Aktualności

Kto ma zaległości wobec ZUS, może na długo trafić do rejestru dłużników


Wyrok niekorzystny dla podatnika

Przedsiębiorca, który nie zapłacił choćby za jeden miesiąc składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych, może trafić na dziesięć lat na listę dłużników niewypłacalnych - wynika z wyroku Sądu Najwyższego (III CZP 59/09).

Sprawa dotyczyła płatnika, który za lipiec 2003 r. nie odprowadził składek na ubezpieczenie społeczne pracowników.

W 2006 r. ZUS, zgodnie z art. 27 Ustawy z 17 czerwca 1999 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wystawił przeciwko podatnikowi tytuł wykonawczy. Dokument ten jest dla wierzyciela podstawą do przymusowego ściągnięcia należności. Może on też być podstawą wniosku o wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzonego w ramach Krajowego Rejestru Sądowego. Taki też wniosek ZUS skierował w grudniu 2008 r., ponieważ płatnik, w ciągu 30 dni od wezwania go do zapłaty, nie zapłacił należności stwierdzonej tytułem wykonawczym

Sąd rejestrowy zwrócił jednak ten wniosek, gdyż uznał, że ZUS, podobnie jak i inni wierzyciele, obowiązany jest do wniesienia opłaty stałej w kwocie 300 zł.

ZUS, twierdząc, że nie ponosi opłat sądowych w tym zakresie, złożył zażalenie na postanowienie o zwrocie wniosku i sprawa trafiła do sądu drugiej instancji. Ten, nie był pewnym co do słuszności stanowiska sądu rejestrowego i skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

W odpowiedzi na nie 9 września 2009 r., SN wydał uchwałę. W ocenie SN złożenie wniosku o wpis osoby fizycznej, będącej płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne, do rejestru dłużników niewypłacalnych mieści się w zakresie działalności ZUS określonej w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Wobec czego wniosek złożony przez ZUS jest wolny od opłaty sądowej.

Jeśli więc nie ma przesłanek, wynikających z art. 59 ustawy o KRS, wykreślenie przez sąd figurującego w rejestrze nastąpi dopiero po upływie dziesięciu lat od wpisania go na tę listę dłużników niewypłacalnych.

Opr. badŹródło: Super Nowości

Portal miasto.debica.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Portal miasto.debica.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

...

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEPATRONAT MEDIALNY

KALENDARIUM

pr Sierpień 2018 nx
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SONDA

Jak oceniasz nowego dyrektora I LO w Dębicy?

...
Godzina: 19:07
...
...