jerzego Połecia.

- Dziękuję za zaufanie. Droga przetargowa była bardzo długa i ciężka, ale udało nam się zwycięsko wyjść. To dla mnie ważna inwestycja. 30 lat temu pracowałem tutaj. Już wtedy marzyła mi się modernizacja tego budynku. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będzie cieszył nie tylko nowy wygląd, ale możliwości na działalność w tym obiekcie. - Mówił Jerzy Połeć - współwłaściciel firmy.

Budynek dawnego Sokoła od lat czekał na swoją kolej do remontu. Brakowało m.in. dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Artyści na wózkach nie mieli szans wystąpić na scenie, a jedynie pod nią. Za kilkanaście miesięcy będzie to tylko znak przeszłości.

- Raz jeszcze chcę podziękować władzom Miasta - burmistrzom, radnym, za to, że podjęli tak ważną decyzję i przystąpili do remontu. To jak przez lata infrastruktura kultury była zaniedbana - to wielki wstyd. Teraz w końcu będzie jaśniała i kraśniała, służąc pokoleniom. - Mówił Jan Borek - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, przypominając o wpisaniu obiektu na listę zabytków, co miało ogromne znaczenie w pozyskiwaniu środków na remont.

Ale też na zabiegi muzeów, które, jak podkreśla Jan Borek, są zainteresowane zabytkowymi, metalowymi napisami. Te jednak zostaną w DK - być może dosłownie na pamiątkę. Mówi się bowiem o planach powrotu do korzeni i nazwy - Sokół.

Sokół, czy Śnieżka już za niespełna rok ponownie otworzy swoje drzwi dla mieszkańców miasta. Jak trafnie zauważył Wojciech Iwasieczko - wiceburmistrz Dębicy, to im należą się największe gratulacje.

- Niebawem sztukę i kulturę będzie można przeżywać i z niej korzystać w warunkach, na które mieszkańcy Dębicy zasłużyli i się ich nie powstydzą. - Dodał wiceburmistrz.

Za dyrektorem MOKu przypominamy również o możliwości nabycia foteli. Więcej na ten temat pisaliśmy już dla Państwa tutaj.

Termin wykonania: 31.05.2019 r.
Wartość umowy: 9 497 987,13 zł
Dofinansowanie zadania: 2 999 999,02 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 -2020 projekt nr RPPK.04.04.00-18-0081/16 pn. „Renowacja zabytkowej części Domu Kultury Śnieżka w Dębicy”.

Wykonanie robót budowlanych związanych z przebudową, rozbudową i nadbudową Domu Kultury ŚNIEŻKA obejmuje min:
• prace konserwatorskie i restauratorskie zabytkowej części budynku w celu zachowania dziedzictwa kulturowego
• prace zabezpieczające budynek: osuszenie fundamentów, wykonanie izolacji poziomych i pionowych piwnic, drenaż wokół budynku,
• ocieplenie budynku
• przebudowę pomieszczeń sali widowiskowej, pomieszczeń sali klubowej, pomieszczeń biurowych, sal prób, szatni, węzłów sanitarnych,
• dostosowanie obiektów do nowych przepisów p. poż między innymi poprzez dobudowę nowej klatki schodowej,
• dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych poprzez zamontowanie m.in. windy w celu zapewnienia dostępu na wyższe kondygnacje oraz w kieszeni scenicznej zamontowany zostanie przyścienny podnośnik dla komunikacji z poziomem sceny osób niepełnosprawnych,
• wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych, budowa nowej wentylacji mechanicznej,
• wymiana nagłośnienia i oświetlenia sali widowiskowej,
• przebudowa infrastruktury technicznej i komunikacyjnej obiektu,
• dostawa i montaż infokiosku zewnętrznego.

HISTORIA:
Budynek „Sokoła" powstał w 1912 r. z inicjatywy prof. Stanisława Wiśniewskiego, prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół". Równolegle z budową siedziby Towarzystwa przystąpiono do zagospodarowania otaczającego terenu, gdzie założono park z kręgielnią, kortem tenisowym i podium dla orkiestry.

W trakcie I wojny światowej budynek uległ znacznej dewastacji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości usunięto i przywrócono budynek do stanu sprzed wojny. W latach międzywojennych budynek „Sokoła" odgrywał znaczną rolę w życiu kulturalnym miasta Dębicy. Odbywały się tutaj przedstawienia teatralne, uroczystości patriotyczne, imprezy kulturalne oraz zebrania polityczne. W czasie II wojny światowej budynek uległ ponownej dewastacji. Po wojnie dekretem PKWN z 15 grudnia 1946 r. budynek został przejęty na rzecz Skarbu Państwa.

W 1947 r. nastąpiła likwidacja Towarzystwa „Sokół", a pobieżnie wyremontowany budynek przemianowano na „Dom Ludowy". W 1950 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadał placówce status Powiatowego Domu Kultury, w którym działały zespoły artystyczne, chór, orkiestra, zespoły teatralne oraz biblioteka. W 1952 r. budynek przejęły w dzierżawę Zakłady Mięsne i nastąpiła zmiana nazwy na Zakładowy Dom Kultury.

W 1955 r. budynek przeszedł w zarząd Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego i zyskał miano Klubu Fabrycznego. W przejętym budynku, w części północnej nadbudowano piętro, gdzie zorganizowano świetlicę. W budynku rozpoczęło działalność kino związkowe „Gryf". W latach 1968-1970 w czasie kapitalnego remontu palcówka została dodatkowo rozbudowana od strony południowej o piętrowe skrzydło na rzucie prostokąta, przykryte płaskim, betonowym stropodachem.

Zostały wówczas wykonane od strony południowej nowe otwory wejściowe do kina, ze schodami i betonowym zadaszeniem. Pierwotne wejście w elewacji frontowej zostało zamurowane. Wewnątrz budynku, w części przyległej do sali widowiskowej powstała kabina projektorów, wydłużono proscenium, które wcześniej kończyło się na kurtynie.

W 1972 r. dotychczasowy Klub Fabryczny przyjął nazwę Klubu Młodego Technika, który następnie przemianowano w 1985 r. na Dom Kultury „Śnieżka". Otaczający budynek od strony południowej park został wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 17.09.1985 r., pozycja rejestru nr A-259. Budynek „Sokoła" został usytuowany we wschodniej części centrum Dębicy wśród zabudowy o charakterze willowym z przełomu XIX i XX w. Elewacja frontowa przebiega wzdłuż ulicy Bojanowskiego, elewacja boczna północna wzdłuż ulicy Kochanowskiego. Od strony zachodniej i południowej budynku zlokalizowano park.

Text/ foto: M. Bal, UM Dębica

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 03:49
...
...