Aktualności

Czy miasto pomoże niepełnosprawnym?

O tym, że warunki obecnie panujące w szkole specjalnej są fatalne, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Wąskie korytarze, strome schody i mocno zniszczona część pomieszczeń nie sprzyja rehabilitacji i nauce. Starostwo Powiatowe, które zarządza szkołą w ciągu ostatnich czterech lat poczyniło nieco inwestycji, choćby kupując windę, którą uczniowie na wózkach mogą spokojnie przemieścić się z parteru na piętro. Radni powiatowi zdecydowali jednak, że w stary budynek nie warto więcej inwestować i lepiej będzie wybudować obiekt nowoczesny, w pełni dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. I tu pojawił się problem – pieniądze. Całość inwestycji będzie kosztować ponad 20 milionów złotych. I można powiedzieć, że skoro szkołą zarządza Powiat, to niech Powiat da pieniądze. Ale z drugiej strony trzeba przypomnieć, że do szkoły specjalnej chodzą dzieci ze wszystkich gmin od podstawówki po szkołę średnią. A najwięcej dzieciaków pochodzi z miasta Dębicy. I tu dochodzimy do sedna problemu, bowiem najpierw miasto deklarowało oddanie działki nieopodal ratusza na budowę szkoły specjalnej. Wkrótce jednak potrzeby wojska wygrały z potrzebami słabych niepełnosprawnych i Powiat musiał znaleźć inną lokalizację – tym razem na własnej działce, w parku stomilowskim, niedaleko Zespołu Szkół nr 2, popularnie zwanego „Kwiatkiem”.Teren został wykarczowany, ale Powiat na razie nie rusza z budową, głównie ze względu na procedury, ale też i z powodu niewystarczających środków. Wprawdzie zarówno Andrzej Bal – przewodniczący Rady Miasta, jak i burmistrz Mariusz Szewczyk obiecywali że część pieniędzy, które miasto otrzyma ze sprzedaży działki wojsku przeznaczą na szkołę specjalną, ale niestety jak na razie na obietnicach się skończyło. Warto przy tym zwrócić uwagę na bierność radnych PiS-u i WZD, którzy w Radzie Miasta mają gigantyczną przewagę – nikt z nich przez całą kadencję nie wniósł inicjatywy wsparcia tej inwestycji. Pytanie czy nie stanie się ona jedną z obietnic wyborczych poszczególnych kandydatów na burmistrzów? Kandydat PiS-u – Mateusz Kutrzeba ostatnio zwołał konferencję prasową, na której to szumnie zapowiedział lobbowanie u burmistrza Szewczyka o środki na szkołę. Jednak trudno wierzyć panu radnemu Kutrzebie, skoro przez ostatnie cztery lata kadencji nie zrobił żadnego gestu wsparcia dla szkoły specjalnej. Mowa tu o oddziale przedszkolnym dla dzieci niepełnosprawnych, o który szkoła specjalna stara się od kilku lat. Aby powstał, zgodę musi wyrazić Rada Miasta Dębica. Nic by jej to nie kosztowało, gdyż Powiat już dawno na piśmie zadeklarował, że w całości sfinansuje pomoc najmłodszym niepełnosprawnym. Jednak żaden radny miejski z PiS-u nie kwapił się jak dotąd do poparcia tej inicjatywy. Ani Marta Czekaj, radna PiS-u i przewodnicząca Komisji Oświaty, a z zawodu nauczycielka, ani Mateusz Kutrzeba aspirujący do fotela burmistrza jak do tej pory nie lobbują wśród swoich kolegów z koalicji PiS-WZD na rzecz pomocy najsłabszym.

Ja tu czegoś nie rozumiem – komentuje całą sytuację Roman Ciszek, radny powiatowy. Dlaczego ludzie, którzy mają dbać o interes wszystkich mieszkańców nie chcą pomóc tym najsłabszym, maluczkim, już i tak mocno skrzywdzonym przez los? My jako radni powiatowi bez dyskusji zdecydowaliśmy się na budowę nowej szkoły specjalnej, choć wiemy, że będą z niej korzystać głównie dzieci z miasta. Ja podnosząc rękę za budową wiedziałem, że powiatowi z tak małym budżetem inwestycyjnym ciężko będzie sfinansować budowę szkoły specjalnej od podstaw. Nie wahałem się, bo wierzyłem, że miasto dołoży się finansowo do tej inwestycji. Nie chodzi przecież o przerzucanie się obietnicami, ale o realną pomoc, której niepełnosprawni potrzebują. Zaczyna się lawina obietnic przedwyborczych, a ja wolałbym zobaczyć konkretne czyny, czyli w tym przypadku pieniądze na budowę nowej szkoły. Dobrymi chęciami i obietnicami to piekło jest wybrukowane- dodaje radny Ciszek.

A my dodamy - czy radni miejscy nie powinni zrobić podobnie? I czy w kampanii wyborczej już wkrótce nie usłyszycie Państwo od kandydatów na burmistrza i radnych obietnic dotyczących pomocy szkole specjalnej? Warto się wtedy zastanowić i powiedzieć „sprawdzam”, gdyż okazji do wsparcia niepełnosprawnych w tej kadencji było wiele. Dodajmy, wielu radnych miejskich z tych okazji po prostu nie skorzystało.

mlNa zdjęciach obecna Szkoła Specjalna oraz plac pod budowę nowego obiektu.

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 09:12
...
...