Bliżej z gminy Dębica do Złotoryi 2008-07-14

Ze Złotoryi do gminy Dębica (nieco ponad 500 km) będzie bliżej. Wzajemne kontakty w ciągu minionych dni nabrały nowego znaczenia. A wszystko za sprawą... złota. Na prośbę samorządu gminy Dębica burmistrz Złotoryi Ireneusz Żurawski przysłał do gminy przedstawicieli Bractwa Kopaczy Złota, którzy nauczali trudnej sztuki poszukiwania tego cennego kruszcu miejscowych, podczas dorocznego festynu "Płukanie Złota" w Braciejowej i Gumniskach.

Legendy (a niektórzy zapewniają, że i przesłanki historyczne) mówią, że w tych okolicach przed wiekami wydobywano z pewnością srebro, a być może i złota co nieco. Również Bractwo określiło warunki konkursu i przeprowadziło wyścig na największą ilość wypłukanego z Ostrej złota. Raz nawiązane kontakty zaowocowały udziałem Bractwa w niedawnym spływie kajakowym. W pierwszym dniu spływu burmistrz Złotoryi jedynie kibicował z jednego z mostów swojej drużynie. Drugiego dnia nie wytrzymał, emocje wzięły górę i sam wskoczył do kajaka.

Drogą lądową już odwiedził także Urząd Gminy w Dębicy, zwiedził najciekawsze miejsca gminy. - Jestem pod wrażeniem zwłaszcza wizji reaktywacji uzdrowiska w Latoszynie - komentował Ireneusz Żurawski. - To wielka rzecz i jestem przekonany, że będzie kiedyś znakomicie procentowała waszemu regionowi. Burmistrz Złotoryi zaprosił do rewizyty władze gminy. Złotoryja to niewielkie, liczące nieco ponad 16 tysięcy mieszkańców miasteczko. Ale za to jedno z najstarszych - wkrótce obchodzić będzie 800-lecie nadania praw miejskich. Słynie przede wszystkim z Mistrzostw Świata w Płukani Złota.

Mniej znane jest z faktu, iż to jedne z nielicznych miejscowości w kraju, gdzie woda w kranach płynie wprost z ujęć głębinowych, przez co ma wyborny smak i posiada wysoki, niezmiernie korzystny dla zdrowia stopień zmineralizowania. Burmistrz zapewnił, że będzie promował u siebie uroki gminy Dębica. Można się spodziewać, że jeszcze w tym sezonie atrakcyjne miejscowości gminy odwiedzać będą turyści z tych odległych stron.

(APL) - POLSKA Gazeta Krakowska

pr Październik 2014 nx

Co sądzisz o odwołaniu Mariusza Trojana?

• W DK Mors będą koncertować dla Gabrysi...
  • Co kocham? Co zmienię w Dębicy?