Aktualności

Burmistrz wśród oskarżonych

PODKARPACKIE. Wystawiali fikcyjne faktury, prali brudne pieniądze
Edward Brzostowski, burmistrz Dębicy, znalazł się w gronie 30 osób oskarżonych przez rzeszowską prokuraturę. Zarzuca się im wystawienia fałszywych faktur i narażenie firm „Oktan”, „Petrotank”, „Tankpol” na straty finansowe.
Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego Kraków - Śródmieście. O założenie grupy i kierowanie nią od 1997 r. do października 2002 r. oskarżono Stanisława K. i Romana M. Grupa przestępcza działała w woj. podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim. Współpracujące ze sobą fikcyjne firmy wystawiały fałszywe faktury na zawyżoną wartość towarów bądź na niewykonane usługi.
- Firmy przyjmowały także zza granicy pieniądze pochodzące z przestępstw, organizowały fikcyjny obrót olejami, np. fikcyjnie przekwalifikowując je na olej przepracowany. Taki fikcyjny olej zbywano rafineriom „Glimar” SA w Gorlicach i „Trzebinia” w Trzebini. Udział w tej grupie zarzucono 26 osobom - dodaje E. Kosior.
Kolejnym czterem zarzucono pranie brudnych pieniędzy. Wykorzystywano fikcyjne umowy pożyczek pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Udział w grupie zarzucono także Edwardowi Brzostwowskiemu.
Oskarżeni zamawiali za granicą, m.in. w Niemczech, drogie maszyny i urządzenia do wyposażenia stacji benzynowych. Faktury jednak wystawiane były na firmę zarejestrowaną na Cyprze, należącą do Stanisława K. i Romana M. Cypryjska firma następnie sprzedawała po zawyżonej cenie zakupiony towar polskim spółkom, kontrolowanym przez podejrzanych. Uzyskana w ten sposób nadwyżka powracała do polskich spółek w postaci pożyczek.
Śledztwo w tej sprawie trwało ponad 3 lata. Główne akta sprawy liczą 45 tomów, a sam akt oskarżenia 206 stron. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

BARTOSZ BĄCAL


Źródło: Dziennik Nowiny
Dębica, Rzeszów, Podkarpacie
- nowiny24.pl - artykuły, informacje, aktualności, opinie">Dębica:
artykuły, informacje, aktualności

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Wrzesień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SONDA

Kto powinien zostać burmistrzem Dębicy?

...
Godzina: 02:12
...
...