Aktualności

Kto na wójtów i burmistrzów w gminach?

Wprawdzie lato, a wraz z nim sezon ogórkowy, ale już za kilka tygodni odbędą się wybory samorządowe, w których zadecydujecie Państwo komu na 5 (a nie jak dotąd na 4 lata) powierzycie decydowanie o losach swojej gminy. Postanowiliśmy więc zastanowić się nad sytuacją przedwyborczą w miasteczkach i gminach naszego powiatu i przedstawić Państwu najbardziej prawdopodobnych kandydatów do walki o fotele wójtów i burmistrzów.

W gminie Dębica nadchodząca kampania wyborcza może być jak nigdy dotąd niezwykle emocjonująca dla wójta Stanisława Rokosza. Wójt może bowiem spodziewać się nie tylko rywalizacji z kandydatem wystawionym przez PiS – prawdopodobnie Grzegorzem Świdrem, Wojciechem Iwasieczką lub Adamem Pieniążkiem . O ile starcia z Grzegorzem Świdrem czy Adamem Pieniążkiem wójt Rokosz nie musi się specjalnie obawiać, o tyle rywalizacja z obecnym wiceburmistrzem Dębicy, Wojciechem Iwasieczką byłaby ciekawa, a jej wynik mógłby się okazać zaskakujący. Iwasieczko dał się bowiem poznać jako zdecydowany polityk, z uporem realizujący założone cele. Nieprzyjemną sytuacją dla wójta Rokosza będzie też prawdopodobnie start Agnieszki Żurek, która pełniła kiedyś w gminie Dębica funkcję sekretarza, a obecnie pracuje w podległym wójtowi Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami w Paszczynie . Nie wiadomo także czy do walki o fotel wójta nie dołączy Mateusz Pasek, wicestarosta dębicki. Mateusz Pasek jest wymieniany zarówno jako kandydat na burmistrza Dębicy, jak i wójta w gminie Dębica. Jego zaangażowanie w inwestycję Hutchinsona w Zawadzie oraz lawirowanie pomiędzy różnymi opcjami politycznymi, a przede wszystkim fakt iż na razie nabrał wody w usta i nie zdeklarował się w kwestiach swej przyszłości politycznej, pozwala przypuszczać, że waży swoje szanse i wybierze opcję najbardziej korzystną dla siebie.

Ciekawie zapowiada się również rywalizacja o fotel burmistrza w Brzostku. Tam bowiem dojdzie prawdopodobnie do startu obecnego burmistrza Wojciecha Staniszewskiego, który dał się poznać jako dobry, skuteczny samorządowiec oraz Leszka Bieńka, byłego burmistrza. Leszek Bieniek jest obecnym radnym powiatowym, trudno powiedzieć dlaczego zrezygnował z ubiegania się o fotel burmistrza Brzostku w poprzedniej kadencji. Wydaje się, że wówczas wygraną miał pewną. Obecnie odpowiedź na pytanie o to, kto zostanie włodarzem Brzostka na najbliższe pięć lat jest wielką niewiadomą.

Ciekawie może też być w Pilźnie, gdzie o fotel burmistrza z dotychczasową burmistrz Ewą Gołębiowską może się zmierzyć radny powiatowy Michał Maziarka, członek PiS-u. Maziarka już startował na burmistrza Pilzna i przegrał z panią burmistrz, ale może tym razem wyborcy okażą się bardziej łaskawi? Maziarka na razie odżegnuje się od deklaracji startu na burmistrza Pilzna, choć realną przeszkodą dla niego może być decyzja prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego, w której zakazał startowania w wyborach członkom spółek Skarbu Państwa i spółek samorządowych. A tymczasem radny Michał Maziarka zasiada aż w trzech spółkach i nie wiadomo czy poświęci zarabiane tam pieniądze na rzecz rywalizacji o stanowisko burmistrza.

W Żyrakowie o fotel wójta z Markiem Rączką będzie prawdopodobnie rywalizował Krzysztof Tylec, jako kandydat PiS-u. Krzysztof Tylec jest obecnie Naczelnikiem Wydziału Kryminalnego w Komendzie Powiatowej Policji w Ropczycach, ale ma korzenie rodzinne w Żyrakowie. Rywalizacja o fotel wójta może więc choćby z tego powodu być bardzo interesująca.

Na tle tak zaciętej rywalizacji wydaje się, że spokojnie a nawet nudno będzie wyglądać kampania wyborcza w Czarnej, gdzie nie widać realnego kontrkandydata przeciwko obecnemu wójtowi Józefowi Chudemu czy w Jodłowej, gdzie wójt Robert Mucha ma podobną sytuację.

Sytuacja będzie z pewnością bardzo dynamiczna. Będziemy Państwa o niej na bieżąco informować.

rk

Na zdjęciu wójt Jodlowej Robert Mucha - on raczej nie musi obawiać się konkurentów.
źr. zdjęcia: www.jodlowa.eu

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Lipiec 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 15:25
...
...