reklama

Miejsce na Twoją reklamę

Aktualności

Bliżej z gminy Dębica do Złotoryi 2008-07-14

Ze Złotoryi do gminy Dębica (nieco ponad 500 km) będzie bliżej. Wzajemne kontakty w ciągu minionych dni nabrały nowego znaczenia. A wszystko za sprawą... złota. Na prośbę samorządu gminy Dębica burmistrz Złotoryi Ireneusz Żurawski przysłał do gminy przedstawicieli Bractwa Kopaczy Złota, którzy nauczali trudnej sztuki poszukiwania tego cennego kruszcu miejscowych, podczas dorocznego festynu "Płukanie Złota" w Braciejowej i Gumniskach.

Legendy (a niektórzy zapewniają, że i przesłanki historyczne) mówią, że w tych okolicach przed wiekami wydobywano z pewnością srebro, a być może i złota co nieco. Również Bractwo określiło warunki konkursu i przeprowadziło wyścig na największą ilość wypłukanego z Ostrej złota. Raz nawiązane kontakty zaowocowały udziałem Bractwa w niedawnym spływie kajakowym. W pierwszym dniu spływu burmistrz Złotoryi jedynie kibicował z jednego z mostów swojej drużynie. Drugiego dnia nie wytrzymał, emocje wzięły górę i sam wskoczył do kajaka.

Drogą lądową już odwiedził także Urząd Gminy w Dębicy, zwiedził najciekawsze miejsca gminy. - Jestem pod wrażeniem zwłaszcza wizji reaktywacji uzdrowiska w Latoszynie - komentował Ireneusz Żurawski. - To wielka rzecz i jestem przekonany, że będzie kiedyś znakomicie procentowała waszemu regionowi. Burmistrz Złotoryi zaprosił do rewizyty władze gminy. Złotoryja to niewielkie, liczące nieco ponad 16 tysięcy mieszkańców miasteczko. Ale za to jedno z najstarszych - wkrótce obchodzić będzie 800-lecie nadania praw miejskich. Słynie przede wszystkim z Mistrzostw Świata w Płukani Złota.

Mniej znane jest z faktu, iż to jedne z nielicznych miejscowości w kraju, gdzie woda w kranach płynie wprost z ujęć głębinowych, przez co ma wyborny smak i posiada wysoki, niezmiernie korzystny dla zdrowia stopień zmineralizowania. Burmistrz zapewnił, że będzie promował u siebie uroki gminy Dębica. Można się spodziewać, że jeszcze w tym sezonie atrakcyjne miejscowości gminy odwiedzać będą turyści z tych odległych stron.

(APL) - POLSKA Gazeta Krakowska


Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

KALENDARIUM

  Styczeń 2015 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

SONDA

Jak spędzisz ferie zimowe?PATRONAT MEDIALNY

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

  • Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego Amatorów w Tenisie Stołowym
  • „Księżna Helena Jabłonowska – Serce dla ludu, dusza dla kraju”
  • Impresje Świętokrzyskie, czyli 37 autorów opowiada o Celinach.
  •  II Halowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej
  • II Konfrontacje Muzyczne im. Zbigniewa Warchoła
Miejsce na Twoją reklamę
Profil na Twitter Profil na Facebook