Aktualności

Sezon na wiatraki

Na Podkarpaciu powstaną kolejne, ogromne farmy wiatrowe. Kilka kolejnych firm chce u nas zainwestować w ekologiczne źródła energii.

Jedna z nich wybrała gminę Radymno. Na początek chce tam postawić: 42 ogromne turbiny. Zarobi na tym: i gmina i właściciele działek, na których staną wiatraki.
Pod Przemyślem działa już 6 ogromnych wiatraków. Teraz identyczne mają stanąć w gminie Radymno. Chce je wybudować firma z Pomorza. Firma wybrała tę okolicę ze względu na siłę wiatru. Wieje on tu słabiej jak nad morzem, ale przez wiekszość dni roku. A to zapewnia opłacalność inwestycji. Na zarobek liczą także mieszkańcy tej typowo rolniczej gminy.
Pod budowe każdego wiatraka potrzeba hektara ziemi. Opłata za dzierżawę tego terenu to przynajmniej 20 tysięcy złotych rocznie. Dla rolników, którzy mają coraz większe problemy za sprzedaża płodów rolnych - to kwota o która warto walczyć. Skorzystać na inwestycje chce także gmina. Zwolniła ona inwestora z podatku od nieruchomości na 3 lata, ale po tym okresie do kasy gminy każdego roku bedzie wpływało po 2 miliony złotych. Produkcja na miejscu ogromnej ilości pradu - daje też gminie inne możliwości.
Miejsca na nowe farmy wiatrakowe szuka na Podkarpaciu kilka firm. Zgodnie z unijnymi przepisami do 2020 roku - ze źródeł odnawialnych powinno pochodzic 15 procent produkowanego w Polsce prądu. Na razie jest to 4 procent.


Źródło: TVP Rzeszów

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 19:07
...
...